POPRAD. V Poprade by mohlo v budúcnosti pribudnúť Múzeum turistiky, mesto ho chce zriadiť v budove bývalého Tatranského múzea v historickom centre mestskej časti Veľká.
Budovu mesto vlani kúpilo od súkromných osôb za 180-tisíc eur, predchádzala tomu vtedy búrlivá diskusia poslancov.
Na poslednom zastupiteľstve však napokon na projektovú dokumentáciu Múzea turistiky vyčlenili 30-tisíc eur.
Vytvorením novej kultúrnej inštitúcie chce mesto nadviazať na viac ako 200-ročnú tradíciu turistiky.
Ako informoval vedúci odboru urbanizmu a priestorového plánovania na mestskom úrade Ľuboslav Mlynarčík, návrh predpokladá vytvorenie interiérových expozícií zameraných na počiatky turistiky v Poprade a okolí, vznik turistických spolkov a osád, dopravy, ale aj na tatranskú architektúru.
Ponúkne aj expozície prezentujúce ľudové tradície či prírodný ateliér. Jedna z expozícií by mala byť venovaná aj športu.
Samospráva počíta aj s vytvorením exteriérových expozícií v okolí budovy, súčasťou by mohla byť aj oddychová zóna s terasou nad riekou.

Budova potrebuje opravy
Objekt si už podľa Mlynarčíka vyžaduje opateru.
„Peniaze pôjdu na projektové práce, ale aj na ostatné práce, ktoré s tým súvisia, ako sú napríklad geodetické práce, statické posudky. Pri bežnej obhliadke sme zistili, že aj statika tam pokrivkáva, je to dosť vážna vec, musíme sa tomu venovať zodpovedne,“ povedal počas zastupiteľstva.
Primátor Jozef Švagerko (KDH) pripomenul, že pôjde o polyfunkčný objekt so sociálnym zázemím.
Ako vysvetlil, zriadenie múzea predstavuje len cestu, ako získať financie na projekt rekonštrukcie v rámci výzvy, v ktorej by finančné prostriedky boli oprávnenými nákladmi.
Poslankyňa: Sú aj vážnejšie veci
Podľa poslankyne Anny Schlosserovej by sa však mesto malo zaoberať vážnejšími záležitosťami, ako je múzeum.
„Upozorňovali sme na to už v čase, keď sa rozhodovalo o nadobudnutí tejto budovy do vlastníctva mesta. Dali sme 180-tisíc eur za odkúpenie, 30-tisíc eur stojí projekt, ktorý tú padajúcu budovu nezachráni... Predkladali sme do rozpočtu na rok 2015, 2016, a na tento rok požiadavky obyvateľov, ktoré sa týkali chodníkov, parkov aj vážnejších vecí. Z akého dôvodu sa nám tu stále objaví nová investícia, pričom do poradovníka sa ešte nedostali ani tie návrhy, ktoré sme dávali na rok 2015?“ spýtala sa poslankyňa, ktorá podľa jej slov tlmočila požiadavky obyvateľov.
Podľa Mlynarčíka sa však do rozpočtu predkladajú návrhy zo všetkých týchto oblastí.
„Náš odbor nie je ten, ktorý je rozhodujúci, my sme výkonní pracovníci, to znamená, čo si vy ako poslanci odsúhlasíte, to my ako odbor môžeme realizovať,“ povedal vedúci odboru urbanizmu a priestorového plánovania.
Švagerko opätovne pripomenul, že do projektu sa ide pre spomínanú výzvu, cez ktorú by bolo možné získať financie na budovu.
V reakcii na slová poslankyne poukázal na viaceré súčasné projekty mesta, ako povedal, pracuje sa napríklad na koncepcii úplnej rekonštrukcie verejného osvetlenia, v rámci možností a výziev sa podľa neho riešia aj parky a zeleň.
Naposledy tam bol internát
Budova bola postavená okolo roku 1880. Od roku 1925 slúžila pre umiestnenie zbierok Tatranského múzea a obecnej knižnice.
„Rozhodovanie o zámere kúpiť tento objekt podmienila práve možnosť nadviazať na bohatú tradíciu Tatranského múzea, založeného vo Veľkej už v roku 1882. Budova bola naposledy využívaná ako internát SOU poľnohospodárskeho vo Veľkej, a to až do 30. júna 1995, pričom od uvedeného dátumu budova nebola využívaná a chátrala, čo zapríčinilo jej súčasný technický stav,“ informoval Mlynarčík.
Podľa mesta bude budova po rekonštrukcii znamenať prínos pre rozvoj cestovného ruchu, a to nielen regionálny a celoslovenský, ale aj medzinárodný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš