Korzár logo Korzár Spiš
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR

V Starej Ľubovni vďaka presadeniu sa medzi elitou pokročili vpred

Stolnému tenisu sa pod Ľubovnianskym hradom darí.

Družstvo stolných tenistov v lige opäť nesklamalo.Družstvo stolných tenistov v lige opäť nesklamalo. (Zdroj: archív)

STOLNÝ TENIS. Stolný tenis pod Ľubovnianskym hradom je v posledných rokoch neustále pevnou súčasťou celkového športu, ktorý sa neustále posúva dopredu.

Táto kolektívna hra, ktorú si v Starej Ľubovni obľúbilo už viacero priaznivcov dokazuje, že STK má na slovenskej scéne a medzi elitou jednotlivých tímov v súťažiach už dlhoročne veľké meno. Jednoznačne sa to potvrdilo aj v nedávno ukončenej sezóne, v ktorej družstvá tamojšieho klubu výkonnostne a výsledkovo nikoho z najbližších nesklamali a potvrdili svoju hráčsku a hernú kvalitu.

Skryť Vypnúť reklamu

V nasledujúcom dialógu sme sa aj vzhľadom na to pozhovárali s hlavným trénerom a vedúcim členom mužstva a klubu STK Stará Ľubovňa Ondrejom Hakym, ktorý nám priblížil nielen dosiahnuté účinkovanie tímov v stolnotenisovej sezóne 2016/2017, ale aj celkovú situáciu okolo tohto športu v Starej Ľubovni.

Máte za sebou stolnotenisovú sezónu 2016/2017. Ako by ste zhodnotili celkové účinkovanie vašich mužstiev v súťažiach?

„S celkovým umiestnením A družstva, ktoré sa umiestnilo na 7. mieste v strede tabuľky môžem byť iba čiastočne spokojný. Podpísali sa však pod to určité záležitosti, s ktorými sme nepočítali. Paradoxom navyše bolo, že sme dosiahli najväčší počet až 10 nerozhodných výsledkov a v šiestich dueloch sme s každým súperom prehrali najtesnejším rozdielom 6:8. Do mužstva sa pritom zapojil náš štvrtý hráč, ktorý sa ale doňho zapojil po dlhšej dobe, pričom postupne aj získaval potrebné skúseností v I. lige. Tento základný faktor sa ale podpísal v predvedených výkonoch, čo bolo takmer stále veľmi badateľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Mrzí ma, že v niekoľkých meraniach síl nám šťastie neprialo a ak by sa nám v nich predsa len podarilo uspieť som presvedčený, že by sme sa dokázali umiestniť aj na čele tabuľky. B mužstvo sa umiestnilo na 6. mieste, pričom v druhej časti ligy sme do tímu nasadzovali taktiež hráčov, ktorí získavali skúsenosti v súťaži. Táto krajská liga, v ktorej pôsobili, je rozdelená na dve časti a to najprv na základnú, z ktorej podľa umiestnenia v tabuľke nasleduje ďalšia, a to rozhodujúca v dvoch skupinách po šiestich tímoch. Umiestnenie v prvej polovici nám zabezpečilo viac hernej pohody v tíme a v meraniach síl sme sa zameriavali na ďalšie skvalitňovanie hry a skúseností tímu, ktoré by sa dokázali prejaviť aj v nasledujúcej sezóne v majstrovských stretnutiach.“

Skryť Vypnúť reklamu

V každej lige vás reprezentovali mužstvá, ktoré medzi silnou konkurenciou kolektívov pravidelne zvládali náročné merania síl. Na ktoré základné činitele ste kládli najväčší dôraz na to, aby sa v nej herne nestratili a sprevádzali ich väčšinou len úspechy počas celého priebehu sezóny?

„I. liga bola v porovnaní s minulými rokmi prekvapujúco až nesmierne vyrovnaná, keďže od 3. miesta až po 9. miesto boli 1 až 2-bodové rozdiely. Veľmi dôležité pre nás bolo pripraviť hráčov čo najlepšie na každé meranie síl, v ktorých bolo potrebné klásť dôraz na zvýšenú pozornosť pri herných výmenách kvôli tomu, že tie sa v súčasnosti odohrávajú už s inými plastovými loptičkami, ktoré sú už o niečo pomalšie. Z tohto hľadiska sa potvrdilo, že stolný tenis sa v súbojoch akoby už spomalil, čo zároveň znamená, že dôležité bolo zameriavať sa hlavne na útočný systém hry.“

Ste maximálne spokojný so súčasnou spoluprácou mesta, investorov a ostatných zainteresovaných osôb, bez ktorej by pôsobenie tohto halového športu v Starej Ľubovni bolo určite iba málo pravdepodobné?

„O dostatočnej spokojnosti hovoriť určite nikdy nemôžeme, ale i napriek tomu som presvedčený, že naše mesto vytvára v každom druhu športu maximum pre rozvoj a čo najlepšie podmienky. Mrzí ma však fakt, že pri prerozdelení dotácií stolný tenis nedostáva až tak potrebnú výšku, akú by si zaslúžil. Celé rozdelenie všetkých dotácií záleží v prvom rade na zložení športovej komisie, aké v Starej Ľubovni v súčasnosti existuje, čo znamená, že my v klube to ovplyvniť bohužiaľ nemôžeme.

Z hľadiska celkovej zainteresovanosti a podpory od investorov problémy hľadať nemusíme, pretože neustále nám pomáha niekoľko sponzorov a investorov, ktorí nás dokážu nielen financiami, ale aj materiálne zabezpečiť. Samozrejme, každý v tomto smere túži po väčšej podpore a inak to nie je ani v našom klube, čo znamená, že ak by tých financií bolo o niečo viac, zlepšila by sa nielen príprava, ale odohrali by sme i väčšie množstvo stretnutí.“

Vzhľadom na dlhoročnú tradíciu a spoľahlivú činnosť patria v súčasnosti práve halové kolektívne športy vo vašom meste za najpopulárnejšie a medzi priaznivcami za najvyhľadávanejšie. Nakoľko ste spokojní v stolnom tenise v STK so záujmom športovej verejnosti, ktorej podpora je pre samotný klub a družstvá veľmi dôležitým článkom k ďalšiemu stúpaniu na potrebný vrchol?

„Tak čo sa týka verejnosti, sme oproti minulému roku zaznamenali zvýšený záujem o tento šport v našom meste. Majstrovské stretnutia sme odohrávali opäť v sobotu dopoludnia a druhý domáci duel popoludní. V dopoludňajších hodinách sme zistili, že nás prišli povzbudiť predovšetkým naši najskalnejší fanúšikovia a v druhom zápase si nás zhliadli aj iní diváci.“

Vytváranie spoľahlivého zázemia a podmienok v STK určite vyžaduje pravidelne nemálo času a práce k tomu, aby nielen realizačný tím, ale aj hráči mohli kvalitne a spoľahlivo napredovať. Ste presvedčený, že doterajší systém a činnosť vo vašom klube je v súčasnom období na správnej ceste ďalšieho napredovania?

„V STK výkonný výbor neustále pracuje, až na niekoľko členov v ňom, kvôli ich nedostatku času či nezáujmu, nemal väčšie problémy počas priebehu celej sezóny.“

Pravidelná kvalitná činnosť STK je dozaista postavená aj na čo najlepšej výchove mladých talentov v tomto športe, ktorí by mali byť zárukou nasledujúceho vzostupu stolného tenisu nielen v meste, ale i okolí. Došlo k vytúženému obratu oproti minulým rokom, kedy bola táto skutočnosť pre klub veľmi náročným problémom pri jeho rozvoji?

„Činnosť v STK je samozrejme i u nás zameraná na športový rozvoj mládežníkov už od najmenších rokov, ktorí si práve stolný tenis dokázali obľúbiť. Dbáme na to, aby každý jedinec mu venoval čoraz väčší záujem a herne sa neustále zdokonaľoval a v tomto smere je v súčasnosti badať už aj zlepšenie. Výchova akéhokoľvek začiatočníka trvá 4-6 rokov poctivej tréningovej a zápasovej praxe, aby dokázal bez starostí predvádzať oku lahodiaci výkon. Vďaka tomu môže vždy napredovať vo svojej kariére ešte vyššie a stať sa z neho vyspelý hráč. Pri tomto športe ale neraz vznikajú aj problémy pri výchove mládeže, kde si neraz rodičia pomyslia, že ich dieťa po krátkom čase a absolvovaní tréningových jednotiek môže dosahovať už požadované výsledky a úspechy, čo určite nie je možné. Keďže tento šport je určite náročný a každý hráč v ňom potrebuje mať vysokú vytrvalosť a sústredenosť, nadobudnúť ich je dlhodobým procesom.“

Keďže tento šport je pre mnohých obdivovateľov akousi dosť netradičnou hrou a nevenujú mu až toľko záujmu ako ostatným športovým kolektívnym aj individuálnym hrám, je určite obdivuhodné, koľko času, odvedenej práce mu už niekoľko rokov venujete a je pre vás prioritou. Ako to osobne vnímate?

„V prvom rade musím zdôrazniť, že táto kolektívna hra určite nepatrí medzi akési netradičné športy. Práve stolný tenis je pestrý a náročný šport nielen na hru, ale aj na svoj čas. Navyše má už aj svoju dlhoročnú tradíciu a podľa mňa je i jedným z najstarších športov na Slovensku a stále v ňom v súčasnosti aj napreduje. Potvrdzujú to aj všetky štatistiky, z ktorých sa možno dozvedieť, že práve ten je asi tretím najpočetnejším v našom štáte v počte zaregistrovaných členov a druhým v počte nezaregistrovaných členov. Nachádzajú sa tu aj mnohí stolnotenisoví veteráni, ktorí naňho neustále myslia, pretože práve on ostal pre nich srdcovou záležitosťou. Celkový systém rozdelenia jednotlivých líg, ktorý je kvalitný a prevláda v nich obrovská konkurencia. Potvrdzujú to aj majstrovské duely, ktoré sa hrajú na vysokej úrovni a pre diváka sú aj veľmi atraktívne a zaujímavé. Neustále som však nesmierne sklamaný z toho, že u nás na Slovensku prevláda nízka pozornosť v televízii, kde som nevidel prakticky ani jediný záber, alebo konečné výsledky zo súťaže. Navyše aj v Európe prebiehajú rôzne významné svetové a európske podujatia, o ktorých slovenská verejnosť nemá ani poňatia, čo vlastne išlo. Podobne je to aj v médiách, kde nás mnohí zvyknú odsúvať na vedľajšiu koľaj, čo ma tiež vôbec neteší a my to asi veľmi ťažko dokážeme ovplyvniť. Výnimkou ale môže byť susedné Česko, v ktorej je síce stolný tenis skoro na podobnej úrovni, ale o propagáciu tohto športu je omnoho väčší záujem.“

S akými plánmi pôjdete do nastávajúcej činnosti a vybudovania ďalších dôležitých základov, ktoré by vám dávali záruku k tomu, že stolný tenis v Starej Ľubovni nikto neprehliadne a dokázal by sa stať jeho záľubou do budúcnosti?

„Túto sezónu v STK sme doposiaľ ešte úplne neuzavreli a skončí pre nás 13. mája, kedy sa bude konať 15. ročník stolnotenisového turnaja O pohár primátora. Znamená to, že až po tomto podujatí všetko rozanalyzujeme, no môžem načrtnúť, že už teraz v našom klube prevládajú určité vyššie a odvážnejšie plány na nastávajúcu sezónu. Ako sa nám to podarí vytvoriť, samozrejme bude záležať od finančnej situácie v klube, ktorá bude rozhodujúca, v súťaži chceme zachovať minimálne dve mužstvá a postupne do nich zaradiť aj mladých hráčov.“

Priniesla vám ukončená sezóna dostatok radosti a príjemných chvíľ a čo si osobne najviac prajete, aby sa tento šport stal u vás ešte viac obľúbenejším a bol ešte výraznejším impulzom pre neustále vykonávanie tejto pre vás srdcovej práce?

„Som nesmierne šťastný, že nielen na majstrovstvách Slovenska, ale i na MS v ping-pongu máme vždy bohaté zastúpenie. Doposiaľ sme na nich dosiahli už skvelé úspechy, keď na MS naša opora Ľubomír Pištej sa dokázal vrátiť domov aj s medailou. Na nich pritom musí každý hráč mať rovnaký typ rakety so šmirgľovým povrchom bez poťahu, s čím začíname už aj v našom klube. Tento štýl hry je pre nás určite netradičným, ale na druhej strane sa vraciame ku základom, aké prevažovali v dávnejšej minulosti a v súčasnosti začíname s nimi aj v Starej Ľubovni. Teší ma aj skutočnosť, že v tomto roku sa Slovensko dokázalo v súťaži družstiev (v stolnom tenise) prebojovať na ME a postúpiť v nich medzi elitnú 16-ku, čo je podľa mňa veľký úspech a ten neostal bez pozornosti ani v našom štáte. Najviac by ma potešil zvýšený záujem mládeže o tento šport, ktorý je pre ďalší rozvoj nášho klubu veľmi rozhodujúci. Pevne verím, že nás v súťaži budú obchádzať akékoľvek zranenia hráčov a v neposlednom rade aj dostatok financií.“

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 793
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 186
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 443
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 087
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 14 128
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 267
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 112
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 11 820
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 372
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 532
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Stolný tenis

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Pozrite si tiež články z hlavnej témy  Stolný tenis  na sport.sme.sk

Neprehliadnite tiež

Prečo sa lekári vôbec bavili s kričiacou advokátkou z mobilu, pýtajú sa ľudia

Nemocnica vyčísľuje náklady na starostlivosť o rodičku bez testu a rúška.

Košická nemocnica po mimoriadnom prípade prijíma opatrenia.

Minister obrany kritizuje košického primátora za slová o testovaní

Polaček uvažuje o veľkom odbernom mieste na letisku.

Primátor sa obáva neúspechu, minister hovorí o neférovej kritike.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zmenka podľa predchádzajúceho vzoru, ktorá je už opatrená podpisom a bezpečnostným prvkom.

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 2 785 prípadov a 16 úmrtí (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Ondreja Podstupku

Vláda nezvláda slová a môže to stáť životy

Stručný návod na lepšie hospodárenie s dôverou.

Premiér Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie ku kompenzačných schémam.
Dnes píše Elena Eleková

Nie, nečaká nás sloboda s dvoma negatívnymi testami vo vrecku

To je vec, ktorú robí vláda zle: nehovorí otvorene ľuďom, čo ich čaká.

Elena Eleková
CYNICKÁ OBLUDA

Ďakujeme Kotlebovi

Kotleba vo videu odporúčal, ako sa majú jeho nasledovníci vysporiadať s koronou. Ďakujeme.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop