KEŽMAROK. Po zime sa do ulíc mesta Kežmarok opäť vrátili žlté bicykle. Obyvatelia mesta si ich môžu požičiavať na presun mestom.
Občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí, spustilo systém zdieľaných bicyklov vlani v polovici septembra.
„Počas jesene sme tento pilotný projekt mohli otestovať na menšej vzorke používateľov bicyklov. Keď napadol sneh, bicykle sme stiahli a teraz sme ich vrátili späť,“ povedal predseda združenia Dominik Jakub.
V súčasnosti majú Kežmarčania k dispozícii 18 bicyklov v rôznych častiach mesta na 14 stanovištiach.
Bicykle sa napríklad nachádzajú na sídliskách Juh II a Sever, pri okresnom úrade, radnici či hrade.
„Najčastejšie si ich vlani zapožičiavali ľudia na sídliskách, presúvali sa na nich do centra mesta a späť. Chýba nám však ešte lepšie pokrytie severnej časti mesta, napríklad pri Tatraľane nemáme stanovište,“ uviedol Jakub.
Správca systému vie odsledovať pohyb bicykla, teda na aké stanovište sa s jeho užívateľom presunie.

Stretli sa aj s problémami
„Samozrejme, stretli sme sa aj s problémami, keď tí, ktorí si požičali bicykel a chceli ho vrátiť, napríklad nezmenili heslo, či zle založili bezpečnostný zámok. Nie sú to síce veľmi závažné veci, ale je to potrebné riešiť,“ povedal správca cyklodielne a vedúci tímu projektu Žlté bicykle Filip Bajtoš.
Podľa Jakuba je potrebné zlepšiť fungovanie systému a zvýšiť u ľudí pocit zodpovednosti za bicykle, ktoré si môžu požičiavať.
„Je dôležité, aby to nebolo len na dobrom slove, pretože potom sa to končí rôzne a ak niekto nedodržiava pravidlá, kazí to celý systém. Ak napríklad zablokuje nejaký bicykel, zaťažuje tým nás ako prevádzkovateľov, a obmedzuje ďalších rovnako používateľov,“ dodal.
Na začiatku celého projektu bola kampaň Druhá šanca starých bicyklov, počas ktorej sa združeniu podarilo vyzbierať od ľudí množstvo starších bicyklov, ako aj ďalšia, vďaka ktorej sa vyzbieralo cez 3-tisíc eur.
Financie združenie použilo na rozbehnutie projektu a priamo na komponenty a súčiastky na bicykle.
V súčasnosti sa združenie snaží získať ďalšie financie na tento projekt, do obehu by mohli ísť ďalšie dva bicykle, chýbajú však funkčné bezpečnostné zámky.
Aktivisti sa v tomto smere spoliehajú aj na mesto, ktoré podľa Jakuba prisľúbilo finančnú podporu na prevádzku systému.

Aké sú výhody?
Bicykle určené na zdieľanie sú od ostatných bicyklov rozlíšené žltou farbou.
„Zdieľané bicykle majú množstvo výhod, jednou z nich je napríklad to, že človek nemusí riešiť defekt a podobne. Používateľ má bicykle k dispozícii po celom meste na označených stanovištiach, odkiaľ si môže bicykel požičať cez internetovú aplikáciu, následne si ho odomkne a môže sa na ňom zviezť tam, kam potrebuje. Na ďalšom stanovišti ho vráti,“ vysvetlil Jakub.
Bicykle sú uzamknuté bezpečnostnými zámkami na kód. Záujemca tak získa kód, ktorý použije pri otvorení zámku a nový kód, na ktorý ho hneď zmení a následne používa.
Fungovať malo aj požičiavanie bicyklov cez sms-ky, ako však kežmarský aktivista doplnil, v súčasnosti združeniu chýbajú financie na prevádzku sms brány.
„Aktuálne je táto možnosť nedostupná napriek tomu, že ľudia o ňu záujem majú, keďže nie všetci majú internet v mobile,“ povedal.
Jakub, ktorý sa spolu s ďalšími aktivistami z OZ Vlk, ktorý nikdy nespí, snaží rozbicyklovať Kežmarok, sa teší, že mesto sa aj tento rok zapojilo do súťaže Do práce na bicykli 2017.
Vlani sa do nej napríklad prihlásilo jedenásť tímov, zaregistrovali sa nielen zástupcovia mestského úradu, ale aj podnikateľské subjekty.
Štvrtý ročník celonárodnej súťaže sa uskutoční od 1. do 31. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš