NOWY TARG. Veľká ako pätnásť futbalových ihrísk a modernejšia. Uplynulý rok v máji prišli správy o presťahovaní tradičných poľských trhov do inej lokality.
Nakupujúci si na zmenu zvykli, i keď niektorí tvrdia, že im stará tržnica chýba. Pochvaľujú si aj predajcovia.
Desiatky rokov nakupovali rôzne generácie z rôznych kútov Slovenska na starej tržnici v Poľsku. Tej ale odzvonilo kvôli výstavbe obchvatu.
Poliaci sa trhov vzdať nechceli, a tak otvorili novú tržnicu na inom mieste.
Takmer rok po otvorení sme sa na nové trhy vrátili.
Podhalianska architektúra
Nová tržnica má byť nielen najväčšou, ale aj najkrajšou tržnicou na území Malopoľského vojvodstva.
„Dominujú jej dva centrálne zrubové objekty, ktoré v maximálnej možnej miere zohľadňujú charakter podhalianskej architektúry. V objektoch sa nachádzajú kryté predajné miesta, gastronomické služby, zmenáreň, sociálne zázemie a administratíva,“ informoval pri otvorení riaditeľ novej tržnice Janusz Chowaniec.
Širšie uličky, menej blata
Kultúrnejšie prostredie, menej blata, reprezentatívnejšie záchody či parkovanie zadarmo.
To je to, čo si ľudia na novej tržnici pochvaľujú.
Počas soboty si cestu na trhy našla aj rodinka Beáty Pavlovej zo Spiša.
„Chystáme svadbu, tak sme si prišli nakúpiť oblečenie,“ povedala.
Podľa jej manžela sa úroveň trhov zvýšila.
„Uličky sú širšie, takže ľudia sa nemusia tlačiť v dave. Pamätám si, že na starej tržnici ste išli v jednom húfe a museli ste dávať pozor, aby vás tá vlna nevzala a aby ste sa nestratili. Nehovoriac o zlom parkovisku a prostredí, ktoré pripomínalo skôr bažinu ako trhy,“ spomenul si.

Vymizla atmosféra?
Trhy v Poľsku majú takmer sedemstoročnú tradíciu.
Východniari si zaspomínali na časy, keď vstávali ráno o piatej, aby si nasadli do škodoviek 105 a vyrazili na trhy.
Chcelo to dávku trpezlivosti. Rad slovenských áut sa tiahol od Ždiaru až do Lysej Poľany. Pomalým krokom sa posúvali v húfoch do Poľska.
Rodinka Kováčovcov z Popradu sa nad touto spomienkou pousmiala. Na trhy teraz vyrazili približne o ôsmej ráno a dorazili bez akýchkoľvek čakaní.
Úroveň trhov si pochvaľovali, na tržnici im ale niečo chýba.
„Trhová atmosféra. Mám veľmi rada trhy, vždy sme na nich chodili práve pre tú atmosféru. Aj viackrát do roka. Predajcovia boli milí, po uličkách chodili ľudia so syrmi v rukách či v taškách a ponúkali ich. Teraz mi to tu pripomína také obyčajné trhy ako aj na Slovensku počas Vianoc. Nejako to staré, dobré a tradičné odtiaľto s výstavbou novej tržnice vymizlo,“ povedala Katarína.
Státisíce návštevníkov
Po roku od výstavby bilancujú aj Poliaci. Riaditeľ tržnice Chowaniec uviedol, že cez novú tržnicu za rok prešli státisíce návštevníkov.
„Najväčšie návštevy kupujúcich sme zaznamenali počas otvorenia tržnice a potom v októbri. Po celý rok sa snažíme, aby náš jarmok prilákal stále viac návštevníkov nielen z Podhalia, ale tiež z celého Poľska a samozrejme zo zahraničia.“
Nowa Targowica bola podľa slov riaditeľa odvážnou rozvojovou investíciou.
„Boli sme nominovaní a uchádzame sa o hlavnú cenu v súťaži Top komunálne investície 2017 v Poľsku,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš