KEŽMAROK. Slávnostnou paľbou otvorí v nedeľu 7. mája o 12:00 letnú turistickú sezónu Kežmarský hrad.
Novinkou budú okrem iného voľné prehliadky, návštevníkov nebudú hradnými priestormi sprevádzať lektorky.
„Budú sa môcť voľne pohybovať po expozíciách, v každej miestnosti však bude študent miestnej hotelovej akadémie, ktorý študuje cestovný ruch a výklad bude návštevníkom podávať podľa požiadaviek. Minulý rok sme mali veľmi veľkú návštevnosť a nestíhali sme sprevádzať, vyriešili sme to teda takto,“ povedala riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Vstup zadarmo a program
V nedeľu bude vstup do hradu bezplatný, na nádvorí bude pripravený kultúrny program, počas ktorého vystúpi skupina historického šermu Cohors, detský folklórny súbor Maguráčik, v ponuke budú aj tvorivé dielne s hrnčiarom, jazda na koníkoch a flašinetár s Divadlom v kufri.
S módnou prehliadkou sa predstaví Súkromná stredná odborná škola Biela voda.
V hradnej kaplnke sa o 17:00 uskutoční koncert zboru Iuventus Pedagogica pri Strednej pedagogickej škole v Levoči so širokým repertoárom od klasiky až po ľudovú hudbu.
Sprístupnia viaceré pamiatky
Otvorením turistickej sezóny bude žiť celé mesto, priblížiť návštevníkom chce všetky svoje vzácne pamiatky.
Od 14:00 do 16:00 bude bezplatne prístupná Lyceálna knižnica, Drevený evanjelický artikulárny kostol zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, aj Nový evanjelický kostol s mauzóleom Imricha Thökölyho.
V čase od 13:00 do 15:00 bude prístupný pre návštevníkov aj interiér Baziliky sv. Kríža s dielom Majstra Pavla z Levoče.
Mesto pozýva aj na prechádzku po náučnom chodníku v lesoparku Sever o 14:00.
Zabezpečia dopravu
Samospráva v nedeľu zabezpečí bezplatnú dopravu poschodovým autobusom z Popradu do Kežmarku a späť.
Autobus pôjde z parkoviska pri Bille v Poprade o 12:00 a 16:15, stáť bude ešte pri Dome kultúry, ďalej vo Veľkej Lomnici na zastávke Studený potok, na zastávke v Huncovciach a na parkovisku pri hrade v Kežmarku.
Späť z Kežmarku vyrazí autobus o 15:45 a 18:30 spred hradu. Sprievodcovský výklad počas dňa budú zabezpečovať študenti Hotelovej akadémie Otta Brucknera.
Náštevníkov pribúda
Hrad v Kežmarku vlani navštívilo 41-tisíc návštevníkov, čo je o viac ako 12 percent v porovnaní s rokom 2015.
Návštevníkov neodradila ani rekonštrukcia hradu, ktorá pokračuje aj v tomto roku a pracovať na nej sa bude aj počas hlavnej sezóny.
Medzi mimoriadne obľúbené podujatia na hrade patria každoročne divadelné vystúpenia Krvavé dejiny a Rozprávka na hrade.
Tento rok sa budú rozprávky hrať v dňoch 29. mája až 1. júna, reprízovať ich budú od 5. do 9. júla počas festivalu Európske ľudové remeslo. Pôjde o spracovanie operného príbehu Čarovná flauta.
Divadelné predstavenie pre dospelých zo série Krvavých dejín bude zase venované postave Imricha Thökölyho. Predstavenie pripravuje každoročne experimentálne divadlo z Ľubice exTeatro.
Rôzne expozície
Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447.
V súčasnosti si môžu jeho návštevníci obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia.
Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov.
Jedna z expozícií je venovaná kežmarskému doktorovi Vojtechovi Alexandrovi, zakladateľovi röntgenológie v Uhorsku.
Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš