Biedne pomery na Slovensku a lákavá vidina lepšieho života vyhnali od nás „do Ameriky“ mnoho rodín.
A paradoxom je, že v novej vlasti sa nejedno dieťa vysťahovalcov napokon preslávilo na celom svete.
Slovenské korene mal herec Paul Newman vďaka mame, ktorá sa narodila v dedine Ptičie pri Humennom, známy Andy Warhol, ktorého rodičia pochádzali z Mikovej v okrese Stropkov.
Z východného Slovenska, z obce Jarabina v okrese Stará Ľubovňa, bol Michal Strank, ktorý patrí k uctievaným americkým vojnovým hrdinom.
Seržant Michal Strank je jedným zo šiestich vojakov americkej námornej pechoty, ktorí sú zvečnení na ikonickej fotke z druhej svetovej vojny „Vztyčovanie americkej zástavy na japonskom ostrove Iwo Jima“.
Záber urobil fotograf Joe Rosenthal 23. februára 1945.
Vďaka tomu sa vojaci dvíhajúci vlajku na nepriateľskom území po niekoľkodňových krvavých bojoch stali slávnymi.
Zaslúženej pocty si však slovenský rodák nikdy osobne neužil, pretože krátko potom zomrel.
Neďaleko Arlingtonského národného cintorína vo Washingtone, kde je pochovaná väčšina prezidentov, stojí pamätník americkej národnej pechoty, ktorý je zhotovený podľa legendárnej fotografie.
Každý rok k nemu prichádzajú ľudia z celej krajiny, aby si na spomienkovej slávnosti uctili pamiatku padlých vojakov.
Patrí k nim aj Michal Strank.
Pre Američanov je stelesnením pravého bojovníka, ktorý obetoval svoj život pre tie najušľachtilejšie hodnoty – slobodu a nezávislosť.
Cítia k nemu rešpekt, hoci nevedia, čím všetkým musel prejsť počas svojho krátkeho života.
Unikátna snímka
Slovenskej verejnoprávnej televízii sa podaril ohromný kúsok.
O tomto našom rodákovi natočili film, do ktorého sa im podarilo dostať unikátne zábery z amerických armádnych archívov, aj autentické výpovede Strankových spolubojovníkov.
„Napriek tomu, že jeho sestra sa celý život venuje zhromažďovaniu všetkých historických materiálov o svojom bratovi, zachovalo sa toho o ňom veľmi málo, s prípravou snímky sme mali nemálo práce,“ priznali tvorcovia, na čele ktorých stál režisér Dušan Hudec.
Príprava celého projektu sa začala v máji 2015, nasledoval podrobný rešerš, ktorého výsledkom bolo deväť mien mužov, ktorí prišli do styku s Michaelom Strankom.
Pre ich vysoký vek a neraz aj podlomené zdravie sa tvorcovia rozhodli okamžite s nimi natočiť rozhovory a filmový štáb absolvoval dlhú a náročnú cestu naprieč Spojenými štátmi.
Z výpovedí žijúcich členov Marine Raiders – námornej pechoty a sestry Michala Stranka sa tvorcom podarilo poskladať mozaiku jeho života.
Vznikol tak dokument s názvom Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom. Dvojka RTVS ho odvysielala 2. mája.
Najskôr odišiel otec, potom matka s deťmi
Životný príbeh amerického vojnového hrdinu slovenského pôvodu sa začal písať v rusínskej dedine Jarabina.
Narodil sa 10. novembra 1919 do gréckokatolíckej rodiny Vasiľa Stranka a Marty Grofikovej. Uživiť päť detí nebolo v tom čase ľahké a tak sa otec rozhodol odísť do USA.
Emigroval do Pensylvánie a usadil sa vo Franklin Borough neďaleko Johnstownu. Podobne ako množstvo iných rusínskych emigrantov najskôr pracoval v uhoľných baniach, neskôr v tamojšej oceliarni.
Jeho manželka s deťmi za ním odišla v roku 1922. Michal teda podstúpil cestu za oceán ako štvorročný.
Hoci už v podstate vyrástol ako Američan, svoje korene veľmi dobre poznal a netajil sa nimi. Vojaci, ktorým ako seržant velil, hovoria, že sám seba označoval výrazom „Russian Slovak“, čím chcel povedať, že bol Rusínom pochádzajúcim zo Slovenska.
Do bane ísť nechcel.

Radšej sa dal zverbovať
Ani život vo vysnenej Amerike však nebol taký ľahký, ako si Strankovci zrejme spočiatku predstavovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš