VYSOKÉ TATRY. Príležitosť spoznať vzácne i ohrozené druhy tatranskej kveteny, ako aj dreviny rastúce v Tatrách, ponúkne už v túto sobotu Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici, ktorá po zime opäť otvorí svoje brány pre prvých návštevníkov.
Na ploche 3,2 hektára nájdu návštevníci viac ako tristo druhov bylín a drevín od rastlinstva podhorských lúk cez lesný porast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.
Rozmiestnené sú v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach.
„Vplyvom dlhotrvajúcej zimy a nízkych teplôt je vývoj vegetácie pomalší, a teda čas kvitnutia u niektorých rastlín nastúpi neskôr. To znamená, že návštevníci tento rok uvidia kvitnúť aj tie druhy, ktoré napríklad vlani nemali možnosť obdivovať,“ uviedla Zuzana Homolová, botanička Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).
Pribudlo viacero noviniek
Expozícia prešla pred rokom výraznou rekonštrukciou, aj teraz sa v nej však našiel priestor pre viacero noviniek.
„Vo vstupnom vestibule pribudlo desať nových panelov s fotografiami rastlín podľa obdobia ich kvitnutia a tiež monitor, na ktorom si záujemcovia môžu pozrieť prednášku s názvom Kvety Tatier podľa ich prirodzených biotopov,“ priblížila Homolová.
Pri prechádzke Pamätným miestom expozície sa návštevníci expozície budú môcť pristaviť i pri tabuľke venovanej známemu geografovi, profesorovi Michalovi Luknišovi, ktorý bol prvým predsedom Slovenskej zemepisnej spoločnosti.
Ako informovala Martina Petranová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u, tabuľka pribudla len vlani v októbri, pri príležitosti storočnice profesorovho narodenia ju tam nechala osadiť Slovenská geografická spoločnosť.
Práve za svoje dielo o Vysokých Tatrách získal rodák zo Zlatna v roku 1977 Národnú cenu SSR.
Práca Reliéf Vysokých Tatier a ich predpolia sa spoločne s podrobnou geomorfologickou mapou Vysokých Tatier považuje za vrchol svetovej geografickej literatúry.
Vzácne druhy rastlín
Expozícia bola po prvýkrát verejnosti sprístupnená 15. júla 1992.
Odvtedy každoročne spravidla od druhej májovej nedele majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov, medzi nimi je napríklad i endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejska osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska či vičenec horský, ktoré sa v Tatrách vyskytujú len v jednej lokalite.
„Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia,“ vymenovala ďalej Homolová.
Priamo v botanickej záhrade si milovníci skalničiek môžu sadeničky i semená tatranských rastlín a drevín aj kúpiť.
Tento rok budú mať na výber spomedzi vyše šesťdesiatich druhov, medzi ktorými nechýba ani najžiadanejší plesnivec alpínsky.
Expozícia bude otvorená od 6. mája do 17. septembra denne od 09:00 do 15:00.
V letnej turistickej sezóne, teda od 1. júna do 31. augusta, až do 17:00.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš