VYSOKÉ TATRY. Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách navštívilo počas zimy odhadom približne toľko návštevníkov ako vlani, vtedy ich bolo okolo 218–tisíc, informovala o tom v utorok Lucia Blašková, zastupujúca výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry.
Stavba bola v prevádzke takmer päť mesiacov, a to od 25. novembra do 18. apríla, zatvorili ju bezprostredne po Veľkej noci.
V kupole sa počas tejto doby uskutočnilo 34 koncertov a šesť svadieb.
„Tatranský ľadový dóm bilancuje sezónu s veľmi pozitívnymi výsledkami, potvrdzuje svoju pozíciu jednej z top atrakcií zimnej sezóny v Tatrách,“ uviedla Blašková.
Ako ďalej vysvetlila, presný údaj návštevnosti za uplynulú zimnú sezónu nie je známy, keďže ide o bezplatnú atrakciu a pri kupole sa nenachádza turniket.
Zhruba 90 percent návštevníkov chrámu tvorili počas sezóny Slováci, nechýbali ani Poliaci, Česi a Maďari.
„Rekord v návštevnosti bol zaznamenaný na konci roka, deň pred silvestrovskými oslavami Tatranský ľadový dóm videlo viac ako päťtisíc návštevníkov,“ dodala Blašková.
Zavítali tam aj krásky z celého sveta
Navštívili ho tiež finalistky medzinárodnej súťaže krásy Miss Supranational zo 71 krajín sveta.
„Jednou so zaujímavostí je, že v Tatranskom ľadovom dóme sa uskutočnilo aj natáčanie videoklipu Mariána Greksu k jeho novej skladbe,“ uviedla Blašková.
V štýle spišskej gotiky
Sprístupnenie ľadového dómu vlani 25. novembra odštartovalo zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách.
Na diele z ľadu tri týždne pracovalo pätnásť sochárov spolu s pomocníkmi.
Hlavným staviteľom bol už po druhýkrát sochár Adam Bakoš. Kupola na Hrebienku ukrývala tony ľadu v 720 ľadových blokoch.
Oproti predošlému dómu bol opäť väčší, na jeho stavbu bolo použitých 90 ton ľadu, teda o 20 ton viac ako v predchádzajúcej sezóne.
Uplynulá sezóna sa niesla v štýle spišskej gotiky, jej súčasťou boli diela z ľadu pripomínajúce oltár Majstra Pavla z Levoče, honosné ľadové stavby inšpirované sakrálnymi pamiatkami z regiónu Spiša, ako napríklad plastika stojacej Panny Márie so žehnajúcim Ježiškom a patrónov z regiónu sv. Márie Magdalény z Danišoviec, sv. Antona Pustovníka zo Spišskej Belej, sv. Barbory z Okoličného či sv. Jakuba z Levoče.
Originálne majstrovské ľadové dielo dotvárali umelecké výplne gotických okien, ktorých autorom bol sklár a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos.
Tatranská galéria ľadových majstrov
Návštevníci mohli od konca decembra navštíviť aj Tatranskú galériu ľadových majstrov pod druhou kupolou na Hrebienku.
Ukrývala súsošie ľadové medvede, výtvor sochára Adama Bakoša, Michala Trnovského a Pavla Kapustu, ktorí sa podieľali aj na stavbe Tatranského dómu.
„Súsošie bolo súčasťou výstavy výsledných diel sochárskych umelcov, ktorí súťažili na podujatí Tatry Ice Master. Kupola sa premenila na galerijný priestor krásnych sôch, ktoré vzišli zo šikovných rúk špičky svetových ľadových sochárov,“ uviedla zastupujúca výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.
Tatranský ľadový dóm patrí tradične k top atrakciám zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách, vybudovaný bol po štvrtýkrát.
Počas minuloročnej sezóny ho navštívil rekordný počet návštevníkov, bolo ich 218-tisíc, otvorený bol 137 dní.
Podľa Blaškovej sa návštevníci Tatier môžu tešiť aj na ďalšiu zimu, ktorá ponúkne novú ľadovú výzdobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš