POPRAD. V Podtatranskej knižnici v Poprade vystavujú diela českého maliara Otakara Štáfla (1884-1945), realizátora myšlienky vybudovania Symbolického cintorína v Tatrách.
Ako informovala Monika Naštická z Úseku knižničných a informačných služieb knižnice, Štáfl žil vo Vysokých Tatrách v medzivojnovom období.
„Prenajal si ateliér na Štrbskom Plese a začal maľovať obrazy s horskými motívmi. Krásu Vysokých Tatier zachytil na mnohých akvareloch a monumentálnych olejových maľbách. V roku 1928 vyšiel tlačou cyklus 120 akvarelov z Vysokých Tatier. Dva obrazy s motívmi z Vysokých Tatier boli vydané na poštových známkach,“ uviedla.
Podľa jej slov Štáfl nemaľoval len Tatry, nezabúdal ani na svoj rodný kraj, Vysočinu, kde namaľoval mnohé obrazy vysočinskej krajiny.
Výstavu jeho diel s tematikou Vysokých Tatier si v knižnici možno pozrieť do 7. júna.
Štáfl bol počas pobytu vo Vysokých Tatrách spolunájomcom Chaty pri Popradskom plese.
„V roku 1930 spolu s tajomníkom Klubu československých turistov Alojzom Lutonským začal uvažovať o výstavbe Symbolického cintorína, ktorý sa obom podarilo zrealizovať v roku 1938,“ uviedla Naštická. V tom istom roku Otakar Štáfl spolu s manželkou odcestoval do Čiech a na Slovensko sa už nevrátil.
Organizoval humanitárne akcie
Otakar Štáfl sa narodil 30. decembra 1884 v Německém Brodě, od roku 1897 študoval na miestnom gymnáziu, ktoré aj napriek nesúhlasu rodičov v roku 1903 opustil.
Odišiel do Prahy, kde sa rozhodol venovať svojej záľube, maliarstvu.
Upozornil na seba perokresbami krajinárskych motívov, reprodukovanými v Revue Praha, Zlatá Praha a v iných umeleckých časopisoch.
Svoje grafické schopnosti uplatnil najmä v náladovom farebnom drevoryte a v tvorbe plagátov.
V roku 1910 sa oženil s dcérou riaditeľa nakladateľstva Politika Václavou Brychtovou.
Počas prvej svetovej vojny organizoval humanitárne akcie v prospech sirôt a vojnových vdov a angažoval sa vo verejnom živote rodného mesta.
Po vojne sa zaslúžil o vybudovanie pomníka Karla Havlíčka a o vznik Havlíčkovho múzea.
V roku 1917 sa rozviedol a o desať rokov neskôr oženil s Vlastou Koškovou, známou spisovateľkou rozprávok a dievčenských románov. Jeho ateliér vo Vinohradoch v Prahe zasiahla 14. februára 1945 bomba spojeneckých lietadiel.
"Otakar Štáfl a jeho manželka zahynuli v troskách domu. V jeho rodnom meste mu bol v roku 1957 odhalený pomník, informovala Naštická.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš