KEŽMAROK. Nájsť v meste Kežmarok problematické alebo nevyužité miesta a kreatívne do nich zasiahnuť je cieľom projektu Mestské zásahy Kežmarok 2017, do ktorého sa môžu zapojiť aj obyvatelia mesta.
Projekt má mesto urobiť zaujímavejším a lepším pre život.
Už teraz prezentuje návrhy študentov z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, svojimi nápadmi a podnetmi môžu prispieť aj Kežmarčania.
„Rozhodli sme sa zapojiť do projektu, aby sme do diania v meste vtiahli čo najviac ľudí a ich nápady, aby sme zistili a videli, čo ľudí zaujíma a čo by chceli zmeniť v meste. Projekt ponúka obyvateľom Kežmarku možnosť obnoviť ich rodné mestečko podľa ich predstáv,“ povedala komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová.
Doterajšie návrhy sú zverejnené na internetovej stránke kezmarok.zasahy.sk, prostredníctvom nej môžu ďalšie pridávať aj Kežmarčania.
Študentské projekty ako semestrálne práce
Prihlásených je zatiaľ trinásť projektov. Študenti architektúry vytvorili návrhy po marcovej návšteve Kežmarku, počas ktorej si prešli viaceré časti mesta, zamerali sa na úpravu verejných priestorov.
Spomínané projekty sú výsledkom ich semestrálnych prác.
Šlosárová už v minulosti uviedla, že oživenie potrebuje napríklad Hlavné námestie, a rovnako potrebné je aj jednotné architektonické riešenie vonkajších terás kaviarní a reštaurácií.
Študenti sa tém chytili, vznikli napríklad dva projekty zjednotenia podoby terás podnikov na námestí.
Podľa Šlosárovej sa venovali aj okoliu železničnej stanice, kde chýba osvetlenie a mobiliár.
Výsledkom je projekt revitalizácie predstaničného priestoru. Stanica sa nachádza na kopci, projekt využíva tento terén na vytvorenie kaskád, ktoré by sa nachádzali v oboch parkoch pod budovou.
Podľa jeho autorov by ich bolo možné využiť na trávenie voľného času pred príchodom vlaku.
Iní študenti prišli s návrhom vybudovať vyhliadkovú vežu v tesnej blízkosti stanice, podľa nich by mala poskytnúť výhľad nielen na mesto, ale aj na Tatry.
Ďalší projekt navrhuje upraviť jednu z historických uličiek mesta napríklad v romantickom talianskom štýle, ďalšia má sústrediť pozornosť na výhľad na Tatry.
Medzi návrhmi je aj úprava Parku Svetlonosky či vytvorenie nového pamätníka na židovskú synagógu na mieste jej pôvodného umiestnenia v Parku profesora Grozsa.
Vysokoškoláci navštívili mesto v marci v rámci podujatia Mestské zásahy Kežmarok 2017.
Prispieť môžu aj domáci
Prispieť môžu aj Kežmarčania, podľa Šlosárovej majú možnosť podať svoj nápad, zmeniť či skrášliť svoje mesto.
„Dôležité je, že zásah môže mať rôznu formu od umeleckých inštalácií, úpravy zelene či tvorby nových zelených plôch až po zložitejšie architektonické koncepty. Nie je to len o hľadaní problémov mesta, ale aj o odkrývaní jeho nevyužitého potenciálu,“ informovali organizátori na internetovej stránke k projektu.
Uzávierka prijímania podnetov a zásahov je v júni tohto roka.
Mesto chce návrhy využiť
Mestské zásahy Kežmarok 2017 vznikajú v úzkej spolupráci s mestom Kežmarok, to by chcelo následne vybrané návrhy využiť.
Všetky zaslané návrhy posúdia odborníci a mestu následne odporučia konkrétne zásahy na realizáciu.
Organizátori pripomínajú, že nejde o súťaž, ale o snahu pozrieť sa na jednotlivé zásahy a verejný priestor mesta z viacerých pohľadov.
Ide o pôvodne bratislavský projekt, ktorý od roku 2011 prinášajú aj do iných miest spoločne občianske združenie UzemnePlany.sk a Architektonické štúdio Atrium, s. r. o.
Otvorená platforma je určená pre každého, kto má chuť a víziu zmeniť svoje mesto.
Mestské zásahy sa už uskutočnili vo viacerých mestách nielen na Slovensku, ale aj v susednej Českej republike.
Projekt v Kežmarku finančne podporilo mesto a Fond na podporu umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš