ŠTRBA. Prechádzať sa s výhľadom na Tatry a pod nohami mať zaniknutú osadu.
Už niekoľko rokov neďaleko obce Štrba (okres Poprad) odkrývajú archeológovia bohatstvá, ktoré v sebe ukrýva tajomný Šoldov.
V budúcnosti by z tejto lokality chceli mať archeologický park. Predposlednú májovú nedeľu požehnajú základy kostola.
Tajomná zaniknutá osada Šoldov sa nachádza pod cestou Štrba-Važec.
„Archeologický výskum uvedenej lokality robil už na konci 19. storočia viedenský akademický maliar Ignaz Spöttl a pokračoval v ňom v roku 1951 architekt prof. Dr. Alfréd Piffl, ktorého výskum bol veľmi úspešný. Plánoval pokračovať vo výskume aj v ďalšom roku, ale v roku 1952 bol určený ako hlavný architekt pri obnove Bratislavského hradu,“ informoval starosta obce Štrba Michal Sýkora.

Ak si vysoký, si Šoldovan
Po viac ako päťdesiatich rokoch tím archeológov z Archeologického ústavu SAV Nitra, v spolupráci s obcou Štrba, obnovili v roku 2013 archeologický výskum zaniknutej stredovekej osady, v ktorom pokračovali aj v rokoch 2015 a 2016.
Pri vykopávkach všetkých prekvapili zvyšky cirkevnej architektúry, kamenný kríž, a tiež približne dvojmetrové ľudské kostry.
Odvtedy sa v regióne hovorilo, že v zaniknutej osade Šoldov žili obri a medzi Štrbanmi sa zvykne žartovať, že ak je niekto vysoký, určite je Šoldovan.
Archeológovia ale pri výkopoch túto fámu vyvrátili.
„Je pravda, že niektoré kostry boli väčšie, ale je to spôsobené tým, že tlak hliny pôsobí na tú kostru, tá sa roztiahne. Keď antropológ poskladá tú kostru do polohy, akú ma mať, tak 220 centimetrov je v skutočnosti možno 190 centimetrov. Bol to väčší jedinec, ale určite nemal až 220, ako sa prezentovalo,“ objasnil pri poslednom prezentovaní výsledkov prieskumu Marián Soják z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
O poklady nie je núdza
O tajomstvá v zaniknutej osade teda núdza nie je. Prekvapení nebolo málo ani pri poslednom predstavení výsledkov prieskumu v septembri uplynulého roka.
„Počas archeologického výskumu v rokoch 2013, 2015 a 2016 bol odkrytý pôdorys kostola, nájdená krstiteľnica z jeho interiéru, priľahlý cintorín, archeológovia našli mince zo 14. a 15. storočia, nájdené boli opracované drevené konštrukcie, 600 až 700-ročná unikátna kožená obuv a ďalšie predmety,“ vymenoval starosta obce.
Požehnajú základy kostola
V súvislosti s ukončením archeologického výskumu v roku 2016, v rámci ktorého sa zrealizoval pôdorys základov kostola, sa obec rozhodla predposlednú májovú nedeľu požehnať jeho pôdorysné základy.
„V rámci podujatia budú odovzdané Čestné občianstva obce Štrba a Ceny obce Štrba osobnostiam, ktoré prispeli k rozvoju a zviditeľneniu našej obce,“ uzavrel starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš