POPRAD. Pod Tatrami vo štvrtok štartuje 21. ročník Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov Krojované bábiky.
Odohrávať sa bude vo viacerých mestách a obciach, počas šiestich dní sa na ňom predstaví 360 účastníkov, vystúpi 18 súborov zo Slovenska i zahraničia.
„Opäť ponúkne pestrú paletu folklóru, okrem domácich tu máme súbory z Ruska, Lotyšska, Česka, Poľska i Ukrajiny,“ uviedol riaditeľ festivalu Juraj Švedlár.
Bábiky ako symbol
Symbolom festivalu sú krojované bábiky. Každý súbor si prinesie svoju bábiku oblečenú vo svojom kroji ako symbol kolektívu i detskej hravosti, ktorú si vymení s iným súborom.
Kým slovenské bábiky idú do zahraničia, zahraničné putujú do Múzea v Stropkove.
Akt výmeny krojovaných bábik sa uskutoční počas galaprogramu na hradnom nádvorí v Kežmarku v nedeľu 4. júna o 15:00.
Na viacerých miestach
Festival spoluorganizujú podtatranské kolektívy, ktoré si pozývajú svojich priateľov, hostí zo Slovenska a zahraničia.
Dominujú mu ľudové tradície, folklór, hudba, spev a tanec. Konať sa bude v mestách Poprad, Kežmarok, Svit, Stropkov a v obciach Veľká Lomnica, Hranovnica a Vikartovce.
Podobne ako v predošlých rokoch ponúkne festival výchovné koncerty a tvorivé dielne pre deti na základných školách v regióne.
„Počas nich sa snažíme deťom ukázať vždy niečo nové z folklóru, čo sa zachovalo. Keď príde zahraničný kolektív, ukazujeme im aj ich zvyky v daných krajinách,“ vysvetlil Švedlár.
Uvítací program účastníkov bude v piatok 2. júna o 16:30 vo Veľkej Lomnici, spojený bude so stavaním mája.
Rovnakú podobu bude mať v nasledujúci deň, sobotu 3. júna, otvárací program na Námestí sv. Egídia v Poprade, ktorý odštartuje o 10:00, aj tam postavia máj.
Domáci aj hostia
Na 21. ročníku festivalu sa predstavia súbory ako Maguráčik a Goralik z Kežmarku, Lomničanik a Podtatranček z Veľkej Lomnice, Letnička a Popradčan z Popradu, Jánošíček zo Svitu, Kochmaník z Hranovnice, Turnička z Liptovskej Tepličky a Motýlik zo Stropkova.
Vystúpia spolu so svojimi hosťami, ktorými budú súbory Grbarčieta z Bratislavy, Žochárik z Topoľčian, Štvorlístok z Trenčianskej Turnej, a zahraničné Garmoniya z Moskvy, Dzitarins Plienciems z Lotyšska, ďalej poľské súbory ZST Sierakowice a MO Deta Gminy Sierakowice a český Brnenský valášek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš