POPRAD. Nielen láska k folklóru ale aj vysoká umelecká úroveň v sobotu na popradskom námestí spojila domáce i zahraničné folklórne súbory.
Odštartoval 21. ročník medzinárodného festivalu krojovaných bábik.
Veľký folklórny sprievod sa tiahol popradským námestím. Rozžiaril ho farbami nielen krojov, ale aj hlasiviek súborov z rôznych kútov sveta.
Každý folklórny súbor v rukách niesol bábiku oblečenú v rovnakom šate ako jeho členovia. Práve bábikami chcú organizátori poslať veľký folklórny pozdrav do celého sveta.
„Krojované bábiky sú medzinárodným festivalom detských folklórnych súborov a spojili sme to s prezentáciou krojovaných bábik,“ povedal Juraj Švedlár, organizátor festivalu krojovaných bábik a tiež vedúci folklórneho súboru Maguráčik z Kežmarku.
Do celého sveta
V sprievode a následne aj na pódiu nechýbali súbory z Poľska, či Česka. Svojimi zaujímavými krojmi pútal pozornosť súbor z Ruska a rezkým tancom ľudí pod pódiom rozhýbali aj Lotyši.
Po šnúre predstavení si súbory svoje bábiky v posledný deň festivalu vymenia v Kežmarku. Takto sa bábiky odeté v slovenských krojoch dostávajú do celého sveta.
„Už ich v zahraničí máme veľa, neviem ani číslo, to by som musel pozrieť do archívu. Bábiky, ktoré dostaneme my od hostí, sú umiestnené v krajskom múzeu v Stropkove. V tomto múzeu je asi tisícpäťsto bábik a z našich festivalov okolo osemdesiat,“ vyčíslil Švedlár.
Slovenský folklór Češku očaril
Cieľom festivalu je nielen nájsť nových priateľov, ale hlavne spoznať kultúru iných národov a odniesť odkaz za hranice, že aj Slovensko má byť v rámci folklóru na čo hrdé.
Keď sa na pódiu objavil súbor z Lotyšska, na boku si do rytmu pohupkávali aj dievčatá z folklórneho súboru z Moravy. „V súbore tancujem už deväť rokov,“ povedala štrnásťročná Kristína Fantová.
Na tanec a spev teda už odmala nedá dopustiť. Ako ale priznala, aj keď český folklór má svoje čaro, slovenský jej vonia o niečo viac.
„Mám hrozne rada slovenský folklór, ale tie lotyšské tradície sú veľmi pekné. My v Česku máme veľa rôznych tipov, čo sa folklóru týka, napríklad valašský je hrozne pekný, ale mne sa asi aj tak viac páči ten slovenský, je taký živší,“ zhodnotila.

Bábiky si vymenia na nádvorí hradu
Sobotňajšie dopoludnie festivalu uzavrú stavaním mája na námestí pri fontáne.
Program bude pokračovať v nedeľu záverečným galaprogramom na nádvorí hradu v Kežmarku, kde si súbory bábiky medzi sebou vymenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš