KEŽMAROK. V Kežmarku vo štvrtok slávnostne otvorili 52. ročník podujatia s názvom Literárny Kežmarok, venovaný je 230. výročiu vzniku miestneho lýcea a 90. výročiu vzniku gymnaziálnych tried.
Práve pred budovou historického lýcea vyhlásili aj výsledky rovnomennej literárnej súťaže.
V rámci poézie putovali vo všetkých troch kategóriách prvenstvá do Starej Ľubovne.
V prvej kategórii mladších žiakov od 2. do 5. ročníka základných škôl udelila trojčlenná porota v rámci poézie prvé miesto Eme Jeleňovej zo Starej Ľubovne a za prózu Vladimíre Gáborovej zo Sniny.
V druhej kategórii určenej pre žiakov 6. až 9. ročníka základných škôl a prímy až kvarty na osemročných gymnáziách si prvenstvo v poézii odniesla Mária Barnovská zo Starej Ľubovne a v próze Anna Semková z Bratislavy.
V tretej kategórii pre stredné školy a študentov kvinty až oktávy zvíťazila v poézii Barbora Plutová zo Starej Ľubovne a v próze Agáta Brozová z Tvrdošína.
Do súťaže každoročne prispievajú aj slovenskí žiaci a študenti žijúci v zahraničí, všetky umiestnenia vyzbierali žiaci zo Srbska.
Porota udelila aj niekoľko čestných uznaní.
O výsledkoch súťaže informovala riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku Gabriela Kantorková.
Záujemcov ubúda
Počet žiakov a študentov, ktorí sa zapájajú do Literárneho Kežmarku každoročne ubúda.
„Niekedy sme ich mali pár tisíc, teraz číslo dosahuje niečo do tisíc. Myslím si, že dôvodom je skôr nezáujem o písanie. Kým predtým deti a mládež dosť čítali, teraz čítanie nahradil počítač, mobil, deti sa nevedia vyjadrovať, a tým menej ich láka aj písanie,“ povedala kežmarská spisovateľka Nora Baráthová, ktorá stojí pri súťaži od jej vzniku.
Ubúdajú aj slovenskí prispievatelia zo zahraničia, problémy sú napríklad s Poľskom.
„Kto si však zachováva krásnu slovenčinu, je Vojvodina v Srbsku. Slováci odtiaľ ju majú fantastickú a trochu archaickú. Keď sme ich počúvali, znela ako hudba. Je škoda, že mnohé staré krásne slová dnes Slováci nahrádzajú nemeckými alebo anglickými výrazmi,“ skonštatovala Baráthová.
Aj porota sa podľa nej často vyjadruje, že úroveň príspevkov sa znižuje.
Pripomína však, že Literárny Kežmarok dal v minulosti dobrý základ viacerým budúcim slovenským literátom.
Problémom je nedostatok financií
V súčasnosti trápi organizátorov podujatia podľa Baráthovej aj nedostatok financií.
„Kým prvé ročníky trvali aj tri či štyri dni a zúčastňovali sa na nich osobnosti z radov spisovateľov a hercov národného divadla, teraz na to niet financií,“ uviedla.
Z niekoľkodňového podujatia sa preto postupne stalo dvojdňové.
Program Literárneho Kežmarku bude vo štvrtok pokračovať prehliadkou Lyceálnej knižnice a expozície histórie kežmarského lýcea a v podvečer o 19:00 literárno-dramatickým pásmom s názvom Starý študent už putuje pod taktovkou kežmarskej spisovateľky.
„Ponúkne prierez históriou lýcea. Predstavíme v ňom napríklad Jána Chalúpku, študentov Sama Tomášika, Jonáša Záborského i Pavla Országha Hviezdoslava,“ dodala Baráthová.
V piatok si ocenení pozrú na Kežmarskom hrade expozíciu školstva a zúčastnia sa na Festivale študentského remesla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš