KEŽMAROK. Historicko-rozprávkovým sprievodom sa v piatok v Kežmarku začal 5. ročník Festivalu študentského remesla.
Nosnou myšlienkou podujatia, ktoré sa koná aj pri príležitosti 360. výročia narodenia Imricha Thökölyho, je priblížiť remeslá v dobovom duchu pútavou formou žiakom základných a stredných škôl, ako aj návštevníkom.
Hlavným organizátorom festivalu je Súkromná stredná odborná škola (SSOŠ) Biela voda, zapojili sa do neho žiaci z približne 25 škôl z celého Slovenska.
Podľa riaditeľky školy Anety Jurgovianovej festival prezentuje ich zručnosti a zároveň pomáha rúcať predsudky voči Rómom, keďže práve tí navštevujú spomínanú školu v Kežmarku.
Podľa riaditeľky je výsledkom práce s Rómami na tejto škole aj jej len 20 percent absolventov registrovaných na úrade práce.
Príde aj Celeste Buckingham
Celý program remeselného festivalu sa nesie v historickom duchu.
Študentky z Bielej vody ušili pre účinkujúcich okolo 170 tradičných krojov a odevov typických pre 16. a 17. storočie.
Dievčatá z elokovaného pracoviska v Ihľanoch a Krížovej Vsi zase pripravili šaty pre speváčku Celeste Buckingham, ktorá bude v piatok o 19:00 koncertovať v Drevenom artikulárnom kostole, výťažok z neho pôjde na liečbu troch detí s postihnutím.
V minulosti už dievčatá šili pre Celeste šaty na ples, predvádzala aj ich športové oblečenie na súťažnej módnej prehliadke.
„Celeste bola so šatami na koncert veľmi spokojná a nadšená, prišla si ich vyskúšať a hneď ich zavesila na sociálnu sieť,“ povedala Otília Dovalová, majsterka pre odbor dámska krajčírka na SSOŠ, ktorá je s ich prácou rovnako spokojná.
Práca ich baví
„Majú chuť i uplatnenie, akým spôsobom sa to bude vyvíjať, závisí vždy od nich. Zamestnať by sa mohli, no môžu podnikať aj doma, stále je tu niekto, kto potrebuje čosi zúžiť či skrátiť, takýmito opravami by dokázali zarobiť na seba i na svoju rodinu,“ dodala.
„V tejto škole som štvrtý rok, ak by ma to nebavilo, tak tu nie som. Chcela by som sa tomu venovať aj v budúcnosti,“ poznamenala jedna z autoriek šiat pre Celeste Radoslava Hangurbadžová, ktorá verí, že prácu si po skončení školy nájde.
„Pochádzam z učiteľskej rodiny a už moja mamka pracovala dlhé roky s rómskymi žiakmi. Čo majú na srdci, to na jazyku, vieme, čo od nich môžeme očakávať a čo nie. Samozrejme, nie je to všetko ružové, popri tom je tu aj obrovské množstvo problémov, ale výsledky hovoria za všetko,“ uviedla na margo spolupráce s Rómami riaditeľka školy.
Absolventi majú šancu nájsť si prácu
Na škole funguje už niekoľko rokov stupňovité vzdelávanie.
„Pracujeme so žiakmi, ktorí nemajú možnosť uplatniť sa inde, končia u nás. Niektorí majú lepšie vedomosti, iní horšie, preto máme dvojročné a trojročné učebné odbory a keď prejdú cez toto sito, je tu aj nadstavbové štúdium, ktoré sa končí maturitou, takých študentov máme však len pár. Postupujú ale ďalej a robia si buď doplnkové pedagogické štúdium alebo vysokú školu,“ vysvetlila Jurgovianová.
Až 90 percent takýchto absolventov vysokej školy pracuje na Bielej vode, či už ako majstri alebo asistenti učiteľa.
Podľa riaditeľky má škola veľa absolventov zamestnaných aj v okolí Kežmarku a v okrese Stará Ľubovňa.
„Našťastie, sú tu firmy, ktoré sa opäť začali venovať textilu, dievčatá majú teda možnosť uplatniť sa tam,“ skonštatovala.
Veľa absolventov školy je zamestnaných aj v stavebných firmách.
„Máme firmy, ktoré majú o spoluprácu s nami záujem. Okrem stavebných prác sa zameriavajú aj na strojársku výrobu a zopár žiakov máme aj v stolárskych firmách. Som rada, že predsudky už postupne búrame, a že tieto firmy majú záujem aj o ľudí z marginalizovaných komunít. Sú šikovní, len na nich treba iný meter a tvrdší,“ uviedla riaditeľka školy.
Mrzí ju však, že veľmi veľa z nich pracuje načierno a že sú firmy, ktoré takúto prácu podporujú.
Zaujímavý program
Študenti v piatok predvedú remeslá tradičnými technikami v dobových kostýmov, pripravený je kultúrny program aj tematické súťaže.
Predstavia sa napríklad krajčíri, kováči, zlatníci, klobučníci, kaderníci, remenári, hrnčiari či obuvníci.
Prezentácia remesiel je spojená s možnosťou aktívneho zapojenia sa návštevníkov festivalu.
Tí budú môcť nazrieť aj do poľnej vojenskej kuchyne, čakajú ich hudobné a divadelné predstavenia z obdobia renesancia a baroka, i ukážka historického šermu.
Pre študentov stredných škôl je pripravená súťaž v historickom prevedení remesiel a v príprave uhorských jedál spojená s ochutnávkou.
Nie celkom tradičná škola
Súkromná stredná odborná škola Biela voda bola založená 1. júla 2009, jej zriaďovateľom je nezávislá organizácia Carpe diem.
Je netradičnou strednou školou so zameraním na výchovu a vzdelávanie v remeslách a službách formou alternatívnych prvkov vo výučbe.
Pracuje najmä so žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia a marginalizovanej rómskej komunity.
Odbory sú dopytovo orientované podľa požiadaviek pracovného trhu a lokality.
Pri odbornej škole funguje aj Súkromné odborné učilište, ktoré navštevujú žiaci s mentálnym postihnutím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš