KEŽMAROK. Mesto Kežmarok spustilo verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác na zimný štadión.
Kežmarský primátor Ján Ferenčák by ho chcel najneskôr budúci rok odovzdať do užívania mladým športovcom.
Potrebujú viac peňazí
Mesto má zatiaľ na tento účel pripravených 1,9 milióna eur, dokopy si však opravy v prvej etape vyžiadajú do 3,5 milióna eur.
„Až proces verejného obstarávania nám vygeneruje skutočnú sumu, ktorá bude potrebná. Čakáme, že sa nám to všetko podarí v čo najkratšom čase,“ povedal primátor.
Zimný štadión čaká na rekonštrukciu už niekoľko rokov, ostal rozostavaný a nefunkčný po skrachovanej Zimnej deaflympiáde 2011 vo Vysokých Tatrách.
Aké má mať parametre
Rekonštrukciou a prestavbou štadióna by mala vzniknúť nízkoenergetická viacúčelová hala s kapacitou 3 500 osôb, využívaná celoročne.
„Cieľom je, aby spĺňala podmienky aj pre medzinárodné účely, bude mať teda ľadovú plochu s rozmermi 26 krát 61 metrov. Chceme tiež, aby sa použili moderné a efektívne technológie a znížili prevádzkové náklady,“ vysvetlila počas pondelkového stretnutia mesta s obyvateľmi Eva Kelbelová, vedúca Oddelenia územného plánu, životného prostredia a stavebného poriadku na Mestskom úrade v Kežmarku.
Rovnako by podľa jej slov malo byť vybudované aj zázemie pre športovcov.
„Bolo potrebné navrhnúť technologické zázemie s tými najlepšími dostupnými technológiami, ktoré v súčasnosti na trhu sú,“ informovala ďalej vedúca územného plánovania.
V rámci obnovy pribudne aj nová ľadová plocha. „Životnosť plochy je dvadsať rokov a naša už mala okolo šestnásť rokov. Štadión bude mať nové chladenie ľadovej plochy, spĺňa to všetky parametre nízkoenergetickej haly a lacnejšej prevádzky, aby sme to ako mesto vedeli financovať aj v budúcnosti,“ doplnil Ferenčák.
Pri budove vznikne 71 parkovacích miest, z toho tri pre imobilných.
Osudná deaflympiáda
Zimný štadión prešiel počas svojej existencie viacerými prestavbami.
Ako informovala Kelbelová, ľadová plocha bola v 90. rokoch minulého storočia zastrešená oceľovou konštrukciou a v 1998 bolo dobudované prevádzkové a technické zázemie.
V roku 2008 sa začalo s rekonštrukciou objektu pre plánovanú deaflympiádu.
„Počítalo sa napríklad s parametrami kanadskej ľadovej plochy, so zázemím, ale aj s hotelom s vyšším štandardom. Od roku 2008 do 2010 boli zrealizované niektoré práce, napríklad prípojky, dostavba prevádzkovej budovy, ale len v štádiu hrubej stavby, či technologická časť,“ vysvetlila Kelbelová.
Štyri až osem rokov
Projekt novej plánovanej rekonštrukcie bude rozdelený do dvoch etáp, podľa primátora bude trvať štyri až osem rokov.
Kým prvá etapa bude znamenať sfunkčnenie štadióna, v druhej by mal štadión postupne nabrať podobu viacúčelovej haly.
Prvá etapa by mohla byť hotová podľa odhadov za šesť až osem mesiacov, rozdelená bude na dve časti, na tú prvú už mesto financie má.
„V rámci rozpočtu máme 1,9 milióna eur, z toho jeden milión predstavuje dotácia od vlády na dostavbu, 900-tisíc eur sme vyčlenili v rozpočte na tento rok z rezerv z minulých rokov,“ vysvetlil primátor.
Mesto vlani vyhlásilo aj verejnú zbierku na dostavbu štadióna, vyzbieralo do 2 000 eur.
Potrebuje však ďalších približne 1,6 milióna eur, schvaľovať ich bude mestské zastupiteľstvo.
Primátor je rozhodnutý, že ak sa ďalšie peniaze neodsúhlasia, projekt sa realizovať nebude.
Chcú aj zázemie
Na zimnom štadióne by mali byť na prvom nadzemnom podlaží vybudované napríklad šatne, sprchy, umyvárne, toalety, vírivka, ale aj fitnes, sauna či priestor pre rolby.
Na druhom podlaží sa počíta okrem iného s korčuliarskym trenažérom, kanceláriami, kaviarňou a zasadacou miestnosťou.
Primátor naznačil aj vytvorenie asi 10 až 12 pracovných miest, súvisieť by mali s prevádzkou štadióna. Hľadať budú napríklad údržbára či upratovačky.
„Môžeme hovoriť aj o vytvorení nepriamych pracovných miest, keďže časť priestorov, ako bude napríklad kaviareň, fitnes centrum alebo priestory pre obchody, pôjde do prenájmu,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš