Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR

Popradské futbalistky sa dostávajú do povedomia priaznivcov

Tréner Šoltýs: Na popradský futbal som nikdy nezanevrel.

Kolektív žien FK Poprad si v tejto sezóne vytvoril výborné meno v ženskej konkurencii druhej ligy Východ. Kolektív žien FK Poprad si v tejto sezóne vytvoril výborné meno v ženskej konkurencii druhej ligy Východ. (Zdroj: archív)

POPRAD. Popradský FK, ktorý sa v posledných rokoch môže pochváliť bohatou hráčskou základňou vo všetkých vekových kategóriách, disponuje taktiež aj veľmi kvalitným kolektívom žien, ktoré pre tamojší klub robia veľmi dobré meno na slovenskej futbalovej scéne medzi konkurenciou ostatných kolektívov.

Ženský tím, ktorý sa v nedávno ukončenej sezóne II. ligy Východ umiestnil na peknom 3. mieste, dosiahnutými výsledkami a účinkovaním v náročnej súťaži nesmierne potešil nielen všetkých zainteresovaných členov FK, ale najmä hlavného kouča mužstva Slavomíra Šoltýsa.

Skryť Vypnúť reklamu

V nasledujúcom rozhovore sme sa práve tohto kormidelníka opýtali nielen na zhodnotenie účinkovania svojich zvereniek v ženskej súťaži, ale aj ako vnímal pôsobenie jeho tímu v II. lige Východ počas celkového priebehu ročníka 2016/17.

Pán tréner, máte za sebou pomerne úspešnú sezónu s vaším kolektívom žien medzi druholigovými kolektívmi. Ste s celkovým umiestnením a priebehom súťaže u vašich zvereniek maximálne spokojný?

„Na úvod musím podotknúť, že družstvo žien som prevzal od zimnej prípravy. Dovtedy ich trénoval Ján Mlynár, ktorý odviedol kus výbornej práce. Snažil som sa o to, aby počas jarnej časti dievčatá napredovali a vzorne reprezentovali náš klub FK Poprad, čo sa aj naplnilo. Videl som u svojich zvereniek chuť pobiť sa v každom zápase o čo najlepší výsledok. Myslím si, že s celkovým umiestnením môžeme byť všetci spokojní, pretože po jesennej časti sme mali dosť veľkú bodovú stratu na našich najväčších súperov. V jarnej časti sme prehrali iba s víťazkami II. ligy Tatranom Prešov, ktorý mal svoju vysokú hernú kvalitu a ešte sme na nich bohužiaľ nedorástli.“

Skryť Vypnúť reklamu

Futbalový ročník 2016/17 medzi elitou skúsených ženských tímov viditeľne potvrdil, že v nej prevládala zdravá konkurencia a herne kvalitné nadanie perspektívnych hráčok, ktoré majú pestrú kariéru ešte len pred sebou. Ako sa osobne pozeráte na túto skutočnosť, ktorá pravdepodobne omnoho zvýšila aj úroveň tejto veľmi atraktívnej ligy?

„Zdravá konkurencia bola len medzi troma najlepšími tímami a to FK Spišská Nová Ves, Tatran Prešov a naším družstvom žien FK Poprad. Dievčatá v týchto kluboch majú určitú kvalitu a nadanie, ale ešte nie také, s ktorým by mali byť tréneri maximálne spokojní. Určite vždy sa nájdu výnimky v každom klube, ale aj tieto hráčky musia na sebe neustále tvrdo pracovať. O dostatočnej atraktívnosti tejto ligy, v ktorej v súčasnosti pôsobíme, až tak otvorene nemôžem rozprávať z tohto dôvodu, že je len druhá. Naším spoločným cieľom do nadchádzajúcej sezóny je preto už od začiatku letnej prípravy urobiť potrebný kus zodpovednej práce, aby sme sa pokúsili prebojovať do najvyššej ženskej ligy. Pevne preto verím, že všetky moje hráčky si dosiahnutie tohto vytúženého cieľa dokážu naplno uvedomiť a ich snaha k dosiahnutiu čo najpozitívnejších výsledkov im chýbať nikdy nebude.“

Skryť Vypnúť reklamu

Vývoj a výsledky v dueloch ukázali, že vaše hráčky vďaka svojmu ofenzívnemu poňatiu umnej hry a vysokej gólovej potencie dosiahli vynikajúci priemer presných zásahov vyše 3 vsietené góly na zápas, čím ostatným súperom v majstrovských zápasoch takmer vždy dali pociťovať svoju útočnú silu. Ste presvedčený, že aj táto skutočnosť sa dokázala podpísať na stúpajúcej forme tímu v lige, neustálej motivácii zvereniek do každého merania síl a výraznému upevneniu kolektívneho ducha?

„Viditeľne sa to potvrdilo aj tým, že v každom zápase sme preukázali úsilie predvádzať ofenzívny futbal. V nie jednom prípade sa však potvrdilo aj pravidlo, že dokážeš hrať iba toľko, koľko ti súper dovolí. Inak to nebolo ani v tejto sezóne, no na druhej strane musím byť opatrný a potvrdiť fakt, že naša výraznejšia gólová efektivita sa preukázala v majstrovských stretnutiach najmä s výkonnostne slabšími súpermi. Samozrejme, otvorene treba uznať, že ak by sme poctivo netrénovali, nedokázali by sme určite dať až 67 gólov v dvadsiatich zápasoch, čo je dozaista výborný výsledok našej streleckej produktivity. Všetky dievčatá boli pritom pred každým meraním síl dostatočne motivované už len preto, že mali možnosť obliecť si dres FK Poprad, čo je podľa môjho názoru v dnešnej dobe veľká značka a česť reprezentovať tento v súčasnosti už významný klub na Slovensku.“

Nesmierne milým potešením nielen pre kouča, ale i celé družstvo dozaista bol fakt, že v ňom pôsobí aj druhá najlepšia strelkyňa súťaže Lívia Potengová, ktorá sa dokázala gólovo presadiť až 21 gólmi. Myslíte si, že aj tento fakt môže byť do nastávajúceho obdobia, príp. novej sezóny skvelým odrazovým mostíkom nielen pre samotnú zakončovateľku, ale i útočnou vzpruhou a vhodnou šancou pre jej ostatné spoluhráčky preukázať svoju efektivitu v zakončení?

„Osobne ma veľmi teší, že Lívia je nielen kanonierka nášho kolektívu, ale i druhá najlepšia strelkyňa v celej súťaži. Nesmierne si vážim, že je hráčkou popradského ženského tímu a na trávniku pravidelne preukazuje svoje nadanie a prehľad v zakončení. Navyše ide o futbalistku, ktorá chce vo svojej kariére stále niečo dosiahnuť a neprestajne na sebe tvrdo pracuje. Prevláda v nej popritom obrovský potenciál, ktorý však musí ďalej rozvíjať, aby dokázala bez problémov napredovať naďalej. Z tohto hľadiska preto pevne verím, že aj v budúcej sezóne sa jej bude strelecky dariť ešte viac a pre svoje kolegyne v družstve dokáže byť ešte väčším príkladom. Ak sa jej to podarí uskutočniť určite urobí radosť nielen mne, ale aj celému mužstvu. Nesmiem ale zabudnúť na ostatné moje zverenkyne, ako sú Ľudmila Kočišová, Gabriela Talárová, alebo Majlo Olekšáková, ktorým sa v zakončení taktiež veľmi dobre darí a svoje strelecké umenie preukázali najmä v pre nás nesmierne vydarenej jarnej časti. V nej sme totiž boli pri skvelej streleckej chuti a v majstrovských zápasoch sme v nie jednom súboji robili súperom v obrannej fáze nemálo starostí. Mnohokrát sme pritom hrali zápasy aj s väčšou ľahkosťou vďaka tomu, že chrbát našich zadných radov úspešné pokrývala aj pozorná brankárka Pajonková, ktorá svoje brilantne výkony ozdobila aj niekoľkými peknými gólmi zo značky pokutového kopu.“

Väčšina zanietencov popradského futbalu, ktorí sú mu naklonení už veľmi dlhé obdobie, si určite spomenie na vás ako nesmierne kvalitného hráča defenzívnej činnosti, ktorý dokázal v drese seniorov aj počas záchrany a veľkých rozpakov okolo tohto športu v našom meste a klube odovzdať preňho maximum v rozhodujúcich momentoch jeho opätovného oživenia. Dokázala vás táto náročná situácia a vtedajší celkový stav koženej v FK priviesť k dôležitým ideálnym rozhodnutiam, ktoré vám ukázali tú pravú cestu do vášho futbalového života?

„Už počas mojej bohatej futbalovej kariéry som bol vždy hráčom, ktorého mrzelo, ak s mužstvom musel v zápasoch ťahať za kratší koniec povrazu. Kvôli tomu som sa vytrvalo a s veľkou zodpovednosťou snažil, či už na tréningových jednotkách, ale samozrejme aj na zápasoch vydať svoje fyzické a kondičné sily a všetko robiť na maximum. Napriek tomu, že život okolo popradskej koženej nebol v minulosti až taký ružový, ako by si viacerí priaznivci a hráči želali, absolútne som naňho nezanevrel a popradskému futbalu som ostal verný až doposiaľ.“

Vyspelí futbalisti, ktorým po hráčskej kariére futbalový život prirastie k srdcu sa v nie jednom prípade rozhodnú vydať sa na trénerskú kariéru, ktorá im dokáže prinášať ešte viac zážitkov a vďaka načerpaným poznatkom sa presadiť na širokej trénerskej scéne. Veríte, že váš koučing dokáže byť pre vás základom pre jeho nastávajúce napredovanie v ňom?

„Som určite nesmierne rád, že realizačný tím na čele s prezidentom FK Romanom Dvorčákom mi prejavili veľkú dôveru a ponúkli mi vynikajúcu príležitosť koučovať ženský kolektív v najkrajšom meste, za aké považujem práve Poprad. Keďže som a vždy budem Popradčan telom aj dušou, nikdy sa to ani počas mojej trénerskej kariéry nezmení. Tým chcem iba podčiarknuť to, že ak niekto považuje za svoj obľúbený európsky veľkoklub, akým je či už FC Barcelona, Real Madrid alebo Bayern Mníchov a pod., ja som bol stále naklonený pre úspechy v našom FK Poprad. Samozrejmosťou vo futbale ale je, že tak ako hráčky musia pravidelne trénovať a herne či výkonnostne sa zdokonaľovať, aby sa počas svojho napredovania v kariére zlepšovali, v pozícii trénera musím sa aj ja neodmysliteľne, čo najlepším spôsobom vzdelávať, aby som bol v najbližšej budúcnosti veľkým prínosom pre celkový futbal v našom klube. Dôležitým faktorom jednoznačne však je nielen podpora mojich najbližších, ale aj vedenia klubu, za čo im z celého srdca veľmi pekne ďakujem.“

Keďže prevažná väčšina futbalovej verejnosti dáva už dlhodobo prednosť mužskej koženej, tak futbal žien je tým pádom na vedľajšej koľaji. Pociťujete aj v popradskom ženskom družstve v súčasnej dobe nižší záujem priaznivcov, alebo ste s podporou nielen samotného klubu a verných fanúšikov doposiaľ nadšený?

„Bezpochyby určite ma veľmi mrzí, že v súčasnom období, keď sa nám čoraz viac darí a v rýchlom tempe napredujeme medzi elitou ostatných tímov nahor, je doposiaľ popradské ženské družstvo v tieni toho seniorského. Som však pevne presvedčený, že situácia v nastávajúcom ročníku sa konečne podvihne o čosi viac nahor a pre všetkých fanúšikov popradského futbalu budeme čoraz obľúbenejším tímom. Sme si však stále plne vedomí skutočnosti, že sme vždy iba v začiatkoch a postupom času sa budeme čo najviac usilovať vybudovať si ešte väčší rešpekt a s ním spojenú aj vyššiu vážnosť nášho zohraného družstva s čoraz silnejším tímovým duchom. Keď sa nám to už od začiatku novej sezóny podarí v podstatne rýchlom tempe uskutočniť nepochybujem o tom, že na naše stretnutia sa nám podarí prilákať čím väčší počet našich verných priaznivcov.“

Činnosť a všeobecný proces na tréningových jednotkách medzi mužskými a ženskými družstvami podľa pozorovaní sa vyznačuje viacerými odlišnými spôsobmi pri hernom, výkonnostnom, ale i psychologickom prístupe pri futbalovom raste vašich zvereniek. Na ktoré najhlavnejšie parametre počas vašej práce kormidelníka kladiete najväčší dôraz pre úspešné a kvalitné napredovanie hráčok?

„Súhlasím s tým, že mužský a ženský futbal sa od seba odlišuje vo viacerých spôsoboch, či už je to v rýchlosti, kvalite sile a obratnosti, ale nepochybne aj hernom prejave. Keďže ale ide o ženský typ futbalu, tieto rozdiely sú veľmi podstatné kvôli futbalovému umeniu pri práci s loptou, odlišným prejavom hry na ihrisku a prežívaním všetkých hráčok počas celého duelu, ku ktorému nechýba ani nesmierne odhodlanie pre dosiahnutie skalpu. Treba si však uvedomiť, že systém a spôsob trénovania žien a mužov je úplne rovnaký a veľké rozdiely sa v ňom ani nenachádzajú. Herná činnosť jednotlivca, prípravné cvičenia, herné cvičenia, herné kombinácie, tak aj systémy sa v ničom nelíšia a herný obraz futbalu je stále rovnaký. V pozícii kormidelníka kladiem však v tréningovom procese najväčší dôraz na čo najkvalitnejšiu prácu s loptou, aby sme v tréningovom procese potom pravidelne a s čo najväčším prehľadom preukázali spomenuté natrénované cvičenia.“

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 966
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 060
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 505
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 017
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 464
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 533
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 657
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 647
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 540
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 130
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Futbal

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Pozrite si tiež články z hlavnej témy  Futbal  na sport.sme.sk

Neprehliadnite tiež

Palicou zaútočil na policajta, hrozí mu doživotie

Incident sa stal v Strážskom v okrese Michalovce.

Ilustračné.
Ilustračné foto.

Pozitívne testovaných pracovníkov má aj skupina VSE Holding

Zamestnanci sú izolovaní, ich kolegov pretestovali.

VSE v Košiciach.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop