VYSOKÉ TATRY. V Tatrách budú opäť spočítavať kamzíky, robia tak pravidelne dvakrát ročne, pred letom a na jeseň.
"Zatiaľ čo jarné sčítanie je zamerané najmä na zisťovanie prírastkov mláďat, výsledky jesenného nám prezradia, koľko je kamzíkov pred zimou," vysvetlil Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP).
V utorok 20. júna vyrazí len na slovenskej strane Tatier do terénu vyše 140 zamestnancov Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu, Správy Pieninského národného parku (PIENAP) a ďalších dobrovoľníkov.
Monitorovať budú kamzíky na viac ako sedemdesiatich úsekoch.
Čo ukázal prieskum v novembri
Naposledy spočítavali kamzíky na území národného parku vlani v novembri.
Podľa výsledkov zimovalo na slovenskej strane Tatier 1 003 kamzíkov, na poľskej strane Tatier ich narátali 364.
"Výsledok nás prekvapil a zároveň potešil. Od konca deväťdesiatych rokov, keď bola populácia len okolo dvesto kusov, sa stavy zdvihli a dosiahli dnešných 1 367 kamzíkov," konštatoval vtedy Maroš Petrík, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.
Opäť sa potvrdilo, že najväčšie čriedy sa preháňajú po Belianskych Tatrách, v jednej z nich narátali až 65 jedincov.
Zľadovatený terén však vtedy nedovolil dostať sa bližšie ku kamzíkom a určiť ich pohlavie a vek.
"Dúfame, že teraz sa nám podarí tieto údaje spresniť," uviedol Petrík.
Presne pred rokom napočítali na území národného parku 1 232 kamzíkov, z tohto bolo 165 mláďat.
Počty kolísali
Spočítavanie kamzičej zveri organizujú v národnom parku už vyše šesť desaťročí. Rok po vzniku TANAPu žilo na území Tatier približne 160 kamzíkov. O štyri roky neskôr dosiahol ich počet takmer šesťsto a v roku 1964 už skoro 950 kusov.
V nasledujúcich rokoch počty kamzíkov neustále kolísali.
Príčinou bolo najmä pytliactvo, vyrušovanie návštevníkmi v ich prirodzených lokalitách výskytu či prelety vrtuľníkov, z prírodných vplyvov napríklad neskorý jarný sneh, klimatické zmeny a vplyv ťažkých kovov.
Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia klesol počet kamzíkov až na hranicu dvesto kusov.
Zásluhou opatrení zo strany správcov územia, ako napríklad vynáškou soli, prikrmovaním jarabinou v čase potravinovej núdze, pravidelnými kontrolami Stráže prírody, sa ich počty postupne opäť zvýšili až na hranicu tisíc jedincov, informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petranová.
Do terénu v utorok vyrazia dobrovoľníci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, Správy Národného parku Slovenský raj, Lesov mesta Kežmarok, Poľovníckeho združenia Poľana, Lesov mesta Spišská Belá či Okresného úradu, odboru starostlivosti o životné prostredie v Prešove, ako aj ďalší.
Spočítavať sa bude aj na poľskej strane Tatier, v Poľskom národnom parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš