KEŽMAROK. Počas pietnej spomienky si vo štvrtok na starom cintoríne v Kežmarku pripomenuli obete, ktoré prišli o život na československých hraniciach v rokoch 1948-1989.
Ako informoval predseda Svetového združenia bývalých politických väzňov so sídlom v Poprade František Bednár, na hraniciach v tom čase prišlo o život viac ako 400 ľudí.
Príslušníci Československej pohraničnej stráže pri pokuse o útek do Rakúska 7. júla 1980 usmrtili aj dvoch mladých mužov, Ondreja Brejku z Kežmarku a Milana Dlubača z Nižných Ružbách v okrese Stará Ľubovňa, ktorí chceli preplávať rieku Morava.
"V rieke zastrelili Milana Dlubača, neskôr sa utopil aj Brejka. Dlubačovo telo sa našlo na rakúskej strane a bol pochovaný v mestečku Marchegg. Brejkovo telo našiel rybár pri rakúskej obci Stielfrid, kde ho aj pochovali," priblížil Bednár.
Na Slovensku po 24 rokoch
Pozostatky oboch Slovákov nemohli dlhé roky rodiny previesť z Rakúska na Slovensko.
Podarilo sa to až po 24 rokoch.
"Až v marci 2004 sa podarilo Svetovému zduženiu bývalých československých politických väzňov splniť želanie otca Ondreja Brejku a previezť telesné pozostatky jeho syna a Milana Dlubača na Slovensko a po kremácii ich uložiť pri pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948-1989 na cintoríne v Kežmarku," povedal Bednár.
Pamätník na kežmarskom cintoríne pripomína tragický osud nielen týchto dvoch mladých mužov, ale všetkých ľudí, ktorí na hraniciach v tom čase zomreli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš