KEŽMAROK. Priestory interiéru Kežmarského hradu budú vo večerných hodinách patriť projektu Krvavé dejiny.
Predstavenia, ktoré sú určené pre osoby staršie ako 18 rokov, sa budú hrať oddnes do soboty 8. júla.
Projekt sa tento rok odohráva v období protihabsburgských povstaní uhorskej šľachty. Hlavnými postavami sú mená, ako je Helena Zrínska, jej syn z prvého manželstva František II. Rákoczi a druhý manžel, kežmarský rodák Imrich Thököly.
"Je zaujímavé, že ich telesné pozostatky nie sú uložené na jednom mieste. Helena Zrínska a František II. Rákoczi odpočívajú v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, Imrich Thököly v krypte evanjelického kostola v Kežmarku. Hoci boli prepojení pokrvnými a manželskými zväzkami, svoje životy žili veľmi často v odlúčení," uviedla riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
O 400 rokov späť
Matka bez syna, manžel bez manželky.
Všetkých ich spájala nespokojnosť s cisárskou politikou Habsburgovcov a túžba bojovať, meniť či pomstiť sa.
"Krvavé dejiny nás vrátia o 400 rokov dozadu. Helena Zrínska musí nechať svojho neplnoletého syna v kláštore na prevýchovu. Niekoľko rokov po smrti prvého manžela sa vydáva za Imricha Thökölyho. Jej syn po návrate z kláštora vstupuje do manželstva so Šarlotou Améliou von Hessen," priblížila riaditeľka múzea s tým, že pôjde o príbeh hriechov, vášne, ale aj lásky na pozadí zložitej spoločenskej situácie.
"Predstavenie je premiérové, napísané špeciálne pre Múzeum v Kežmarku a hrá sa iba v určených dátumoch, o dodatočných reprízach neuvažujeme," povedala Cintulová.
Vo štvrtok sa divadlo bude hrať od 19.00 do 24.00 h, v piatok a v sobotu od 20.00 do 2.00 h.
Príbeh odohrajú herci z divadla exTEATRO z obce Ľubica pri Kežmarku v kostýmoch z dielní Slovenského národného divadla, Novej scény v Bratislave a Divadla Andreja Bagara v Nitre.
Scenár napísal a predstavenie režíruje Marcel Hanáček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš