KEŽMAROK. Centrum mesta Kežmarok sa zmenilo na trh remesiel, do nedele 9. júla sa tam koná 27. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO).
Jeho program v piatok krátko pred 13:00 odštartoval sprievodom mestom na čele s trhovým richtárom a mešťanostami a dobytím brány mesta a hradieb areálu remesiel.
Počas nasledujúcich dní ponúkne už tradične ukážky remeselnej výroby, na návštevníkov čaká viac ako sedemdesiat dobových stánkov.
Bohatý kultúrny program bude na troch javiskách a hradnom nádvorí, vystúpia domáce folklórne súbory aj hostia zo zahraničia.
V rámci večerných programov na javisku pri radnici vystúpia známi interpreti, v piatok od 19:00 to budú Cigánski diabli a česká legenda Olympic, v sobotu od 19:15 Tomáš Klus, skupiny Hex a Heľenine oči. Podujatie je tento rok venované 430. výročiu vzniku tkáčskeho cechu.

Aby sa na remeslá nezabudlo
Ako uviedol primátor Kežmarku Ján Ferenčák, kežmarský festival remesiel je najväčším festivalom s takýmto zameraním nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.
„Je oslavou remesla, snaží sa poukázať na naše tradície, ktoré sme ako Slováci mali, na to, ako sa tu žilo, ako si ľudia vedeli pomáhať a ako pracovali, a taký je aj odkaz tohto festivalu. Nikde inde neuvidíte toľko remesiel pokope, a tých, ktorí sa im venujú," povedal.
Napriek atraktívnosti festivalu je však podľa neho každý rok ťažšie zohnať remeselníkov.
„Náš festival je tak možno istým apelom, aby aj mladí ľudia našli záľubu v týchto remeslách a aby preniesli tradície nielen svojich predkov a výroby do budúcna. Aj preto má význam organizovať takýto festival," dodal.
Tkáčske tradície
Tento rok má festival upriamiť pozornosť na tkáčske remeslo, ktoré bolo s mestom spojené aj v nedávnej minulosti.
„Kežmarok patril medzi priemyselné oblasti, bolo tu 40 cechov. Rovnaké postavenie mal aj v novodobej histórii, a to vďaka podniku Tatraľan, ktorý skončil len pred pätnástimi rokmi po zlej privatizácii,“ vysvetlil ďalej Ferenčák.
Históriu remesla, textilky a fabriky v meste priblíži výstava vo výstavnej sieni Barónka s názvom Príbeh spracovania ľanu.
Aký bude program
Na javiskách pri radnici a pred hradom ukážu svoje tance domáce skupiny ako Magura, Maguráčik, Magurák a Goralik z Kežmarku, predstavia sa aj súbory z Čiech, Čiernej Hory, Gruzínska či Poľska.
Trojdňový program opäť spestria sokoliari, dobové tance, historické scénky, ale aj módna prehliadka dobových kostýmov na nádvorí hradu.
V piatok o 15:00 bude v kováčskej vyhni pred hradom tradičné podkúvanie koňa, rovnako aj v sobotu o 11:00 a 15:00.
Aj tento rok sa bude v komnatách hradu hrať rozprávka pre deti, pôjde o spracovanie operného príbehu Čarovná flauta.
Deti si ju budú môcť pozrieť počas víkendu, vstupy budú každých dvadsať minút od 9:00.
Divadelné predstavenie pre dospelých zo série Krvavé dejiny je venované postave Imricha Thökölyho s názvom Hriechy temnoty, vášne samoty, na hrade sa hrá už od stredy.
Ďalšie vystúpenia budú ešte v piatok a v sobotu od 20:00, vstupy sú rovnako každých dvadsať minút.
V piatok o 17:00 sa v Drevenom artikulárnom kostole uskutoční opera Hrad prepevný pri príležitosti 300. výročia postavenia kostola a 500. výročia reformácie.
Autobus, vláčik, vyhliadkové lety
V rámci dopravy bude môcť verejnosť využiť doubledecker, teda poschodový autobus, ktorý bude v sobotu 8. júla premávať medzi Kežmarkom a Popradom.
„Z autobusovej stanice v Poprade odíde o 11:00 a 18:40. Zastávky budú pri popradskom Dome kultúry, v Matejovciach (Zámoček), vo Veľkej Lomnici (Studený potok), v Huncovciach, na zastávke pri Bažante v Kežmarku a na autobusovej stanici,“ informovala komunikačná manažérka mesta Kežmarok Zuzana Šlosárová.
Späť z Kežmarku do Popradu pôjde o 13:00 a večer o 23:30 z hlavnej autobusovej zastávky po tej istej trase s rovnakými zastávkami.
V ten istý deň bude premávať aj historický parný vlak na trase Svit, Poprad, Kežmarok a späť.
V meste sa dá počas celého trojdnia previezť vláčikom Maguráčikom.
Novinkou festivalu sú vyhliadkové zážitkové lety vrtuľníkom, každý deň od 10:00 do 19:00, jeden let trvá približne šesť minút.
Viac parkovacích miest
Samospráva tento rok posilnila parkovacie kapacity, návštevníci majú k dispozícii osem parkovísk, parkovať sa dá najnovšie aj pri zimnom štadióne.
Mesto opäť pripravilo priestor pre mamičky s deťmi, materské centrum zriadilo v budove mestskej knižnice na Hradnom námestí.
Najväčší festival venovaný ľudovej tvorbe, kultúre, umeniu, tancu a spevu v strednej Európe EĽRO píše svoju tradíciu už od roku 1991, vlani ho navštívilo rekordných 60-tisíc návštevníkov.
Trojdňové podujatie ukončí v nedeľu o 15:00 tradičná korunovácia kráľa remesla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš