POPRAD. V Tatranskej galérii v Poprade vo štvrtok 13. júla otvárajú medzinárodný výstavný projekt venovaný pamiatke zosnulého slovenského sochára a pedagóga Jozefa Jankoviča (1937-2017), ktorý patril medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského výtvarného umenia.
Projekt s názvom Od genetiky po epigenetiku - Otcovia a synovia spája šesť umelcov z troch európskych krajín.
V priestoroch galérie budú zo Slovenska okrem Jankovičových diel vystavené aj obrazy Patrika Kovačovského.
Z Poľska to bude Jan Berdyszak (1934-2014) a jeho syn Marcin, z Bosny a Hercegoviny Veso Sovilj a Mladen Miljanovič.
"Prenos génov z nás robí biologickú kreáciu, ktorá sa skladá z genetických častí našich rodičov a prarodičov. Biologické dedičstvo po predkoch nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje duchovno človeka. Pre subjektívnosť človeka je dôležité aj prostredie, v ktorom vyrastá a vyvíja sa jeho genetická aj duchovná individualita," uviedla riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Ako ďalej doplnila, na ceste životom sa človek stretáva s rôznymi kultúrami a krajinami, ktoré pomáhajú kreovať osobnosť.
"Práve týmto témam sa venuje spoločný projekt šiestich umelcov z troch rôznych kultúr," doplnila.
Jozef Jankovič vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je držiteľom viacerých ocenení - Grand Prix na bienále Danuvius v Bratislave (1968), Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, Krištáľové krídlo v kategórii výtvarné umenie.
Jeho celoživotné dielo je podobenstvom o človeku, o drámach jeho individuálneho a spoločenského osudu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš