VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry žiada o urýchlené koncepčné riešenie problému s medvedími návštevami pri obydliach.
Radnica tvrdí, že sa v tomto smere ešte koncom júna obrátila listom na ministerstvo životného prostredia a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR.
Medvede pri obydliach sú stále častejšie
Návštevy medveďov sa totiž aj napriek opatreniam zo strany samosprávy neeliminovali, ale naopak, sú stále častejšie.
„Dlhodobo sa pokúšame riešiť problematiku výskytu medveďa hnedého na území mesta. Keďže však nemáme kompetencie na rozhodovanie, pristúpili sme k agitačnej forme. Organizujeme pracovné rokovania, vedieme evidenciu výskytu a riešime zabezpečenie kontajnerových stojísk pred medveďom hnedým,“ priblížila snahu tatranskej samosprávy vedúca oddelenia územného plánovania, výstavby, životného prostredia a dopravy mesta Vysoké Tatry Dana Šípková.
Primátor mesta Ján Mokoš pripomenul, že vlani mesto vybudovalo 57 staničiek na zabezpečenie kontajnerových stojísk.
„V tomto roku má mesto v pláne dobudovať ďalších 50. Hľadáme tiež možnosti usmerňovania nakladania s odpadom, čo podľa našich sledovaní nie je hlavným dôvodom medvedích návštev pri ľudských obydliach, keďže medveď naďalej prichádza do lokalít, kde je odpad zabezpečený a aj naďalej dochádza k nebezpečným stretom medveďov s obyvateľmi,“ upozornil.

Ochranári: Odstrel nie je riešenie
Ešte vlani radnica požiadala o povolenie výnimky z podmienok ochrany chráneného druhu živočícha na odstránenie dvadsiatich jedincov medveďa hnedého.
Na základe tejto žiadosti bolo vypracované stanovisko ŠOP SR, Správy TANAP.
„V zmysle terénneho mapovania Správa TANAP eviduje v roku 2016 v meste Vysoké Tatry výskyt ôsmich až desiatich jedincov so synantropným správaním,“ uvádza sa v danom stanovisku, ktoré médiám poskytlo mesto.
V stanovisku sa tiež uvádza, že „zvýšený odstrel medveďov so synantropným správaním v meste Vysoké Tatry nikdy nebol a ani nebude dlhodobým a koncepčným riešením“.
Hoci Tatranci napokon dostali povolenie na odstrel dvoch jedincov, situácia sa podľa mesta stále zhoršuje.

V Lomnici útočil medveď na jeleňa
Dôkazom toho je podľa samosprávy medvedica s dvoma mladými, ktorá pútala pozornosť najskôr v máji v Starom Smokovci a následne v obci Liptovská Kokava.
Pred zhruba mesiacom to bol zasa útok medveďa hnedého na jeleňa v centre mesta Vysoké Tatry, a to priamo v najobývanejšie časti mesta - v Tatranskej Lomnici.
Podľa samosprávy nejde o ojedinelé výskyty tejto šelmy v intraviláne mesta.
„Len v Tatranskej Lomnici sa pohybuje ďalšia medvedica s dvoma mladými, jeden statný, asi dvestokilogramový medveď, a ďalší menší navštevuje cintorín, kde ničí náhrobné kamene a chodí sa kŕmiť sviečkami. Dá sa predpokladať, že sa situácia ešte zhorší na jeseň, keď sa budú chcieť vykŕmiť predtým, než sa uložia na zimný spánok,“ konkretizoval Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry.

Agrorezort chce regulovať počty šeliem
Počet veľkých šeliem sa na Slovensku zvyšuje, ministerstvo pôdohospodárstva preto považuje reguláciu ich počtu za nevyhnutnú.
Agrorezort to konštatuje v Správe o lesnom hospodárstve za rok 2016, v takzvanej Zelenej správe, ktorú predložil na pripomienkové konanie.
"Reguláciu početnosti si vyžaduje aj medveď a vlk, nielen z dôvodu zvyšujúcich sa škôd spôsobovaných týmito šelmami najmä v živočíšnej výrobe, ale aj pre ich vysoký počet na malom území a strate plachosti," uvádza sa v správe.
Lesníci odhadujú, že k marcu 2016 žilo na Slovensku 2 235 medveďov, poľovníci vlani zastrelili 18, ďalších 16 uhynulo.
Vlkov bolo vlani v slovenských horách asi 2 540, odstrelili 47, uhynulo šesť vlkov.
Narastá tiež počet nepôvodných druhov šakala zlatého a psíka medvedíkovitého.
Agrorezort evidoval minulý rok 38 potvrdených útokov medveďa hnedého na človeka, čo je o šesť útokov viac než rok predtým.
Problémom je aj raticová zver
Neustále narastá tiež počet raticovej zveri, ktorá podľa Zelenej správy ohrozuje obnovu a vývoj lesných porastov a spôsobuje ekologické i ekonomické škody.
Dôvodom sú najmä nesprávne zostavené plány chovu a lovu, ktoré nezodpovedajú skutočným stavom zveri v poľovných revíroch, ako aj neplnenie týchto plánov, nadmerné a nesprávne prikrmovanie zveri a nadbytok potravy v kombinácii s miernejšími zimnými obdobiami.
Odstrel jelenej, danielej a srnčej zveri bol vlani v porovnaní s rokom 2015 vyšší.
Škody spôsobené raticovou zverou dosiahli vlani v lesnom hospodárstve a poľnohospodárstve 1,37 milióna eur, čo je asi o 100-tisíc menej než rok predtým.
Vyčíslené škody spôsobené šelmami
Škody spôsobené veľkými šelmami sa zvýšili v porovnaní s rokom 2015 o 341-tisíc eura dosiahli čiastku 1,75 milióna eur.
Najvyššie škody spôsobil podľa správy vlk (1,29 milióna eur), nasleduje rys ostrovid (323-tisíc eur) a medveď hnedý (136-tisíc eur).
"Z celkovej výšky škôd pripadá najviac na škody v poľovníctve a na zveri, a to až 1,63 milióna eur," píše ministerstvo.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš