LEVOČA. Dielo Majstra Pavla vo farskom Kostole sv. Jakuba v Levoči je vzácny poklad, ktorý mesačne prichádzajú obdivovať tisícky turistov. Nad hlavným oltárom niektorí až híkajú od údivu, ďalší by si z neho radi domov odniesli pamiatku. Videli ho už ľudia zo všetkých kútov sveta. O tom, aké reakcie a dojmy u nich táto jedinečná svetová pamiatka vyvoláva, vedia najlepšie lektorky a lektori, ktorí turistov v kostole sprevádzajú. Ich skúsenosti nám sprostredkovala lektorka LUCIA PLAČKOVÁ.
Hlavný oltár v Kostole sv. Jakuba je najvyšší neskorogotický drevený oltár na svete. Dá sa povedať, že je naozaj svetoznámy? Prichádzajú ľudia zo zahraničia s tým, že o ňom vedia?
– Áno, väčšina ľudí prichádza s otázkou, či ten drevený oltár, prípadne oltár Majstra Pavla, či najvyšší oltár je v tomto kostole, ale už sme zažili aj otázku: „Čo v kostole môžeme vidieť?“ Drvivá väčšina, či už domácich alebo zahraničných turistov sa však naozaj pýta na oltár. Mnohí cudzinci chodia s bedekrami o Slovensku, napríklad len pred pár dňami si jeden Japonec overoval aktuálnosť údajov v japonskom bedekri a zdá sa mi, že tam bola aj fotka oltára.
Dielo Majstra Pavla je fascinujúce. S akými reakciami sa zvyčajne stretávate?
– Veľmi veľa turistov odchádza v úžase, aké poklady náš kostol ukrýva a často tvrdia, dokonca aj Slováci, že pochodili svet, ale niečo také úžasné nevideli. Mnohí po prehliadke ešte chvíľu posedia pred oltárom, alebo sa ešte raz pred odchodom idú naň pozrieť. Občas je zaujímavé sledovať reakcie turistov, keď zapneme svetlá osvetľujúce hlavný oltár. Najmä ak vchádzajú do baziliky, keď je v nej prítmie pri zlom počasí alebo podvečer. Nemeckí dôchodcovia občas až híkajú. Toto leto k nám prišiel jeden kňaz z USA, pôsobiaci v Mexiku. Po prehliadke vyjadril veľký úžas nad krásou baziliky. Bol veľmi potešený, fascinovaný a dojatý k slzám. Hovoril, že oni také niečo v USA nemajú, takže môžeme byť na to veľmi hrdí a máme si toto duchovno-materiálne bohatstvo veľmi chrániť.

Sú medzi turistami aj návštevníci zo vzdialených, ba až exotických krajín? Odkiaľ ich prichádza najviac?
– Striedajú sa tu ľudia naozaj z celého sveta. Za posledný rok to boli napríklad Kanada, USA – New York, Kalifornia, Florida, Michigan, Ohio, Oklahoma, Washington D.C., Pensylvánia, Tennessee... Jedna Kalifornčanka sa ponáhľala von z kostola, lebo jej bola zima – a to bolo v kostole cca 18 °C, na naše pomery „teplučko“, keďže v zime v ňom bývajú aj mínusové teploty. Mali sme tu turistov z Mexika, Kolumbie, Juhoafrickej republiky, Austrálie, Nového Zélandu, Taiwanu, Japonska, Číny, Indie, aj z Izraela. Posledné letá ich z tejto krajiny prichádza mnoho, vlani nám povedali, že je to pre nich nová destinácia v cestovkách a majú lacné letenky do Popradu. Takže za pár dní sa snažia toho vidieť čo najviac. V zozname prichádzajúcich turistov nechýbajú Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Slovinsko, Rumunsko, Rusko, Bielorusko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Ukrajina, Maďarsko, Poľsko, Česko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Holandsko, Belgicko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Írsko, Škótsko, Anglicko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Madeira…
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš