LEVOČA. Je takmer neuveriteľné, že také obrovské dielo, vyhotovené z horľavého a škodcami ľahko napadnuteľného dreva, prežilo na svojom mieste 500 rokov.
Pritom viackrát horel aj kostol, ohrozovali ho vojny a vážne ho poškodil črvotoč. Našťastie sa oltár vždy podarilo zachrániť.
Opravovali ho v rokoch 1654, 1752 a 1861. Keď ho črvotoč narušil tak, že hrozilo jeho zrútenie, nasledovala neodkladná reštaurácia, ktorá trvala od roku 1951 – 1954.
Ďalší zásah odborníkov prišiel až na jeseň 2012. Veľkolepá rekonštrukcia sa začala odborným prieskumom, po ktorom sa celý rok vykonávali reštaurátorské práce na nadstavci oltára pri architektúre a sochárskej výzdobe.

Tri roky práce
Trvalo takmer tri roky, kým reštaurátori z levočského Oblastného reštaurátorského ateliéru prinavrátili unikátnej pamiatke pôvodný vzhľad.
Reštaurátorské práce na nadstavci mohli návštevníci sledovať priamo v chráme, oltárna predela, teda Posledná večera sa obnovovala v ateliéroch.
„Obnova diela Majstra Pavla je určite jednou z najvýznamnejších prác nášho reštaurátorského ateliéru. Ide o najvyšší gotický oltár na svete z polovice 16. storočia, ktorý patrí celosvetovo medzi najvýznamnejšie gotické pamiatky. Treba si uvedomiť, že Majster Pavol patrí medzi uznávaných rezbárov svojej doby,“ povedal po ukončení prác riaditeľ Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivan Tkáč.
Zodpovedný reštaurátor Juraj Maták uviedol, že reštaurátor musí rovnakým spôsobom, s rovnakou pietou a vážnosťou pristupovať ku každej pamiatke.
„Ruka Majstra Pavla je ale osobitá. Hlavný oltár je ale čerešničkou za mojou kariérou, pretože som už určitú dobu na dôchodku,“ doplnil J. Maták.
Bez pomoci štátu
Pri odborných prácach boli použité klasické technológie s využitím vzácnych kovov, práškového a plátkového zlata a striebra. A všetko dohromady stálo takmer 300-tisíc eur.
A kto to zaplatil? Architektúru oltárneho nadstavca financoval Rímskokatolícky farský úrad v Levoči. Takmer 220-tisími eur prispela na ostatné práce nemecká nadácia Messerschmitt Stiftung.
Po 50 rokoch bola vykonaná komplexná obnova hlavného oltára a ďalšie polstoročie nebudú nutné zásahy reštaurátorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš