Sochy a súsošia z dielne presláveného rezbára môžete nájsť aj v maličkých kostolíkoch v nenápadných dedinách.
Najviac ich je na Spiši, ale diela Majstra Pavla z Levoče či jeho žiakov zdobia aj šarišské či gemerské chrámy.

Spišská Sobota
Malebnému centru tejto mestskej časti Popradu dominuje Kostol sv. Juraja. A ozdobou tohto chrámu je rovnomenný hlavný oltár, ktorý okolo roku 1513 vyrobil Majster Pavol.
Oltár je už poznačený nastupujúcou renesanciou, v jeho predele môžete vidieť Poslednú večeru, v skrini vysoký reliéf s motívom svätého Juraja bojujúceho s drakom a v štíte je Tróniaci Boh Otec s kľačiacim Kristom a Máriou.
A mimochodom, aj tu vraj rezbársky majster sám seba zakomponoval medzi apoštolov. Ktorý to však je, to môžeme len hádať.
Ďalším skvostom z Pavlovej dielne je socha sv. Antona Pustovníka. Dlhodobo sa síce viedli spory, či patrí medzi diela levočského rezbára, no najnovšie výskumy potvrdili, že aj táto postava z oltára nesie rukopis Majstra Pavla z Levoče.

Kežmarok

V Bazilike sv. Kríža nájdete kríž so sochou Ježiša, ktorá pochádza zo začiatku 16. storočia.
Je umiestnený v oltárnej skrini hlavného oltára, no už na prvý pohľad návštevník zbadá, že pre oltár je akýsi priveľký, a zrejme bol pôvodne umiestnený na inom oltári.
Podľa najnovších výskumov by mohlo ísť o jedno z prvých diel Majstra Pavla.
Kežmarská bazilika minor patrí medzi najväčšie spišské kostoly a nájdete v nej ešte päť neskorogotických oltárov, bronzovú gotickú krstiteľnicu, renesančnú senátorskú lavicu, rokokovú spovednicu a mnoho iných cenných pamiatok.

Ľubica
V tamojšom Kostole Nanebovzatia Panny Márie je síce barokový oltár z roku 1709, avšak uprostred neho je gotická oltárna skriňa z pôvodného oltára od Majstra Pavla, približne z roku 1511.
A jeho nežné stvárnenie Madony patrí medzi najkrajšie na Slovensku.
Hneď vedľa oltára sa nachádza kríž zo začiatku 16. storočia, ktorý tiež nesie „rukopis“ Majstra Pavla.


Mlynica
Historickou vzácnosťou podtatranskej obce Mlynica je pôvodne románsky kostolík, ktorý bol zrejme postavený v polovici 13. storočia.
Neskôr bol prestavaný v gotickom slohu a dostal dva nové oltáre, ktoré podľa všetkého pochádzajú z rokov 1515 až 1520 a boli zhotovené Majstrom Pavlom z Levoče, alebo jeho žiakmi.
Očarujúca je najmä socha sv. Margity z Antiochie, patrónky kostola, ktorá je zaručene dielom niektorého zo sochárov spolupracujúcich s Majstrom Pavlom.


Hrabušice
Gotickému kostolu sv. Vavrinca v Hrabušiciach dominuje neskorogotický krídlový oltár zasvätený patrónovi chrámu, ktorý pochádza z rokov 1516 až 1520.
V jeho skrini sa nachádzajú sochy Panny Márie, svätého Vavrinca a Štefana Protomartýra, ktoré vznikli v dielni Majstra Pavla z Levoče.
Na vnútorných krídlach sú 4 tabule so scénami zo života svätého Vavrinca diakona, na vonkajších stranách krídiel môžete obdivovať pašiový cyklus, štyri obrazy sú maľované podľa drevorytov H. L. Schäufeleina.
Predela je prázdna a v nadstavci sú gotické sochy sv. Štefana kráľa, Ladislava a Imricha.


Spišská Nová Ves
Spišskonovoveský Kostol Nanebovzatia Panny Márie je zaujímavý nielen tým, že jeho veža je najvyššia na Slovensku, ale v chráme sa nachádza súsošie Kalvária z roku 1520, ktoré patrí medzi najväčšie skvosty Majstra Pavla.
Kalvária bola pôvodne umiestnená na tráme vo víťaznom oblúku, teraz je jej miesto na južnej stene.
V najbližšom období však tri sochy v kostole nenájdete, čaká ich totiž rekonštrukcia.

Slovenská Ves
V dedine, ktorá leží neďaleko slovensko-poľských hraníc, sa veriaci schádzajú v Kostole Očisťovania Panny Márie.
Bol postavený v druhej polovici 14. storočia a hoci namiesto pôvodného gotického oltára je dominantnou chrámu novší – barokový, nachádzajú sa v ňom stredoveké sochy Panny Márie a svätého Jána, ktoré boli pôvodne na kalvárii vo víťaznom oblúku.
A práve socha Madony patrí k najväčším vzácnostiam chrámu, pretože pochádza z roku 1510 a stvorili ju v dielni Majstra Pavla.


Lomnička
Pôvodne románsky kostol sv. Kataríny z Alexandrie bol v priebehu rokov viackrát prestavaný, našťastie sa pritom nezničili vzácne pamiatky.
Jednou z nich je socha ukrižovaného Ježiša od Majstra Pavla, ktorá bola pôvodne súčasťou víťazného oblúka, no pri záplavách v 19. storočí spadol strop a poškodil interiér.
Kríž bol napokon osadený do barokového oltára.

Bardejov
Šarišské múzeum v Bardejove uchováva súsošie Malá Kalvária, na ktorom je na prvý pohľad zrejmé, kto je jeho autorom.
Typické znaky Majstra Pavla vidno v charaktere výjavu, štylizácii postáv a každom detaile.
Kalvária z Bardejova je považovaná za poslednú prácu Majstra Pavla a reprezentovala naše kultúrne dedičstvo na mnohých domácich a zahraničných výstavách.
Naposledy bola zreštaurovaná pred takmer polstoročím.

Prešov
Majster Pavol pracoval aj pre Kostol sv. Mikuláša v Prešove, kde sa z jeho diela zachovali 3 sochy.
Jednou z nich je socha sv. Michala Archanjela, ktorá bola ústrednou postavou oltára, ktorý koncom 18. storočia zanikol. Keďže sa socha zachovala v torzovitom stave – chýbajú jej ruky, bola mylne označovaná ako socha Archanjela Gabriela.
Zo starších archívnych prameňov však je už jasné, že ide o Archanjela Michala a pôvodne mala socha asi zdvihnutú pravú ruku s mečom a v ľavej ruke nechýbali váhy, na ktorých v stredovekých výjavoch vážil Archanjel Michal duše zosnulých.

Stratená
K veľkolepej spišskonovoveskej Kalvárii Majstra Pavla kedysi patrila aj socha sv. Márie Magdalény.
Tú však stihol pohnutý osud. Z kostola v Spišskej Novej Vsi akosi zmizla a nový domov našla v kostole v dedinke Stratená.
Medzitým ešte istý čas pobudla v drevenej zrubovej kaplnke pri železničnej stanici, v mieste nazývanom Na Špitáli. D
revená stavba zanikla v 60. rokoch 20. storočia a socha preto bola premiestnená do kostola v Stratenej. Okrem menších úprav nikdy nebola komplexne reštaurovaná.

Lipany
Majster Pavol a jeho učni a tovariši vyzdobili aj interiér Kostola sv. Martina v Lipanoch.
Pravdepodobne šlo o objednávku rodiny Tárczayovcov, ktorá v ňom mala rodovú kaplnku.
Hlavný oltár a ďalšie diela, ako napríklad socha ukrižovaného Krista, nesú jednoznačne rukopis Majstra Pavla.
Ukrižovaný Kristus bol kedysi súčasťou súsošia, dnes je samostatne umiestnený v chrámovej lodi naľavo od hlavného oltára.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš