LEVOČA. Kedysi bola Levoča naozaj významným a dôležitým mestom. V pätnástom a na začiatku 16. storočia sa v nej nachádzalo mnoho remeselníckych dielní a obchod s celou Európou prekvital. Žili tam aj významní učenci či kupci z celého sveta.
V tom období malo mesto porovnateľnú úroveň s takými významnými centrami, ako bol napríklad poľský Krakov, alebo české Brno.
V čase najväčšieho rozkvetu do mesta prišiel majster rezbár, ktorý Levoču mimoriadne preslávil. Usadil sa v dome, ktorý je v historickom centre mesta a dnes má popisné číslo 20.
Gotický dom z 15. storočia má vstupnú bránu s typickým gotickým lomeným oblúkom. Nachádza sa na námestí neďaleko Kostola sv. Jakuba v rade stredovekých mešťanských domov.
Nad každým oknom je symbolické znázornenie mušle, ktorá je symbolom svätého Jakuba – patróna levočského farského kostola.
V tomto dome Majster Pavol žil a tvoril. Na prízemí mal svoju rezbársku dielňu a na poschodí súkromné izby.
Jeden z najvýznamnejších stredovekých rezbárov v celej Európe a autor hlavného levočského oltára, to teda „do práce“ nemal ďaleko.

Približuje život aj tvorbu
Dom je v súčasnosti v správe Spišského múzea, ktoré tu zriadilo pútavú expozíciu venovanú životu a dielu tohto chýrneho umelca.
Vo forme faksimile dokumentuje jeho najvýznamnejšie diela monumentálneho i komorného charakteru.
Návštevník si tu naozaj zblízka môže obzrieť detaily jeho práce. Kým napríklad originál rezbárovej Poslednej večere môže v kostole na oltári obdivovať len z diaľky, v Dome Majstra Pavla si ju môžu prehliadnuť zblízka a rozpoznať aj tie najjemnejšie nuansy.
V múzeu nájdete aj sochy svätcov z Oltára narodenia a ďalšie Pavlove sochy.
Uznávajú ho Poliaci aj Nemci
Lektorky, ktoré turistov po majstrovom dome sprevádzajú, nám potvrdili, že pre milovníkov umenia je Majster Pavol skutočnou lahôdkou.
„Kým pre deti je lákadlom skôr Levočská biela pani, dospelí vedia ohodnotiť skutočné majstrovstvo slávneho rezbára. Najviac obdivovateľov má okrem Slovákov aj medzi Poliakmi, čo zrejme súvisí aj tým, že jeho pôvod nie je známy a hovorí sa, že mohol pochádzať z Krakova. Majstra Pavla a jeho dielo uznávajú aj Nemci, o čom svedčí aj fakt, že veľkou čiastkou sponzorovali opravu jeho oltára. Prichádza k nám však aj veľa Maďarov a ďalších národností,“ povedala nám lektorka z Domu Majstra Pavla Ivana Smiková.
Prehliadka múzea trvá asi pol hodiny a absolvovať ju môžete každý deň.



Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš