VYSOKÉ TATRY. Za častými návštevami medveďov v intraviláne Vysokých Tatier sú nezabezpečené kontajnery, opakovane to tvrdí riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Uviedol to aj v reakcii na štvrtkové vyjadrenie samosprávy, podľa ktorej je potrebné urýchlené koncepčné riešenie problému.
„Medvede nechodia na návštevu za obyvateľmi mesta, ale niečo ich tam láka, a ak si pred tým niekto zakrýva oči, je to hanebné,“ povedal.

Ako v Kocúrkove
Paradoxom podľa neho je aj to, že štátom dotované staničky na zabezpečenie odpadu neplnia svoju funkciu, keďže bývajú často otvorené.
„Je to ako v Kocúrkove, preinvestovalo sa tam na ne viac ako milión eur, možno by tam mala ísť nejaká kontrola,“ dodal Majko.


Primátor: Dochádza k stretom s medveďmi
Primátor mesta Ján Mokoš vo štvrtok uviedol, že medvede prichádzajú aj do lokalít, kde je odpad zabezpečený a podľa jeho slov aj naďalej sa stávajú nebezpečné strety medveďov s obyvateľmi.
Staničky považuje len za dielčie riešenie.
„Nedávno boli naši chlapi v teréne od 19:00 do 4:00 rána nasledujúceho dňa, prešli všetky mestské časti a nenašli žiadneho medveďa. Jediné, čo sme skonštatovali, je to, že aj staničky, ktoré sú vybudované, nie sú uzavreté. Je to pre mňa šok,“ upozornil Majko.

Podľa Majka agresívneho medveďa nezaznamenali
Podľa jeho slov sa nedá hovoriť ani o stretoch ľudí s medveďmi.
„Nezaznamenali sme žiaden nebezpečný stret človeka s medveďom. Nebolo vyhodnotené ani reálne riziko, že by tu bol nejaký agresívny medveď a chcel by na niekoho zaútočiť. Väčšinou sa vyberie k odpadkom a nadránom ešte za tmy zmizne,“ uviedol.
Pripomenul tiež, že aj na mieste, kde bol zhruba pred mesiacom v Tatranskej Lomnici zaznamenaný útok medveďa na jeleňa, boli dokorán otvorené kontajnery.
Ešte vlani radnica, keď vyhlásila mimoriadnu situáciu pre časté návštevy medveďov, požiadala o povolenie výnimky z podmienok ochrany chráneného druhu živočícha na odstránenie dvadsiatich jedincov, povolenie dostala na odstrel dvoch.
„Za Správu TANAP-u nikto odstrel nespochybňuje, ale v prípade, ak ide o zviera, ktoré ohrozuje. Momentálne však chodia medvede za potravou v noci, robia neporiadok a to je všetko,“ reagoval Majko.

Poukázal na prípad medvedice Ingrid
To, že odstrel nie je riešením, ukázal podľa neho aj prípad medvedice v Liptovskej Kokave.
Zároveň pripomenul situáciu v Demänovskej doline, kde mali v minulosti rovnaké problémy s častými návštevami medveďov.
„Kým sa odpadky nezabezpečili, neprestalo to. Keď zastrelíme medveďa, príde ďalší, lebo mu tam čosi vonia, niečo ho láka, veď hádam medvede nechodia na sedenie samosprávy,“ poznamenal ironicky.
Už v minulosti niekoľkokrát uviedol, že zamedziť prístup k odpadkom by mali zvieratám aj penzióny, hotely a ďalšie zariadenia.
Podľa riaditeľa Správy TANAP-u však pri riešení problému chýba komunikácia so samosprávou.
„Bolo by dobré sa stretnúť pri rokovacom stole a nie si čosi odkazovať cez médiá,“ skonštatoval.
Mesto Vysoké Tatry získalo vlani na projekt 57 staničiek dotáciu z ministerstva životného prostredia vo výške 1, 24 milióna eur.
Samospráva má podľa primátora v pláne dobudovať ďalších 50 takýchto staničiek.

Reakcia ministerstva
Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že eviduje list tatranskej samosprávy s názvom „Žiadosť o riešenie situácie v meste Vysoké Tatry“ a pripravuje naň odpoveď.
„Vo všeobecnosti v tejto chvíli môžeme povedať, že po zásahu v Liptovskej Kokave si ministerstvo osvojilo odporúčania pracovnej skupiny zriadenej ministrom životného prostredia. Medzi hlavné patrí riešenie nedostatočného zabezpečenia odpadu v dotknutých lokalitách, riešenie prikrmovania medveďa hnedého, zlepšenie informovanosti starostov a verejnosti o spôsoboch, ako znižovať riziká konfliktov s medveďmi na minimum,“ uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.
Na zlepšovanie informovanosti chce ministerstvo použiť všetky dostupné možnosti.
„Štátna ochrana prírody SR má za úlohu vypracovať jasné manuály pre starostov, podnikateľov, najmä hotelierov a poľnohospodárov a ďalších,“ doplnil hovorca.
Ako vysvetlil, materiály budú predstavovať súbor opatrení, ako minimalizovať riziká stretnutia s medveďom a ako postupovať v prípade, že by takéto stretnutia nastali.
Šéf envirorezortu tiež vydal pokyn Slovenskej inšpekcii životného prostredia, aby sa zamerala na kontrolu dodržiavania odpadového zákona v lokalitách, kde žijú medvede.
Zákon podľa ministerstva jasne kladie povinnosť zabezpečiť kontajnery a presne určuje aj lokality, ktorých sa to týka.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš