Korzár logo Korzár Spiš
Piatok, 16. november, 2018 | Meniny má Agnesa
ROZHOVOR

Treťoligový Svit sa v minulej sezóne držal medzi elitou

Nemčko: Pri svitskom futbale som sa rozhodol svoju prácu ukončiť.

Dlhoročný kormidelník FK Svit. Viliam Nemčko ukončil pôsobenie v podtatranskom klube.(Zdroj: archív)

SVIT. Medzi stabilných účastníkov najvyššej regionálnej ligy nepochybne patrí i podtatranský tím FK Svit.

Toto mužstvo, ktoré má medzi treťoligovou elitou vybudované už pevné miesto sa preukázalo v minulom ročníku pohľadným futbalom, ktorý pritiahol na ich stretnutia nielen doma, ale i na ihriskách súperov dostatok skalných fanúšikov.

Účinkovanie v súťaži pripravilo hráčom nielen dostatok radosti, ale i sklamaní a to najmä v odvetnej časti ligy. Napriek tomu to však vytvorenú pohodu v kolektíve vážnejšie nenarušilo a celé účinkovanie v sezóne 2016/2017 dotiahli spoločne do úspešného konca.

Článok pokračuje pod video reklamou

Po ukončení súťaže sme sa v nastávajúcom rozhovore opýtali dlhoročného trénera a manažéra tohto klubu Viliama Nemčka nielen na celkové zhodnotenie pôsobenia mužstva v III. lige, ale aj vývoj situácie okolo futbalu v FK Svit.

V súčasnosti máte za sebou futbalovú sezónu 2016/2017, ktorá vám vzhľadom na celkový priebeh súťaže a konečné umiestnenie v hornej polovici tabuľky vyšla pravdepodobne k dostatočnej spokojnosti. Naplnila v konečnom účtovaní a vytýčeným cieľom spred začiatku súťaže všetky vaše očakávania?

„Minulá sezóna naplnila očakávania najmä vzhľadom na naše konečné umiestnenie v hornej časti tabuľky. Do súťaže sme nastúpili s cieľom predvádzať divákom taký spôsob hry na aký boli nielen oni, ale aj my v klube zvyknutí už od účinkovania v IV. lige. Zamerali sme sa hlavne na kvalitnú kombinačnú hru s rýchlym prechodom do útoku, vysokým držaním lopty i pressingom. Tento systém nám dokázal prekvapivo priniesť aj v prvých piatich majstrovských zápasoch výrazný osoh, keďže sme v nich dokázali získať až dvanásť dôležitých bodov po štyroch víťazstvách. V nastávajúcom priebehu jesene však nasledovala remízová pasáž, ktorá hráčom ale nadobudnuté sebavedomie a hernú pohodu absolútne nezobrala, pretože vo finiši prvej polovice tretej ligy sme znova dokázali skvele nadviazať na vynikajúci štart v úvode súťaže šnúrou ďalšej víťaznej pätice stretnutí, v ktorých sme neustále dominovali. S jesennou časťou sme mohli byť tým pádom nielen v tíme, ale i klube nesmierne nadšení a všetci sme pevne verili, že aj v jarnej odvete sa nám bude herne taktiež dariť a v zápasoch dokážeme stále pokračovať v nastúpenom trende.

Do jarnej časti sme však museli nastúpiť s trojbodovou stratou po prekvapivom odstúpení mužstva z Veľkého Horeša, nad ktorým sme na jeseň zvíťazili. Bohužiaľ ako sa napokon ukázalo, boli to pre nás veľmi dôležité body, pretože práve tie nám v konečnom účtovaní chýbali k tomu, aby sme sa umiestnili na výbornej tretej priečke v tabuľke. Osobne ma ale dosť mrzí, že náš hlavný cieľ ,aký sme si stanovili na konci jesene, sa nám v jarnej časti vôbec nepodarilo naplniť, keďže náš kolektív predvádzal kolísavé výkony. Merania síl nenaplnili naše predsavzatia a očakávania a niektoré zápasové výpadky spôsobovali u hráčov prílišné sklamanie. Na celkovom priebehu v tejto časti ligy sa však podľa mňa podpísali aj odchody troch kľúčových hráčov počas zimnej prestávky zo základnej zostavy, čo výdatne pociťovali aj ostatní spoluhráči v tíme. Nesmieme ale zabudnúť ani na náš azda neobvyklý a najpamätnejší zápas s lídrom súťaže a v súčastnosti už i nováčikom druholigovej súťaže Trebišovom, ktorého sme síce dokázali dosť prekvapivo zdolať, no po hodine hry sme po vylúčení nášho gólmana dochytali súboj s hráčom z poľa, ktorý taktiež medzi troma žrďami odhodlaním pomôcť svojmu mužstvu k dosiahnutiu senzačnej výhry absolútne nesklamal.“

Najvyššia regionálna liga na východnom Slovensku sa dlhodobo vyznačuje podstatne vysokou konkurenciou a v hornej časti tabuľky, kde patríte aj vy, aj hernou kvalitou kádra. Výrazným pozitívom nielen pre samotný FK, ale aj seniorský tím je, že sa s touto náročnosťou v súťaži dokáže pravidelne vyrovnať a pohybuje sa väčšinou v prvej šestke mužstiev. Čo podľa vás v prvom rade rozhoduje o dosiahnutí tak vydarených sezón, ktoré sa výrazne podpisujú na čoraz väčšom záujme verejnosti a zvyšovaní mena klubu najmä vo východoslovenskom regióne?

„V posledných troch rokoch sa vo Svite pravidelne dopĺňalo mužstvo kvalitnými hráčmi s druholigovými a treťoligovými skúsenosťami, čo sa preukázalo ako nesmierne prospešné. Navyše do kolektívu sa nám podarilo zapracovať aj vekovo mladších a futbalovo perspektívnych hráčov, čo stále umocňovalo silu kádra. Veľkým oživením bol pre náš kolektív i Gabriel Poulino, na ktorého hráči aj fanúšikovia spomínajú dodnes. Všetkých nás ale nakoniec mrzelo, že hneď po prvom zápase v III. lige, v ktorom sa mu podarilo skórovať, sa vrátil naspäť domov do Kanady. V tíme ale nepretržite rozhodovala skúsenosť a vyspelosť našich hráčov, čo sa viditeľne preukázalo aj na dosiahnutých výsledkoch v meraniach síl.“

Čo osobne považujete za hlavný odrazový mostík k čoraz väčšiemu rozvoju tohto najpopulárnejšieho kolektívneho športu nielen v meste Svit a vašom FK, ale i v celom podtatranskom regióne a východoslovenskom regióne?

„Prvoradou úlohou je stabilizácia podmienok pre našich hráčov, ktorá nie je u nás v súčasnom období najideálnejšia. Otvorene môžem podotknúť, že ak si niekto myslí, že najvyššia regionálna liga na východnom Slovensku by už mala byť považovaná iba za amatérsku súťaž, tak sa dozaista veľmi mýli. Vytvorené podmienky v tejto treťoligovej konkurencii mužstiev sa totiž absolútne nedajú porovnávať s tými, aké prevládajú v okresných súťažiach.“

Pre čo najvydarenejší rozvoj tohto kolektívneho športu na Slovensku je prvoradý nielen dostatočný počet vyspelých hráčov a mládežníckych perspektívnych talentov v každom klube, čo je základnou úlohou k ďalšiemu pokroku futbalu v ňom. Ste presvedčený, že tieto záležitosti sa vášho klubu absolútne netýkajú, alebo budete pripravený počas tohto letného obdobia riešiť nejaké problémy, ktoré boli aj akýmisi prekážkami vo vašej práci v klube?

„Naši dorastenci hrajú druhú dorasteneckú ligu, ktorá mi už nápadne pripomína prvú basketbalovú ligu, kde vám k nahláseniu sa do ligy stačí iba registrácia a keď na účinkovanie v nej máte aj dostatok finančných prostriedkov s potrebným počtom hráčov, tak v nej môžete smelo pôsobiť. Znamená to, že keď sa pozrieme na celkovú kvalitu hráčov nielen vo futbale, ale i v iných druhoch športu vyplýva nám z toho, že predovšetkým mládežnícky futbal by sa mal hrávať nielen preto, aby deti mohli pri ňom športovať, ale aj preto, aby mladí odchovanci mohli v klube bez problémov prejsť až do A-mužstva.

Vďaka zodpovednej a spoľahlivej práci pri výchove a napredovaní mladých hráčov sa nám podarilo zapracovať v priebehu dvoch rokov do A-mužstva dvojicu perspektívnych hráčov, ktorí boli pre tím veľmi prospešní. Či tento počet futbalistov spĺňal všetky potrebné parametre môžem ale ťažko posúdiť, pretože dnešná doba nám jasne preukazuje, že generácia mladých hráčov je už úplne iná ako bývala v minulosti. Potvrdzuje to i fakt, že na odohranie stretnutí nemajú čas a akoby sa zdalo, že strácajú záujem o túto najpopulárnejšiu hru na celom svete. V minulom období za mojich futbalových čias bol podľa mňa v našom štáte práve futbal tým najpríťažlivejším kolektívnym športom a niekedy akoby sa nám zdalo, že sme ani nevedeli v noci zaspať práve vtedy, keď sme sa nesmierne tešili na to, že ako 18-roční máme možnosť odohrať zápas za A-mužstvo.“

III. liga sa práve v tejto sezóne najmä v odvetnej časti vyznačila nesmiernou vyrovnanosťou v prvej polovici tabuľky, medzi ktorú patril aj váš kolektív, keď bodové odstupy boli úplne minimálne. Ako ste sa z vášho pohľadu dívali na tento zriedkavý a tuhý boj herne skúsenejších mužstiev najmä o umiestnenie v prvom kvartete, ktoré už však absolútne neohrozilo boj o postup do II. ligy, z ktorého sa tešil líder z Trebišova?

„Musím potvrdiť, že už niekoľko rokov je v najvyššej regionálnej lige badať takúto vzájomnú vyrovnanosť jednotlivých mužstiev. Nepovažujem to ani za akýkoľvek zriedkavý jav, ale skôr za pravidelnosť. Pred samotnou súťažou sme s tým aj rátali, že celkový priebeh ligy bude veľmi vyrovnaný a rozhodujúcim faktorom pre čo najlepšie umiestnenie tímov bude čo najväčší zisk bodov a strelených gólov.“

FK Svit je veľmi známy dôkladnou a spoľahlivou prácou celého realizačného tímu na čele s vami, ktorú dokážu podporiť aj sponzori a určitou mierou i mesto. Ste v súčasnosti dostatočne spokojný s celkovou spoluprácou týchto finančných prispievateľov, bez ktorých by nastávajúci rozvoj tohto kolektívneho športu s dlhodobou tradíciou v FK Svit mohol viesť k neočakávanému pádu „koženej“?

„O akejkoľvek spokojnosti momentálne hovoriť vôbec nemôžem, pretože špeciálne v tomto v súčasnosti pomerne známom meste na Slovensku by sa pre rozvoj tohto športu, ktorý má vo Svite už dlhodobú tradíciu dalo urobiť určite oveľa viac. Všetkých nás veľmi mrzí, že počas účinkovania v III. lige sa neustále pasujeme s dosť veľkými finančnými problémami. Vyplynulo to hlavne z toho, že viacero kompetentných osôb si myslelo, že finančné prostriedky, ktoré nám postačovali na pôsobenie v IV. lige nám budú určite stačiť aj v najvyššej lige na východnom Slovensku. Ako sa ukázalo, bol to však z ich strany veľký omyl, pretože náklady na celý chod futbalu nielen v klube, ale aj v ostatných tímoch, medzi ktoré patria aj seniori, sú v terajšej dobe omnoho náročnejšie ako to bolo pred niekoľkými rokmi.“

S akými cieľmi plánujete vkročiť do nastávajúcej sezóny III. ligy – Východ 2017/2018, aby sa vám po pestrej letnej príprave od úvodu nového ročníka podarilo čo najúspešnejšie kráčať po vytýčenej ceste k ešte väčšiemu vrcholu, aký ste si určili vlani?

„Vytýčenie našich cieľov by malo v prvom rade zodpovedať reálnym podmienkam, ktoré budeme mať najmä pred súťažou momentálne k dispozícii. Keďže také, aké by sme si všetci v našom FK priali doposiaľ stále nemáme, je podľa mňa príliš ťažké sa v tejto chvíli rozprávať o akýchkoľvek cieľoch do nastávajúcej sezóny. Ak sa táto nepríjemná situácia okolo tohto už po dlhé roky nesmierne uznávaného športu čím najskôr neposunie vpred a nezmení, futbal vo Svite ostane stáť, bohužiaľ, iba na veľmi tenkom ľade. O akomkoľvek otáznom oživení 'koženej' už osobne rozhodovať nebudem, pretože som sa po štyroch rokoch usilovnej práce v FK Svit moje pôsobenie v tomto klube rozhodol ukončiť.“

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 2. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 3. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 4. Ľudia si už neuvedomujú, že ich svet nekončí na vlastnom prahu
 5. Televízor s 8K rozlíšením je realitou. Kúpiť či čakať?
 6. Psychológ varuje rodičov: Nesnažte sa byť dokonalými
 7. EY Podnikateľ roka: hľadáme slovenské príbehy!
 8. Platíte si poistenie domova zbytočne?
 9. Volkswagen T-Cross má z každého niečo
 10. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní
 1. 4 mýty o minerálnej vlne, ktorým by ste nemali veriť
 2. Stavebná fakulta STU na dňoch kariérneho poradenstva
 3. XXIII. Seminár I. Poliačka – Rozvoj cestnej infraštruktúry
 4. Spoločenská zodpovednosť je súčasťou podnikania
 5. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch
 6. Sieť prevádzok Stop Shop obchodov má už 80 pobočiek
 7. Rozdiel medzi Dič a Ič dph
 8. Ekonomická diplomacia Indonézie
 9. Ako si vieme zabezpečiť štedrý a spokojný dôchodok?
 10. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte!
 1. Dvaja Slováci dokázali zázrak. Ich listy chcú po celom svete 33 707
 2. Kde robia v Bratislave najlepšiu kávu? Vybrali sme 6 kaviarní 25 435
 3. First moment na leto 2019 je tu: 13 letovísk s výraznými zľavami 20 015
 4. Platíte si poistenie domova zbytočne? 17 243
 5. Hidradenitída - kožná choroba, o ktorej sa nehovorí 6 647
 6. Kupujete alebo predávate byt? Týchto 5 vecí si skontrolujte! 5 689
 7. SME pripravení na komunálne voľby vo veľkom štýle 4 512
 8. Neukladajte si nič, čo vás môže ohroziť. Ako zabezpečiť telefón? 4 274
 9. Objavte silu Q10 a zredukujte vrásky počas 4 týždňov 4 244
 10. Hodnotenie profesionála: Dovolenka na Seycheloch 4 007

Téma: Futbal


Pozrite si tiež články z hlavnej témy Futbal  na sport.sme.sk
Článok je zaradený aj do ďalších tém Futbal v Trenčíne

Neprehliadnite tiež

INEKO zverejnilo rebríček najlepších škôl podľa výsledkov žiakov

V celoslovenskej konkurencii najlepšie uspela košická základná škola.

Osadníci zbili vodiča auta, ktoré pri Nižnej Myšli narazilo do ľudí

Utrpel zranenia, kolega má o neho strach, polícia po útočníkoch pátra.

Rozhovor

Expert o rigorózke šéfa parlamentu: Taká osoba by mala vrátiť diplom

Vojčík tvrdí, že zákon odňatie titulu nezakazuje, takže škola môže konať.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť žiadať slušné Slovensko

Na piatok je zvolaný protest do Bratislavy.

DOMOV

Kaliňák: Ja som si svoje urobil

Rozhovor s exministrom vnútra Kaliňákom.

KOMENTÁRE

Čo všetko sme nevedeli o našej slobode

Slobodu nestačí vdychovať ako paru v saune.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop