VYSOKÉ TATRY. Belianska jaskyňa si v tomto roku pripomína 135 rokov od svojho sprístupnenia verejnosti, stalo sa tak presne 7. augusta 1882.
Elektricky bola osvetlená už v roku 1896 ako jedna z prvých jaskýň na svete.
Poznali ju už zlatokopi
„Jaskyňa bola pritom známa zlatokopom už v roku 1826, o čom svedčia uhľom písané mená a dátumy na jej stenách. Až objavná cesta Júliusa Husza a Jána Britza, obyvateľov Spišskej Belej, 5. augusta 1881 bola úspešná. Na ďalších objavoch sa podieľali aj ďalší obyvatelia Spišskej Belej ako Augustín Kaltstein a Emmerich Verbovský,“ informovala komunikačná manažérka mesta Alexandra Olekšáková.
Zdroj: youtube
Návštevníkov čaká počas prehliadky 860 schodov
Belianska jaskyňa je jedinou sprístupnenou jaskyňou vo Vysokých Tatrách a patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku.
Belianska jaskyňa sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku.
Jaskyňa má dĺžku 3 829 metrov a výškový rozdiel predstavuje 168 metrov.
Pobyt v jaskyni trvá asi 70 minút, návštevníkov čaká počas prehliadky 860 schodov, pričom prehliadkový okruh má dĺžku 1 370 metrov.
Teplota sa tam pohybuje od 5 do 6,3 stupňa Celzia.
„Počas prehliadky jaskyne môže návštevník obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby,“ informuje Správa slovenských jaskýň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš