ĽUBICA. Občianske združenie Vlk, ktorý nikdy nespí, známe spustením zdieľaných Žltých bicyklov v Kežmarku, dalo opäť druhú šancu starým bicyklom.
Tentokrát viac ako stovku venovalo Rómom z osady v obci Ľubica, ktorá susedí s mestom Kežmarok.
„Od ľudí sme dostali veľa bicyklov v rámci programu Druhá šanca starým bicyklom, ktorý sme realizovali pred dvoma rokmi. Niektoré sme spojazdnili, no asi dvesto nám doteraz ležalo v dielni a zaberalo miesto. Povedali sme si, že ich rozdáme, aby slúžili spoločnosti ďalej. Najprv sme zorganizovali akciu Blší cyklotrh, kto chcel, tomu sme dali bicykle či komponenty. Ďalšie sme darovali ľuďom z rómskej osady,“ vysvetlil predseda združenia Dominik Jakub.
Niektoré staré bicykle opravili
Vyzbierané bicykle v rámci kampane plánovalo združenie opraviť a dať do obehu ako zdieľané Žlté bicykle.
„Chceli sme z nich vyskladať funkčné bicykle, hoci aj z troch jeden. Bola to hypotéza, prax ukázala, že je to hlúposť, lebo takéto bicykle sa rýchlo kazili, ich prevádzka i údržba bola komplikovaná. Niektoré sme však opravili, dokúpili sme aj komponenty,“ uviedol ďalej Jakub.
Bicykle, ktoré by už svoje uplatnenie v programe Žltých bicyklov nenašli, sa tak združenie rozhodlo rozdať v osade.
„Ukázali sme miestnym, ako ich opraviť a poskytli sme im na to aj náradie a náhradné diely, pomáhali sme im. Počas dvoch dní sme rozdali 106 bicyklov, ešte v ten deň sme ich videli na nich jazdiť,“ dodal predseda združenia, ktorý tvrdí, že chceli pomôcť chudobnejším.
„Nemali také šťastie ako my, pochádzajú z rómskej osady a svoj pôvod si nikto nevyberá. Generačná chudoba je niečo, čo funguje bez ohľadu na farbu pleti, nie je to rasou, či tým, že sú Rómovia,“ poznamenal.

Rómovia sa z bicyklov tešia
Združenie darovalo 64 bicyklov, ktoré mali väčšie či menšie problémy, no boli opraviteľné, prípadne sa dal z dvoch spraviť jeden pojazdný. 42 bicyklov bolo učených na náhradné diely a do kovošrotu.
To, že by aj ďalšie bicykle, ktoré darovali do osady, skončili v kovošrote, sa Jakub neobáva.
„Rómovia obchádzajú kovošroty a bicykle z nich vykupujú. Viem to, keďže kovošroty som obchádzal aj ja s podobným zámerom. Dnes ich stretávam v Ľubici, keďže bývam pri ceste v smere do osady, zdravia ma aj v Kežmarku a vidím, že jazdia na bicykloch od nás. Tie bicykle prešli niekoľkokrát mojimi rukami, pamätám si ich,“ vysvetlil.
Cieľom OZ Vlk, ktorý nikdy nespí je popularizácia bicykla ako dopravného prostriedku a snaha vysvetliť širokej verejnosti slovné spojenie zdieľané bicykle.
„Nehovoríme toľko o bicykloch kvôli budúcim generáciám, ale kvôli sebe, lebo chceme žiť v meste, ktoré je pre život zdravšie, lepšie, krajšie,“ uviedol Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš