Korzár logo Korzár Spiš
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky
ROZHOVOR

Karate v Starej Ľubovni sa posunulo ešte viac do popredia

Vorobeľ: Minulý ročník mi v našom klube priniesol mnoho spokojnosti.

Prezident i tréner KŠK Stará Ľubovňa František Vorobeľ.Prezident i tréner KŠK Stará Ľubovňa František Vorobeľ. (Zdroj: Marián Dic)

STARÁ ĽUBOVŇA. Medzi dlhoročné najdôležitejše osobnosti KŠK v Starej Ľubovni patrí prezident a tréner František Vorobeľ, pre ktorého, ako sa ukazuje, má výchova mladých karatistov nesmierne veľký význam.

Rozvoj tohto športu za posledné roky neskutočne rýchlym tempom stúpa nahor, čo vo veľkom rozsahu potvrdzujú nielen neskutočný záujem a podpora rodičov detí s inými dôležitými subjektmi, ale v neposlednom rade aj množstvo dosiahnutých cenných trofejí a cenných kovov odchovancov klubu na rôznych domácich a zahraničných karatistických podujatiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Inak to nebolo ani v predošlej sezóne 2016/2017, keď sa tento klub na slovenskej karatistickej scéne posunul ešte vyššie a mladí karatisti zo Starej Ľubovne sa dokázali presadzovať medzi silnou konkurenciou svojich rovesníkov na každom podujatí.

Na celkový pohľad a zhodnotenie minulého karatistického ročníka sme sa opýtali Františka Vorobeľa, ako bol spokojný s priebehom sezóny a čo očakáva od svojich mladých karatistov v blízkom čase.

Pán Vorobeľ, nedávno ste už ukončili prvú polovicu tohtoročnej sezóny, ktorá vám podľa dosiahnutých úspechov vašich zverencov vyšla pravdepodobne nad očakávanie. Ako by ste z osobného pohľadu zhodnotili účinkovanie vašich mladých perspektívnych karatistov nielen v samotnom klube, ale i na domácich a zahraničných podujatiach v jednotlivých vekových kategóriách?

Skryť Vypnúť reklamu

„Celkový priebeh sezóny považujem za nesmierne vydarený a môžem otvorene potvrdiť, že nám dokázala aj naplniť takmer všetky očakávania. Vyvrcholenie pre vekovo mladšiu kategóriu našich karatistov prebehlo už koncom jari na majstrovstvách Slovenska, kde štyria pretekári z KŠK Stará Ľubovňa dokázali po vynikajúcich odvedených predstaveniach získať prvenstvá, keďže sa stali majstrami Slovenskej republiky. V kategórii starších juniorov - kadetov v terajšom období už máme vybraných dvoch skvelých pretekárov, bratov Jurákovcov, ktorí nám už dlhodobo svojimi senzačnými výkonmi medzi konkurenciou karatistických rovesníkov z iných klubov robia veľkú radosť. Vďaka dosahovaniu výborných výsledkov boli pomerne rýchlo zaradení aj do reprezentácie SR. Tento úspech im tým pádom dáva veľkú príležitosť pohodlne naplňovať svoje vytúžené ciele a získavať ďalšie cenné triumfy na ostatných podujatiach. V jesennom období sa im popritom naskytá veľmi významná možnosť predstaviť sa na najhodnotnejšom a najkvalitnejšom športovom podujatí, na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v južnej Európe, v Španielsku. Druhá senzačná karatistická akcia budú aj ME na budúci rok, ktoré sa uskutočnia v Rusku.“

Skryť Vypnúť reklamu

Aký najpodstatnejší význam dokážu mať podľa vás tieto najviac obľúbené športové podujatia nielen pre všetkých organizátorov, ale športových priaznivcov karate a samotných karatistov?

„Za najväčších pozorovateľov možno považovať veľké množstvo skalných i vytrvalých fanúšikov so všetkými dôležitými organizátormi, ktorí veľmi pozorne a zodpovedne riadia celkový chod samotných podujatí, ktoré vzhľadom na priebeh takejto svetovej alebo európskej akcie nie sú absolútne jednoduché. Navyše celý vývoj a priebeh týchto akcií nepretržite sleduje stále čoraz markantnejšie množstvo pozorovateľov nielen doma, ale i vo väčšine iných popredných krajín na celej Zemi, v ktorých sa karate taktiež stalo stredobodom záujmu verejnosti a športových klubov. Práve tento rozmach karate dokáže byť zároveň tou prvoradou zárukou vytúženého a bezproblémového vzostupu zameraného v prvom rade iba na predvádzanú kvalitu a osobné nadanie, vďaka ktorým má v nastávajúcej osobnej kariére postupovať čoraz vyššie k vysnívaným úspechom. Dúfam, že postupom času vo všetkých krajinách bude zvýšená pozornosť priaznivcov a fanúšikov naberať ešte viac na obrátkach, pričom práve tento fakt by mal byť prvoradá záruka toho, aby tento pútavý a originálny šport sa stal ešte viac viditeľnejším a nadobudol väčšie meno v každom štáte, ako i na všetkých svetadieloch. Na blížiace sa svetové a európske podujatie sa, samozrejme, veľmi teším aj ja, ale treba podotknúť, že v tomto čase záleží už len na nich, či sa dokážu čo najlepším spôsobom a predvedenými výkonmi presadiť v silnej a skúsenej konkurencii ostatných súperov. V závere augusta popritom odchádzajú na týždenné sústredenie do Banskej Bystrice, kde už budú pod drobnohľadom vlastných reprezentačných trénerov. Nesmieme ale zabudnúť na druhý jarný mesiac v roku, na apríl, v ktorom musím vyzdvihnúť pôsobenie na prvej celoslovenskej akcii - slovenskom pohári práve začínajúcich, vekovo najmladších karatistov a žiakov, ktorý prebiehal v našom meste v športovej hale. Potešil ma predovšetkým zvýšený počet zúčastnených mladých karatistických talentov, ktorých sa zišlo až 460.“

V súčasnosti síce u mladých karatistov prevláda prázdninové obdobie, v ktorom si od náročného tréningového a súťažného obdobia môžu oddýchnuť, ale zaiste nie jeden karatistický začiatočník sa dokáže sústrediť počas leta na svoju výkonnosť. Ste o tom presvedčený?

„Môžem otvorene potvrdiť, že každý z našich zverencov aj počas tohto letného obdobia nezabúda na individuálny tréningový proces v karate, aby si dokázal i počas týchto dvoch prázdninových mesiacoch pravidelne udržiavať stabilnú formu. Práve tú by mohol v čo najväčšej miere využiť aj na jesenných súťažiach a tí najlepší na už spomínaných dvoch špičkových podujatiach, ktorým sa venuje najvyššia pozornosť celosvetovej karatistickej verejnosti. Zásluhou svojich výkonov sa môžu postupne posúvať o stupienky vyššie, čo je najhlavnejšia záruka v ich osobnom karatistickom raste. Počas sezóny sa takmer pravidelne každý týždeň zúčastňujeme na rôznych domácich i medzinárodných súťažiach, čo znamená, že hlavne tí najlepší v reprezentácii cestujú na rôzne sústredenia a tam ešte viac sami na sebe pracujú nielen karatistickou, ale i atletickou prí-pravou. Vzhľadom na svoj mladý vek potrebujú k tomu aj silnú podporu nielen zo strany KŠK, ale i všetkých rodičov, ktorí dokážu stáť neu-stále popri nich a taktiež ich motivovať smerom nahor. Neustále ma veľmi teší, že ich záujem o karate je veľmi veľký a na tréningové jednotky, ktoré mávame trikrát do týždňa, chodia vždy pravidelne a tento šport ich čoraz viac priťahuje a láka. Nesmiem však popritom zabudnúť ani na všetkých našich trénerov, popri ktorých sa títo začiatočníci skvele zdokonaľujú. Títo tréneri si popri svojom koučingu môžu navyše zvyšovať svoju kvalifikáciu, alebo absolvovať trénerský kurz, čo ich, samozrejme, veľmi teší.“

Priebeh doterajšieho súťažného obdobia začínajúcich talentov veľmi viditeľne preukázal ich oddanosť a túžbu po získavaní triumfov. Vďaka tomuto pozitívu, ktoré vám najmä pre klub prináša čoraz väčšiu chuť a motiváciu do ďalšej vysokokvalitnej výchovy a karatistickej liahne mládežníkov, sa vám zákonite podarilo postúpiť v kulturistickej konkurencii ostatných klubov o niekoľko stupienkov ešte vyššie. Dokáže byť táto skutočnosť ešte razantnejším odrazovým mostíkom pre nastávajúce napredovanie a získavanie ďalších vzácnejších a omnoho cennejších skalpov?

„Tak samozrejme, naši zverenci sú pri športovej činnosti a svojom raste veľmi šikovní. Čo sa týka vekovo mladých, perspektívnych pretekárov ako 10-11 roční Lukáš Dufala, Andrej Pristáč, Kristián Krivoňák, tým neustále pevne verím, že na spomínaných blížiacich sa zahraničných podujatiach potvrdia svoje nadobudnuté prednosti a doterajšie skúsenosti, ktoré mladšia generácia karatistov nadobúda najmä do 14 rokov. Ak sa im to podarí postupom času v maximálnom rozsahu získať aj do svojej nastávajúcej kariéry, potom zaiste majú veľmi veľkú príležitosť čo najúspešnejšie sa presadiť aj na zahraničnej karatistickej scéne a v špičke začínajúcich rovesníkov na akýchkoľvek ostatných súťažných podujatiach. Všetky získané úspechy a prvenstvá na každej neskutočne elitnej súťaži popri tom môžu mať nielen v nadchádzajúcej sezóne, ale aj v ďalších rokoch, pre každého karatistu veľmi vysokú cenu, pretože aj vďaka nim sa môžu omnoho ľahšie prebojovať na nasledujúce OH, ktoré sa uskutočnia v roku 2020.“

Ste naplno presvedčený, že práve tieto faktory môžu byť osobne pre nich nesmiernou a ešte väčšou motiváciou, ktorej výsledky sa očividne a pomerne v rýchlom tempe preukazujú už v terajšom období, kde dokážu siahať na turnajoch až na dno svojich síl a vďaka tomu sa prebojovať bez zaváhania až na samotný vrchol?

„V prvom rade ma nesmierne teší, že terajší odchovanci vytvárajú spoločne veľmi kvalitnú partiu, na čom sa podieľajú nielen vynikajúci prístup k tréningovým povinnostiam, ale i veľké vyhliadky na blížiace sa svetové podujatia a do budúcnosti najmä na OH v roku 2020. Nepochybne na toto celosvetové podujatie nebude vôbec ľahké sa prebojovať a získať si olympijskú miestenku. Všeobecné pravidlá, ktoré prijala svetová organizácia v karate, nie sú absolútne jednoduché, pričom podľa základných stanov olympijského výboru sa na ne prebojuje iba desať najlepších pretekárov zo svetového rebríčka. Z tohto jasne vyplýva, že títo mladí začiatočníci budú musieť na sebe ešte veľmi veľa pracovať a popritom prejsť i mnoho karatistických turnajov, aby dokázali nadobudnúť potrebné množstvo skúseností.
Podpora a rozvoj tohto športu vo vašom meste nie sú síce určite na prvom mieste, ale odhodlanie a náklonnosť niektorých subjektov pomôcť karate najmä po finančnej stránke tu zaiste stále prevládajú. Nakoľko ste v súčasnosti spokojný s podporou nielen mesta, ale aj ostatných zanietencov, rodičov pre ktorých je zaiste športová výchova ich detí v karate prvoradá úloha?
„V terajšom období sa pravidelne usilujeme získavať finančné prostriedky z 2 % z daní i s podporou nášho mesta. Vždy nás potešia aj investície od sponzorov i rodičov, ktorých detí sa venujú karate. Tento obľúbený šport dokáže navyše všestranne a pohybovo zdokonaľovať deti a niekedy sa stáva, že z našich mladých karatistov sa v starších rokoch stávajú aj iní športovci. Z tohto hľadiska možno usúdiť, že väčšina rodičov dokáže svoje deti finančne podporiť, keďže im nesmierne záleží na športovom raste dieťaťa, ktoré sa môže vo svojej karatistickej a športovej kariére prebojovať hodne ďaleko. Na druhej strane však musím podotknúť, že z roka na rok, keď sa darí našim mládežníkom získavať čoraz viac úspechov a trofejí, nám pribúda aj väčší počet mladých nováčikov už od 5 rokov, čo v iných druhoch športov aj so všeobecnou pohybovou prípravou dokážu iba veľmi ťažko. Z toho možno usúdiť, že pribúda aj oveľa viac práce pre našich trénerov a je to tým pádom náročnejšie na tréningový proces. Toto pozitívum nás všetkých nesmierne teší, pričom aj celkové náklady na ich rozvoj a napredovanie nie sú vôbec veľké a podľa môjho názoru sa to dá zvládnuť, no stále musíme myslieť aj na dostatok financií, pretože náklady na rozvoj nášho klubu môžu nepatrne narastať a na to treba byť čo najlepšie pripravený.“

Klub KŠM Stará Ľubovňa je nielen pre mesto Stará Ľubovňa, ale aj ostatné kluby a oddiely na Slovensku veľmi známy nielen tým, že práca ich najdôležitejších osôb, ostatných členov klubu na čele s ich skúsenými trénermi, pravidelne preukazuje, že ich mladé talenty majú i napriek ťažkej situácii, ktorá ich prenasleduje podstatne dlhý čas, neustále vytvárané vynikajúce podmienky pre pevnú istotu v karatistickom napredovaní odchovancov počas ich kariéry. Ste presvedčený, že vaša poctivá práca vám bude nielen teraz, ale i v budúcnosti prinášať želané ovocie?

„Som si istý, že zisk každej medaily našich odchovancov je už to dozreté ovocie a pevne verím, že v budúcnosti ho bude omnoho viac. Popritom si myslím, že všetky naše talenty, ktoré stoja po súťažiach na stupni pre víťazov, so ziskom najcennejšieho kovu na hrudi zažívajú krásny pocit a dokážu aj sami seba ohodnotiť, že vo svojom živote niečo krásne dosiahli. Dúfam, že vďaka vynikajúco odvedeným výkonom sa v čo najväčšom počte v nastávajúcom období ešte aj prebojujú medzi elitných karatistov do reprezentácie Slovenska a tým ostatným sa čo najlepšie bude dariť reprezentovať Starú Ľubovňu i náš klub.“

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 6. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 865
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 11 337
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 826
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 636
 5. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 9 586
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu 9 510
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 440
 8. Aká je chémia vôní 9 069
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť 8 907
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 820
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Karate

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Karate

Neprehliadnite tiež

Výbuch bytovky na Mukačevskej ulici 6. decembra 2019.

Katkin park má byť novou relax zónou najzelenšieho košického sídliska

Sľubujú dažďovú záhradu, mobiliár či smart prvky.

Nová vizáž Katkinko parku. Terasania zmenu vítajú, chcú najmä zachovanie zelene, pretože tú si na sídlisku najviac cenia.
ROZHOVOR

Mestské informačné centrum v Košiciach po 27 rokoch končí

Už dlhšie som viac sledoval čísla ako emócie, hovorí posledný šéf Laco Korán.

Nebyť pandémie nového koronavírusu, MIC Košice by zrejme prežilo.
Krabičku pripravil aj olympionik Matej Tóth.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop