SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi je regionálnym múzeom v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja.
Zastáva významné miesto nielen medzi kultúrnymi inštitúciami východného Slovenska, ale i v rámci slovenského múzejníctva.
Jedinečné historické objekty, ktoré múzeum spravuje, a expozície, ktoré v týchto národných kultúrnych pamiatkach prezentuje, zabezpečujú múzeu stály záujem návštevníkov.
Múzeum vlastní takmer 140 000 zbierkových predmetov, tak z odborov prírodných vied (z paleontológie, geológie, botaniky, zoológie), ako i histórie, umeleckej histórie, archeológie, hudobnej vedy a baníctva.
Množstvo zaujímavých výstav
Kým vzniknú stále expozície, pracovníci pre svojich návštevníkov pripravili viaceré zaujímavé výstavy.
Hlavnou, s historickou tematikou, je výstava, ktorá sa venuje dejinám Provincie XVI spišských miest. Jej súčasťou je prezentácia zasadacej siene, v ktorej sa uskutočňovali rokovania predstaviteľov jednotlivých miest.
Na stenách siene visí vzácna kolekcia originálnych obrazov predstaviteľov provincie z rokov 1775 – 1776.
V ďalších miestnostiach sú prezentované zbierkové predmety z obdobia existencie provincie, teda z 18. a 19. storočia.
Príbory mešťanov
Ďalšia pozoruhodná výstava v objekte Provinčného domu nesie názov Dobrú chuť ctihodní mešťania!
Prináša pohľad na spôsoby stolovania mešťanov v priebehu 19. a začiatku 20. storočia. Na výstave sú prezentované vzácne príborové sety obohatené o recepty a druhy jedál danej doby. Tiež je tam vystavený vzácny Meissenský porcelán z roku 1860.
Výstava prezentuje aj vzácne kazety, v ktorých boli uložené a prepravované príborové sety a vzácne výrobky, ako aj históriu továrne na výrobu príborov Sandrik 1895 s.r.o. Spolu sa na výstave prezentuje vyše 460 zbierkových predmetov.
Voda ako téma výstavy
Príroda je v múzeu prezentovaná prostredníctvom výstav: Voda, duša Zeme. V jednotlivých miestnostiach sú prezentované tematické okruhy súvisiace práve s vodou.
Návštevníci sa dozvedia niečo o etymológii, vlastnostiach vody či znečistení. Predstavený je pramenný biotop, podzemné vody, ale aj minerálne pramene z nášho regiónu i vodné vtáctvo.
Kto sem zavíta, ten si tiež môže vyskúšať prácu s mikroskopom a vzorkami z terénu, vidieť živé obojživelníky na vlastné oči a mnoho ďalších zaujímavostí.
Aký je život na strome?
Štvrtá výstava má názov Žijem na strome a je mi dobre. Strom ako malý ekosystém je životným prostredím pre rozmanité množstvo organizmov, ktorým poskytuje životný priestor, potravu aj miesto pre vývin potomstva.
Atraktivitu výstavy znásobujú interaktívne prvky poznávania prírodnín, ktoré sú prístupné deťom aj dospelým.
Chcete si zahrať petang?
Tohtoročné leto prináša v dvorovej časti Provinčného domu pre návštevníkov ešte jednu zaujímavú aktivitu – zahrať francúzsku spoločenskú hru – petang. Jej cieľom je hodiť čo najviac kovových gúľ k drevenej guľôčke.
„Skrátka, Múzeum Spiša vo svojom sídle ponúka pre návštevníkov viacero možností, ako sa počas letných dní poučiť i relaxovať,“ zhodnotila Zuzana Krempaská, riaditeľka Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.
Pamiatky v Markušovciach
Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi je aj správcom unikátnych pamiatok v obci Markušovce, ktorá je pre mnohých návštevníkov neznáma, hoci v histórii Spiša mala dôležité postavenie ako hlavné sídlo šľachtického rodu Máriássyovcov.
I dnes predstavuje klenotnicu pamiatok od gotiky po novovek.
Dominantou obce na návrší je stredoveký Kostol sv. Michala Archanjela a opevnený kaštieľ – nazývaný i Markušovský hrad, ktorý je v súkromnom vlastníctve rodu.
Múzeum Spiša spravuje rozsiahly areál Francúzskeho parku, ktorého súčasťou je kaštieľ a letohrádok Dardanely spolu s domčekom správcu a hospodárskymi budovami.
Expozícia historického nábytku v kaštieli
Súčasná Expozícia historického nábytku bola návštevníkom sprístupnená v roku 1994.
Poskytuje obraz vývoja historického nábytku v jednotlivých etapách od obdobia renesancie cez obdobie baroka, rokoka, klasicizmu, empíru, biedermeiera, historizujúcich období 2. polovice 19. storočia, secesie a končí ukážkami interiérového zariadenia v 1. polovici 20. storočia.
Letohrádok Dardanely je významnou pamiatkou rokokovej architektúry na Slovensku. V roku 1983 tu bola otvorená Expozícia klávesových hudobných nástrojov, ktorá je jedinou expozíciou svojho druhu na Slovensku.
V rokoch 2014 – 2015 Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom Múzea Spiša v SNV, realizoval projekt: Letohrádok Dardanely – revitalizácia areálu hudobného múzea, s podporou Európskych štrukturálnych fondov.
Návštevníci tak od 13. mája 2016 opäť navštevujú koncerty, výstavy a rôzne podujatia v letohrádku Dardanely.
„Aktuálne do konca roku 2017 návštevníkom ponúkame zaujímavú výstavu súčasných spišských výrobcov ľudových nástrojov s názvom „Keď drevo spieva“, ktorá prezentuje veľkú rozmanitosť huslí, fujár a píšťal, čo dokazuje, že tradičná výroba v regióne Spiša nemizne a ďalej sa rozvíja,“ prezradila Zuzana Krempaská, riaditeľka múzea.
Program na leto
Múzeum pre návštevníkov na leto a jeseň 2017 ponúka špeciálne programy.
Pre milovníkov hudby sme pripravili koncerty v letohrádku Dardanely, ktoré sa uskutočnia v rámci Levočského babieho leta 9. septembra 2017, a hudobného cyklu Ars Antiqua 24.septembra 2017.
Oblasť je zaujímavá aj z hľadiska prírodovedného, priamo z parkoviska pred kaštieľom začína turistický chodník vedúci k Markušovskému hríbu, skalnému útvaru, ktorý sa stal priam symbolom tohto kraja.
Návštevníci Slovenského raja, Levoče a Spišského hradu tak majú možnosť doplniť si svoj program o zaujímavú destináciu.
Národopisné múzeum v Smižanoch je ďalším zariadením Múzea Spiša a ponúka prehliadku Expozície ľudovej kultúry stredného a dolného Spiša z obdobia 19. a začiatku 20. storočia. Expozícia je rozdelená do troch častí: výroba a spracovanie ľudového textilu, výroba a zamestnanie, odev a textil.
Do 31. augusta 2017 je sprístupnená výstava Od maľučkého mala zobrazujúca obdobie detstva, dospievania a je dokumentovaná unikátnymi zábermi Jána Lazoríka. Súčasťou múzea v Smižanoch je Rodný dom kpt. Jána Nálepku, ktorý prezentuje jeho osobnosť i ľudovú architektúru dolného Spiša.
Článok vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš