SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi pripravila k 30. výročiu svojho založenia (v r. 1987) prvú komplexnejšiu dokumentačnú výstavu nazvanú Kontajner spomienok, v kurátorskej koncepcii odbornej pracovníčky Mgr. Márie Šabľovej.
Výstava je prvým galerijným projektom, ktorý sa zameriava na „recykláciu“ vybraných dokumentačných a historických faktov, pričom má cielene zakomponované interaktívne stanice na doplnenie tradičnej výstavnej prezentácie.
Preto aj názov projektu - Kontajner spomienok -, ktorý v šiestich „päťročniciach“ sprevádzajú aj ukážky z deponovaných diel, priamo nadväzujúce na spomienkové dianie, ako aj výber dokumentárnych filmov, mapujúcich udalosti a osobnosti z prostredia galérie.
Ako uvádza riaditeľka galérie, Mgr. Lucia Benická: „Ide o zámerné doplnenie galerijnej dramaturgie, v ktorej doteraz chýbal komplexnejší pohľad na 'kroniku' vývoja tejto najmladšej pamäťovej inštitúcie na Slovensku.
Retrospektíva je interaktívnym prierezom 30-ročnej činnosti vo vybraných udalostiach s dôrazom na pohľad 'za oponu' štandardnej výstavnej a odbornej práce s cieľom priblížiť históriu aj interaktívnymi nástrojmi: návštevník má tak možnosť 'listovať' v udalostiach, vizuáloch, filmoch, zapájať sa do 'papierovej' roboty, či výstavníctva a dokumentácie v procese.
Projekt bol priam sizyfovskou prácou, keďže komprimovať 30-ročnú činnosť do 6-tich 5-ročných cyklov je náročné, ale nie nemožné: výber udalostí je odrazom interpretácie mladej, nastupujúcej generácie, ku ktorej naša odborná pracovníčka a kurátorka projektu Mgr. Mária Šabľová patrí.
Do projektu je zaradený aj výber z top akvizícií galérie za posledných päť rokov, pripravený kurátorkou zbierok Mgr. Kamilou Pacekovou – umožňuje tak nahliadnuť aj do smerovania našej zbierkotvornej činnosti. A prečo názov projektu? Sme 30-ročnou galériou s 30-ročnými spomienkami. Stali sme sa, obrazne povedané, umelecko-zážitkovým kontajnerom spomienok.”
Predstavia chronologický príbeh
Výstava Kontajner spomienok je uvedená v troch samostatných, na seba nadväzujúcich blokoch: Minulosť vs. budúcnosť, Príbeh galérie a Portál spomienok.
Autorka projektu Mgr. Mária Šabľová dopĺňa, že „tento retrospektívny pohľad nielen na zbierkový fond, ale aj na komplexnú činnosť galérie je odrazom vývoja umenia, spoločnosti a doby od 80. rokov 20. storočia po súčasnosť.
V rámci troch nosných celkov sú prezentované fotografie, články, texty a iné dokumenty, ktoré bezprostredne súvisia s formovaním galérie a jej etablovaním sa na pôde výtvarného umenia.
Jednotlivé celky chronologicky uvádzajú príbeh – 30-ročný život inštitúcie, ktorá má svoje nezastupiteľné miesto v rámci kultúrneho života nielen na Spiši, ale aj na Slovensku.
Primárnym cieľom výstavy je prezentácia činností, ktoré galéria ako zbierkotvorná inštitúcia zabezpečuje a o ktorej častokrát návštevníci nevedia, zároveň aj priame podieľanie sa návštevníkov na výstave – svoje spomienky či fotografie môžu nechávať ako odkazy, resp. vhadzovať do 'kontajnera spomienok', ktorý je pre nich prichystaný.”
Celok, a predsa každá samostatná
Všetky tri výstavné celky v rámci Kontajnera spomienok sú prezentované samostatne v rozsiahlom renesančnom priestore galérie, pričom stanica pod názvom Portál spomienok bude verejnosti prístupná až do konca marca, 2018.
1. Minulosť vs. budúcnosť tvorí audiovizuálna prezentácia z minulosti a prítomnosti – najvýznamnejšie udalosti v „príbehu“ galérie za posledných 30 rokov, vychádzajúce prevažne z archivačných fotografií.
Spätnou väzbou je „kniha želaní“ – interaktívna stena, na ktorej môže návštevník nechať odkaz, predstavu o galérii, čím sa symbolicky podieľa na vytváraní jej budúcnosti.
2. Príbeh galérie je nosnou výstavnou časťou: prepája dokumentačnú a výstavnú časť, pričom vzniká príbeh o histórii galérie od jej vzniku (1987) po súčasnosť (2017).
V rámci „päťročníc“ dominuje výber z výstavnej a dokumentačnej činnosti: každá etapa je doplnená aj vybraným umeleckým dielom zo zbierky, vystavovanom v danom období.
Súčasťou celku sú top akvizície za roky 2012 – 2017 vo výbere kurátorky zbierok Mgr. Kamily Pacekovej, ktoré dopĺňajú zbierkotvorný profil inštitúcie.
3. Portál spomienok tvoria návraty do minulosti, kde interaktívne prvky (tablety, slide-shows) interpretujú históriu galérie, faktografiu, ako aj vývoj vizuálnej identity.
Nosným „portálom spomienok“ je interaktívna mapa, ktorá sa stáva stručným sprievodcom vývoja galérie. Súčasťou expozičnej časti sú výpovede pamätníkov o začiatkoch tejto najmladšej pamäťovej inštitúcie na Slovensku, či o začiatkoch ich umeleckej kariéry.
V číslach
Galéria umelcov Spiša za posledných 30 rokov (1987 – 2017) v číslach:
– 2 073 diel v zbierkovom fonde k 31. 12. 2016;
– 490 výstavných projektov z domácej a zahraničnej produkcie z diel vyše 2000 autorov;
– 60 vlastných publikácií;
– vyše 570 000 návštevníkov v rámci výstav a nosných kultúrno-výchovných podujatí.
Článok vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš