Korzár logo Korzár Spiš

Pozrite sa na Raj zvrchu. Päť parádnych vyhliadkových bodov

Tipy na výlety za výhľadmi.

Pohľad z Gačovskej skaly, vodná nádrž Palcmanská Maša a Dedinky. (Zdroj: npslovenskyraj.sk)
SkryťVypnúť reklamu

SLOVENSKÝ RAJ. Hoci najväčším lákadlom Slovenského raja sú jeho rokliny, aj tu sa nájdu nádherné vyhliadkové body.

Vybrali sme niekoľko z nich, ktoré sú legálne dostupné v rámci značených turistických chodníkov, alebo so sprievodcovskou službou.

Samozrejme, parádnych vyhliadkových bodov je podstatne viac, často sú súčasťou turistických trás a je len na turistovi, aby si ich našiel a vnímal originalitu a nádheru pohľadov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Borovniak (Ondrejisko)

Štvorvrcholový masív Ondrejiska (1 272 m n. m.) sa vypína v juhozápadnej časti Slovenského raja a národného parku, na jeho hranici so Stolickými vrchmi.

Hlavný vrchol je najvyšším bodom Slovenského raja, ale najkrajší výhľad ponúka o štyri metre nižší vrchol Borovniak (1 268 m n. m.).

Vyhliadka z odlesneného Borovniaku je ohromujúca, v podstate je vidieť takmer celý Slovenský raj a je možné všimnúť si jeho typickú planinovú krajinu.

Nádherný pohľad je aj do doliny Hnilca, dominantná je neďaleká Kráľova hoľa, pekne vidno aj Vysoké Tatry a vzdialenejšie východoslovenské pohoria.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup: Po červenej značke zo sedla Besník, najskôr po pohodlnej ceste až na Čuntavu.

Ďalej lesom po značke na križovatku Pod Ondrejiskom a odtiaľ veľmi peknou krajinou, lesným chodníkom, v závere strmšie, na vrchol.

Trasa trvá približne dve hodiny, je mierne náročná.

Náročnejšou alternatívou je výstup od parkoviska Dobšinská ľadová jaskyňa, potom po ceste smerom na západ, o chvíľu bočí žltá značka doľava a stúpa dolinou a lesom miestami strmo až na hrebeň na Nižne záhrade.

Odtiaľ po červenej značke na križovatku Pod Ondrejiskom a na vrchol. Táto trasa trvá približne dve a pol hodiny.

Gačovská skala

Gačovská skala (1 113 m) vystupuje ako výrazný skalnatý masív na juhozápadnom okraji planiny Geravy. V jej masíve sú dve krásne vyhliadky.

Južná na skalnom okraji ponúka ohromujúci hĺbkový pohľad na vodnú nádrž Palcmanská Maša a jej okolie, ale aj južnú časť Raja a okolité vrchy Slovenského rudohoria.

Viac skrytá je severná vyhliadka, ktorá ponúka pohľad skôr dovnútra Raja. Prekvapí svojou jedinečnosťou, izolovanosťou a patrí medzi to najkrajšie, čo Slovenský raj ponúka.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Prístup: Obe vyhliadky sú prístupné nenáročne po chodníkoch z planiny Geravy, resp. z Dediniek, prípadne z červeno značeného chodníka medzi Stratenskou Pílou a Dedinkami.

Keďže nie sú na značenej turistickej trase, sú legálne prístupné len s oprávneným plateným sprievodcom po predchádzajúcej dohode (formulár nájdete na http://www.slovenskyraj-info.sk/kontakty.php). Výstup z Dediniek a návšteva oboch vyhliadok je približne na tri hodiny.

Havrania skala

Populárna Havrania skala (1 156 m n. m.) sa vypína na okraji zvyšku krasovej planiny nad dolinou Hnilca už skôr v centrálnej časti Raja.

Jej skalnatá vrcholová vyhliadka ponúka originálne pohľady smerom na juh, juhozápad a juhovýchod.

Okrem blízkych vrcholov Slovenského raja je odtiaľ výborný výhľad aj na Slovenské rudohorie a čiastočne aj na masív Kráľovej hole.

Načítavam video...

Prístup: Z doliny Hnilca vedú na vrchol dva značené chodníky, ktoré sa dajú absolvovať ako okruh.

Odporúčame výstup od smerovníka v Stratenskej tiesňave po žltej značke, pomerne členitým chodníkom lesom, neskôr po krásnych lúkach až na skalnatý vrchol (približne 1:15 h).

Z neho zostup po žltej skalnatým, miestami exponovaným chodníčkom popod skalnú galériu a okolo jaskyne, neskôr veľmi strmo nadol až k Občasnému prameňu.

Odtiaľ po zelenej značke najskôr pohodlne lesom, v závere cez suchú skalnú dolinu medzi Sokolími skalami a Marčekovou a strmo nadol do Stratenej.

Na stredne náročnú trasu si vyčleňte asi tri hodiny chôdze.

Sedlo Kopanec

Možno nenápadný, ale krajinársky nádherný výhľadový bod, navyše ľahko dostupný, sa nachádza pri sedle Kopanec (987 m n. m.) na hornom (severnom okraji) malebných Kopaneckých lúk, v úbočí rovnomenného vrchu v západnej časti Raja.

Členitá krajina horských lúk so záplavou kvetov, typická vysokou biodiverzitou druhov, chytí za srdce najmä „krajinkárov“, teda tých, ktorých ani tak nelákajú skalné drsné vyhliadky, ale skôr malebné, mäkké pohľady a poetika miesta. Z pohľadu botaniky je to jedno z najcennejších území národného parku.

Ponúka aj vzdialenejšie pohľady na južnú časť Raja a priľahlé časti Nízkych Tatier.

Načítavam video...

Prístup: Na sedlo Kopanec sa dostanete autom, na bicykli, alebo aj pešo.

Priamo cez sedlo vedie úzka, členitá, ale pred časom opravená cesta, ktorý spája dolinu Hnilca (križovatka Krivian medzi Stratenou a Dobšinskou Ľadovou Jaskyňou) s dolinou Hornádu (do Hrabušíc).

Na bicykli je určite jednoduchšia od Hnilca k Hornádu pre výškové rozdiely, ani tu sa však nevyhnete strmým úsekom.

Pešo je to najbližšie zo spomínaného rázcestia Krivian po zelenej značke, najskôr po ceste okolo vodnej nádrže Hansjakubova, približne po kilometri a pol už po lesnom chodníku, v závere strmo až na sedlo. Táto trasa trvá hodinku. V opačnom smere vedie zelená značka zdĺhavo z Podleska cez Pílu, horáreň Sokol, Blajzloch, v závere strmo na Kopanec, trasa zaberie približne tri a pol hodiny.

Tomášovský výhľad

Najklasickejšia rajská klasika, ktorú pozná takmer každý, ak nie z vlastnej skúsenosti, tak aspoň z fotografií.

Výrazná skalná galéria Tomášovského výhľadu (667 m n. m.) vybieha nad Prielom Hornádu v severnej okrajovej časti Slovenského raja.

Z výhľadovej terasy sú najmä úchvatné hĺbkové pohľady k Hornádu, ale aj veľmi pekné výhľady na okolité vrchy, najmä svahy blízkych krasových plošín, typický je aj pekný pohľad na Vysoké Tatry.

Na mieste je pri pohybe pri okraji skalnej plošiny opatrnosť.

Populárny Tomašák je skvelým lezeckým terénom, na ktorom vyrástli generácie lezcov od špičky až po tých, ktorí si k tomuto športu len pričuchli.

Načítavam video...

Prístup: Tomášovský výhľad je dobre prístupný z viacerých miest po značených chodníkoch, všetky varianty sú mierne náročné.

Z parkoviska na Čingove je to po žltej značke okolo vyhliadky Ihla asi hodinka a pol.

Ešte kratšia cesta, ale menej pekná, vedie po modrej a zelenej zo Spišských Tomášoviec, tvrá asi 50 minút.

Napokon, pekná je trasa Prielomom Hornádu po modrej z Čingova, kde si Tomašák pozriete najskôr pekne zdola. Od rázcestia Biely potok pokračujete strmým výstupom po serpentínach až na vyhliadku, približne za 1:45 hodiny.

Tieto trasy sa dajú kombinovať aj ako okruh.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu