Turistika je jedna z najideálnejších športových aktivít. Človek sa hýbe na čerstvom vzduchu, obdivuje pozoruhodnosti prírody a spoznáva krásnu krajinu, aby sa potom domov vrátil unavený, ale s príjemným pocitom. A práve to je na turistike asi aj najdôležitejšie. Vrátiť sa z nej tak, aby jediným trápením bola svalovica. Bohužiaľ, nie vždy je to možné a niektoré výlety sa končia vážnejšími problémami. Našťastie, aj v Slovenskom raji sú vždy v pohotovosti horskí záchranári, ktorí sú neustále pripravení pomôcť. S jedným z nich, s DANIELOM MAHDALOM, sme sa porozprávali o jeho skúsenostiach a pridal aj zopár užitočných rád, ako si užiť turistiku a šťastne sa vrátiť domov.

Onedlho to bude rok, čo sa v Slovenskom raji stala nehoda, pri ktorej rodičom vypadlo zo sedačky do rokliny maličké dieťa. Vy ste to drobné dievčatko vtedy zachraňovali. Ako si spomínate na ten zásah?
– Prijali sme tiesňové volanie z dispečingu Horskej záchrannej služby zo Starého Smokovca, že ide o pád dieťaťa v rokline Suchá Belá pri Misových vodopádoch. Jeho stav bol kritický. Následne sme kontaktovali vrtuľníkovú záchrannú službu a vyrazili sme s terénnym autom na Podlesok. Informácií bolo málo a neboli presné. Netušil som ani to, že pôjde o 15-mesačné dievčatko.
Čo bolo na tom zásahu najnáročnejšie? Vníma záchranár celú záchrannú akciu inak, keď vie, že ide niekam do rokliny zachraňovať maličké dieťatko?
– Najťažší na celej tejto akcii bol ten pohľad na to maličké dieťa. Nikdy predtým sme také nezachraňovali. Musím povedať, že záchranná akcia bola tentoraz náročnejšia psychicky ako fyzicky. Pri záchrane malého dieťaťa je to celkom iné, lebo dieťa to celé vníma inak ako dospelý. Je zraniteľnejšie, plače, ťažko od neho získať informácie, čo a ako sa stalo.
Aké pocity máte potom, po úspešnom zásahu? Keď je turista možno vážne zranený, no prídete včas a zachránite ho...
– Pocity sú vynikajúce vďaka tímovej spolupráci kolegov a zároveň kamarátov. A ak následne máme spätnú väzbu od zachránenej osoby, že všetko dobre dopadlo, je to ešte lepšie.
Viete, ako dopadol prípad s malým dievčatkom spred roka? Dostalo sa zo zranení?
– Podľa posledných informácií, ktoré som mal k dispozícii, by malo byť dievčatko v poriadku.
Keďže na turistiku chodievajú celé rodiny, detské úrazy nie sú výnimka. V júli tohto roka sa napríklad 7-ročný chlapec pošmykol na stúpadlách a spadol do Hornádu. Aké zásady by mali rodičia dodržiavať, keď idú do Slovenského raja s deťmi, aby sa vyhli podobným situáciám?
– Rodičom, samozrejme, odporúčame, aby s malými deťmi nepodceňovali nástrahy roklín v Slovenskom raji. Mali by dieťa istiť, pomáhať mu a dozerať na neho pri prechode technickými zariadeniami.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš