Soňa Vnenčáková na trati polmaratónu (s číslom 758).
Soňa Vnenčáková na trati polmaratónu (s číslom 758). (Autor: db)
Sportnet|22. aug 2017 o 00:00

Druhá augustová sobota v Rajci bola veľkým bežeckým sviatkom.

RAJEC.Pretekárov, organizátorov a divákov prilákal 34. ročník Rajeckého maratónu, 11. ročník Rajeckého polmaratónu a celý rad sprievodných bežeckých akcií pre dospelých, deti a mládež.

Prvý raz v histórii sa bežalo na trati bez áut.

Rajecký maratón – dlhá tradícia

Na trať dlhú 42 195 m z Rajca do Čičmian a späť s prevýšením 200 m sa vydali maratónci z rôznych krajín Európy.

V slovenskom výkone roka si prvenstvo vybojoval Tibor Sahajda z TJ Obalservis Košice a potvrdil tak svoju tohoročnú suverenitu medzi slovenskými vytrvalcami.

Medzi ženami dominovala Sylvia Sebestian zo Žiliny.

Rajecký polmaratón – početnejšie štartovné pole

Táto športová disciplína (21,1 km) sa v Rajci tešila počtom ešte väčšej obľube ako maratón. Pretekári bežali štvrtý raz po novej trati z Rajca do Rajeckej Lesnej a späť. V cieli organizátori privítali takmer 600 bežcov a bežkýň.

Cieľovú čiaru ako prvý preťal Jozef Urban z TJ Obalservis Košice. Medzi ženami dominovala Maďarka Tunde Szabó, dobre známa i zo súťaží v podtatranskom regióne (napr. pred vyše mesiacom zvíťazila na Malom štrbskom maratóne).

O necelé tri minúty za ňou dobehla najrýchlejšia Slovenka Sviťanka Soňa Vnenčáková.

Spomedzi všetkých 581 štartujúcich pretekárov podtatranskú bežkyňu okrem víťaznej Maďarky predbehlo iba 27 mužov.

V tomto roku bol Rajecký polmaratón zároveň i slovenským šampionátom v polmaratóne – v rámci neho boli hodnotení i slovenskí pretekári registrovaní v Slovenskom atletickom zväze.

Tituly vybojovali Košičan Jozef Urban a Sviťanka Soňa Vnenčáková.

Pre Urbana to bol už štvrtý titul, podtatranská bežkyňa Vnenčáková sa po minuloročnom striebre stala slovenskou polmaratónskou šampiónkou prvý raz.

Po dobehnutí sa skromná 23-ročná Sviťanka ochotne podelila o svoje pocity na trati i mimo nej.

„Po zdravotných problémoch, ktoré ma zastihli na jar, som bežala zo začiatku opatrne. Nikola Čorbová bola v prvej časti predo mnou približne minútu. Ja som sa riadila svojimi pocitmi, chcela som si tento beh najmä užiť. To, že sa mi podarilo zvíťaziť, je krásny bonus navyše. Výsledky zdravotných testov už mám lepšie ako v júni, ale ešte stále nie sú celkom optimálne. Som však spokojná a vďačná všetkým okolo mňa, že je to tak ako je. Všetko je ako má byť. Táto trať je omnoho náročnejšia ako polmaratón v Košiciach, resp. niektoré iné slovenské polmaratóny, čo sa odrazilo i na výsledných časoch.“

Štvrtá žena z minuloročného šampionátu v behu do vrchu sa vyjadrila i k ďalšej časti bežeckej sezóny: „Na Svetovú univerziádu do Taiwanu som nakoniec nominovaná nebola, limit v polmaratóne bol veľmi prísny – 1:15 hod. Ja som v októbri 2016 zabehla v Košiciach 1:17, to mi však nestačilo.“

Študentka Masarykovej univerzity v Brne v súčasnosti pendluje medzi týmto mestom, bydliskom vo Svite a Kováčovou, kde počas letných prázdnin vykonáva študentskú prax v kúpeľoch.

Na otázku, kde ju jej priaznivci uvidia najbližšie, ochotne odpovedala: „Koncom augusta chcem absolvovať horský kros Gerlach z Gerlachova na Sliezsky dom, ktorý je mojou srdcovkou.“