Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Tatranská šelma bola ozdobená traťovými rekordmi

Unikátne preteky v horskom behu sa konali v Tatrách.

ŽDIAR. Tatranská šelma ultra sú unikátne preteky v horskom behu v Tatrách s medzinárodnou účasťou – s dĺžkou 55 km a nastúpaných vyše 3 100 m.

Trať so štartom na Troch studničkách a cieľom v Ždiari traverzovala všetky doliny a previedla bežcov cez celé Vysoké a Belianske Tatry s najvyššími miestami v 2 000 m nad morom.

Limit 200 pretekárov bol tesne po spustení registrácie naplnený. Ostatní záujemcovia mali smolu, ostala im iba možnosť „účasti“ v úlohe divákov.

Zvolánek zvládol generálku pred Mont Blancom

Cieľovú pásku ako prvý preťal 34-ročný Košičan Richard Zvolánek, športovej verejnosti toto leto známy najmä v súvislosti so zdolaním 8 tatranských štítov v priebehu 27 hodín.

K prvenstvu pridal i nový traťový rekord. Ten doterajší držal Poliak Pawel Krawczyk z roku 2015 časom 6:01:26 hod. Košičan z neho ubral úctyhodnú štvrťhodinu.

„Tieto preteky som bral ako generálku po náročnej tréningovej príprave, pretože o 10 dní ma čaká dôležitý ultramaratón okolo Mont Blancu – 119 km, vyše 7 000 m nastúpaných. Vedel som, že je tu zopár zvučných mien. Bol som si vedomý tvrdej tréningovej prípravy v posledných dvoch týždňoch i plánu na skutočný ultramaratón okolo Mont Blancu. Všetkými desiatimi by som bral i Top 10, len aby som si nebodaj nerozbil kolená. Zvedavý som bol, čo vymyslia favoriti, nechcel som im však dať svoj skalp príliš lacno. Na preteky totiž zvyčajne nechodím na prechádzku,“ po dobehnutí sa víťaz ochotne podelil o svoje pocity na trati i mimo nej.

Nórke skvelo konkurovala Košičanka Lamiová

Medzi ženami dominovala favorizovaná 26-ročná Nórka Malene Blikken Haukoyová. Jej prvenstvo však nebolo také jasné, ako všetci očakávali.

Až po posledné zbiehanie Monkovou dolinou na čele bežala prekvapujúco 34- ročná Košičanka Katarína Lamiová.

Na občerstvovacej stanici pri Brnčalovej chate po 43 km dokonca dobehla svojho manžela Michala. Podľa medzičasu jej to dokonca vychádzalo na ženský traťový rekord.

Prvenstvo i nový rekord jej v závere nakoniec unikol, i keď jej výsledný čas bol o vyše 13 minút lepší ako doterajší rekord česky Petry Muckovej z vlaňajška.

„Od Bieleho plesa v poslednom stúpaní na Kopské sedlo už bola obloha plná mrakov a postupne sa rozpršalo. Pred sebou som mala už len posledné strmé zbiehanie Monkovou dolinu. Nebola tam už žula, ale vápenec, po ktorom sa za mokra veľmi šmýka. Zakrátko za mnou sa prirútila toľko spomínaná Nórka a práve v tomto technickom úseku predviedla svoje kvality naplno. Okrem mňa tam stihla predbehnúť ešte osem chlapov. Bežala neskutočným štýlom, také niečo som ešte nevidela. Do cieľa mi nadelila úctyhodných 12 minút, klobúk dole! Doterajší ženský traťový rekord 7:33:58 posunula na 7:08:18, ja som dobehla v čase 7:20:15. S výkonom som samozrejme spokojná, bola to náročná trať a zatiaľ moje najdlhšie preteky.“ dodala po dobehnutí sympatická Katka, ktorá záverečné kilometre absolvovala po boku svojho manžela Michala.

Vo veteránskej kategórii mužov od 40 rokov si po prvenstvo dobehol 41- ročný Július Kaľavský z Margecian, ktorý v celkovom poradí obsadil štvrtú priečku.

„Zúčastnil som sa preto, lebo takéto preteky v prírode mám veľmi rád a vedel som o vynikajúcej organizácii. Odnášam si skvelý zážitok,“ uviedol Kaľavský.

Smrad na daňovom úrade: Plné boli umývadlá aj záchody