Korzár logo Korzár Spiš
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Tomáš Smrek je presvedčený, že dosiahne úspechy

Kulturista zo Starej Ľubovne: Neviem si predstaviť, že by som skončil.

Tomáš Smrek dokáže na kulturistickom pódiu svojimi vystúpeniami veľmi zaujať.Tomáš Smrek dokáže na kulturistickom pódiu svojimi vystúpeniami veľmi zaujať. (Zdroj: archív)

STARÁ ĽUBOVŇA. Jedným z terajších vyspelých kulturistov v KŠK Stará Ľubovňa v súčasnosti je Tomáš Smrek, ktorému sa pri svojom športovom rozvoji a napredovaní v tomto staroľubovnianskom klube veľmi darí.

S pribúdajúcim časom to vidieť aj na celkovom vzostupe jeho formy spojenej s čoraz lepšími dosahovanými výsledkami na súťažných pódiách. Vďaka nim sa mu v osobnej kariére podarilo v úvode letného obdobia prebojovať sa až medzi najkvalitnejších kulturistov do reprezentácie, z ktorej sa mu tým pádom naskytla vynikajúca príležitosť získať si miestenku aj na najbližší svetový šampionát.

Skryť Vypnúť reklamu

V dosiahnutie tohto azda i najväčšieho kulturistického cieľa Tomáš Smrek pevne verí, pričom je navyše presvedčený aj o svojich nadobudnutých telesných a športových kvalitách, ktoré by mu mali medzi špičkovou konkurenciou kulturistov už prinášať aj vysoké ocenenia a úspechy.

V nastávajúcom rozhovore sme sa aj touto cestou opýtali nielen na jeho doterajšie účinkovanie a rozvoj v tomto individuálnom športe, ale aj na nastávajúce očakávania i ciele, ktoré má v ďalšej etape kulturistickej kariéry ešte len pred sebou.

Pán Smrek, mohli by ste prezradiť, čo bolo pre vás najhlavnejším motívom k tomu, aby ste sa začali naplno venovať kulturistike?

„Za prvý zo základných krokov môžem vo veľkej miere považovať už moje športové začiatky, keďže už od mojej mladosti som sa začal naplno venovať pohybovým stránkam a zároveň som bol aj veľmi aktívny. Tak ako väčšina mojich rovesníkov som okrem futbalu hrával aj iné kolektívne športy, akými sú basketbal a volejbal. V zimných mesiacoch som dával prednosť najmä lyžovaniu, v ktorom som sa taktiež mnohému priučil a nadobudol mnoho fyzických síl. Ako mladý chlapec som bol športovo veľmi aktívny. Hlavnou srdcovou záležitosťou bol ale práve basketbal, v ktorom som vynakladal enormnú snahu k tomu, aby som sa dokázal čo najvýraznejšie presadiť. V nastávajúcom účinkovaní v ňom som sa ho však bohužiaľ musel vzdať, keďže na pôsobenie v tejto kolektívnej hre som pri svojich 175 cm nemal výškové predispozície. Práve táto nepostačujúca výška predstavovala pre mňa podstatne veľkú prekážku v tomto športe, ktorého som sa musel nakoniec vzdať. Napriek tomu chuť k ďalšiemu napredovaniu, i keď v inom športe, som mal čoraz väčšiu a dvere k aktívnej činnosti naširoko otvorené. V pomerne krátkom čase som nadobudol jasné presvedčenie, že s nadobudnutými športovými prednosťami a osobnou postavou by som sa mohol naplno uplatniť v silovom športe i kulturistike. V nastávajúcom období, odkedy som sa tomuto netradičnému silovému športu začal venovať, som sa presvedčil, že moje rozhodnutie bolo veľmi správne, čo ma taktiež dokázalo posúvať nahor. Popritom som začal napredovať v oveľa rýchlejšom tempe ako moji rovesníci, čo ma výrazne prinútilo venovať posunu v kulturistike čoraz väčšiu pozornosť. Vďaka tomu môžem byť v súčasnosti neskutočne šťastný, že sa mi podarilo konečne nájsť šport, v ktorom som dokázal sledovať celý proces a výsledky tvrdého tréningu.“

Skryť Vypnúť reklamu

Kedy ste sa po úvodných krokoch a tvrdej tréningovej príprave prvýkrát zúčastnili súťaže na kulturistickej scéne, či už doma na Slovensku, alebo i v zahraničí?

„Na prvej atraktívnej súťaži som sa zúčastnil už ako 17-ročný už po pol roku intenzívneho tréningu. Počas kulturistického podujatia som si síce medzi silnou konkurenciou ešte neveril, no nielen na moje prekvapenie, ale i ostatných hlavne v našom klube som dokázal obhájiť konečnú 2. priečku. Toto umiestnenie v mojich kulturistických začiatkoch som jednoznačne pokladal za obrovský úspech, no ako sa napokon potvrdilo, zisk tohto vzácneho skalpu na prvej súťaži v tejto sezóne bol nešťastne pre mňa aj posledným. Hlavnou príčinou tejto nepríjemnej skutočnosti bolo poranenie hamstringu práve na tejto súťaži, po ktorej som musel ďalšie súťaženie odložiť. Nesmiem ale zabudnúť, že na mojej účasti mal nesmierny podiel aj môj tréner Andrej Hlinka, ktorý si neustále všíma môj kulturistický rast i napredovanie a na toto podujatie ma posunul práve on. Určite ma stále aj veľmi teší, že s maximálnym odhodlaním a bez žiadnych problémov spoločne udržiavame pevnú spoluprácu až do týchto chvíľ.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ako by ste osobne dokázali zhodnotiť vaše doterajšie účinkovanie a súťaženie na kulturistickej scéne?

„S pôsobením v doterajšej kulturistickej kariére môžem byť určite dostatočne spokojný, pretože i napriek niekoľkým nezdarom som dosiahol aj požadované plány a úspechy. Samozrejme, zažil som sezóny, v ktorých sa mi nedarilo obsadzovať popredné priečky, pričom v tých chvíľach, pričom na súťažnom pódiu som bol takpovediac iba „do počtu“. Kvôli týmto nevydareným podujatiam ma navyše niekedy prenasledovali nepríjemné myšlienky, že na kulturistické vystúpenia sa už nikdy nevrátim. Opak sa stal našťastie pravdou, pretože som sa presvedčil, že pravidelné kvalitné posilňovanie je akousi drogou a každý športovec, ktorý nepretržite aktívne cvičí, určite vie, o čom hovorím. V nastávajúcom kulturistickom živote ma naviac každé sklamanie, ktoré som na pódiu prežil, presvedčilo o tom, že prvoradým základom, ako sa čo najúspešnejšie posúvať nahor, je venovať veľkú zodpovednosť tréningovej príprave. Som si naplno istý, že ak sa mi to podarí a v posilňovaní pridám ešte viac, určite sa čo najlepšie dokážem vyrovnať i mojim protivníkom. Základným krédom v kulturistike je práve nielen dokonalé prekonávanie samého seba, ale aj posúvanie vlastných hraníc a s nimi spojených osobných rekordov.“

Na ktoré základné činitele a najvhodnejšie spôsoby kladiete pri súčasnej celkovej tréningovej príprave najhlavnejší dôraz, aby ste sa dokázali čo najlepšie postupne presadzovať na domácich a zahraničných podujatiach medzi kvalitnými ostatnými konkurentmi a taktiež naplniť si osobné plány a túžby v tomto športe?

„Za najdôležitejší krok k dosiahnutiu vytúžených úspechov považujem najmä disciplínu a silnú vôľu. Málokto si totiž nevie uvedomiť, aký náročný dokáže byť deň v živote kulturistu. Jednou z hlavných úloh pre originálne vypracovanie tela je totiž prijímať iba obmedzené množstvo živín. Splnenie tejto povinnosti vedie kulturistu k snahe zbaviť sa zvýšeného množstva tukov a udržanie si čo najväčšieho počtu svalov. Kvôli tomu je veľmi potrebné dodržiavať náročný tréningový a nutričný plán, popri ktorom riešite aj všetky ostatné záležitosti bežného života. Medzi tie patria predovšetkým pravidelné pracovné povinnosti a s nimi spojené riešenie súkromných, rodinných i pracovných záležitostí. Ďalšou súčasťou sú aj vzniknuté problémy, na ktoré sa vás pritom vôbec nikto neopýta, ako ich zvládate a či ich dokážete rozriešiť. Musím podotknúť, že splnenie týchto úloh nie je vždy vôbec ľahké a k tomu, aby ste si s nimi dokonale poradili, potrebujete i silnú mentalitu. Popri tom kolobehu života a kulturistickej kariéry som sa presvedčil, že bez pevnej vôle sa to všetko podstúpiť nedá. Základom pre mňa teda je nikdy sa nevzdať, neporušovať základnú diétu, zakaždým zodpovedne trénovať a chovať sa aj k svojmu okoliu veľmi zhovievavo. Popri týchto zásadných povinnostiach sa snažím i celú svoju prípravu udržať tak, aby bola čo najjednoduchšia a najpravidelnejšia kvôli tomu, aby sa počas jej vývoja nevyskytovali akékoľvek chyby a nepríjemné prešľapy.“

Každý úspech a dosiahnutý triumf kulturistu dokážu byť takmer vždy aj nesmiernou vzpruhou a motiváciou do jeho nastávajúcej kariéry ako aj podporou k evidentnejšej spolupráce najbližších členov klubov, trénerov a ostatných kolegov s verejnosťou. Pociťujete najmä v súčasnom období zvýšenú pomoc a podporu pri vašom razantnom napredovaní nielen v domácom prostredí, ale i v reprezentačnom kolektíve pred nastávajúcim svetovým šampionátom, na ktorý sa vo veľkej miere usilujete prebojovať určite aj vy osobne?

„Otvorene môžem potvrdiť, že žiaden zo svojich osobných úspechov som ani v jedinom prípade nedosiahol sám. Napriek tomu, že som si pravidelne musel všetko vytrpieť a oddrieť si sám, nikdy by to absolútne nebolo možné bez podpory mojich najbližších ako svojej rodiny, kolegov a samozrejme aj trénerov, ktorí vždy pri mne stáli. V každej príprave, či už je to na tréningových jednotkách, alebo pred súťažnými vystúpeniami spolupracujem s Ladislavom Korschom, ktorý podľa mňa pozná moje napredovanie v tomto športe ešte lepšie ako ja sám. Nanajvýš ma vždy dokáže nasmerovať k čo najlepšiemu výsledku, ktorý je veľkým potešením nielen pre mňa samého, ale aj preňho ako môjho kouča. Každodenná podpora aj zo strany mojich najbližších je už akoby samozrejmosť, pretože práve oni mi vo veľkom dokážu fandiť a pravidelne ma pozorujú, s akým vypätím síl dokážem čo najviac bojovať, aby som sa medzi konkurenciou presadil čo najúspešnejšie. Práve tento fakt je pre mňa vždy najväčšou vzpruhou, lebo ak sa od niekoho osobne dozviem, že v dosiahnutie vytúžených triumfov mi neustále verí a úprimne mi drží palce v súťažení, dokáže ma k naplneniu mojich cieľov a vrcholu v ešte väčšej miere podvihnúť moju odvahu a sebavedomie. Za každé takéto povzbudenie som vždy neskutočne vďačný a vzhľadom na to pevne verím, že sa mi podarí naplniť jeden z najväčších cieľov, akým je prebojovať sa na svetový šampionát. Mojou najhlavnejšou úlohou v tomto období preto je vykonávať všetko preto, aby som nikoho dôveru nesklamal a osobne sa mohol veľmi potešiť z možnosti účinkovania medzi svetovou elitou kulturistov, ktorá je takmer vždy tým najkrajším zážitkom a naplnením cieľa každého kulturistu.“

Čo považujete za váš najväčší úspech vo vašej doterajšej kariére, nielen na domácich, alebo zahraničných podujatiach?

„Moje vynaložené úsilie a cieľavedomá príprava mi priniesli výraznú odmenu už v roku 2012, kedy som si z majstrovstiev sveta juniorov v Budapešti priniesol domov striebornú medailu. Tento cenný zisk kovu bol pre mňa aj odrazovým mostíkom neustále zvyšovať svoju športovú formu, čo som osobne pociťoval nielen počas tréningovej prípravy, ale aj v presadzovaní sa medzi výkvetom kulturistov. Keďže aj celkový vzhľad môjho tela na športovom pódiu bol postupom času čoraz ideálnejší a lepší v kútiku duše som opäť veril, že keď preukážem silné predsavzatie presadiť sa na akomkoľvek nastávajúcom podujatí, k dosiahnutiu triumfu budem mať veľmi blízko. O tom som sa napokon aj naplno presvedčil na minuloročných majstrovstvách Slovenska v klasickej kulturistike, kedy sa mi síce prvenstvo obhájiť nepodarilo, no i napriek tomu zisk ďalšej striebornej medaily som považoval za svoj najväčší úspech v doterajšej kariére. Na opačnej strane však musím podotknúť, že i napriek týmto dvom vynikajúcim úspechom sa mi do týchto chvíľ akýkoľvek postup a prvenstvo síce nepodarilo ešte nikde dosiahnuť, ale na pódiu som sa vždy predstavil vo svojej životnej forme. K požadovanému vzostupu mojich kvalít mi azda v najväčšom rozmere napomohla minuloročná veľmi kvalitná a poctivá príprava, akú som doposiaľ neabsolvoval ani v jedinom roku predtým. Jej základným výsledkom bola hlavne moja najlepšia športová forma v mojom živote, akú by mal kulturista počas svojej prebiehajúcej kariéry vlastniť. Tento fakt je pre mňa o to dôležitejší, že do celkovej prípravy som neprestajne vložil úplne všetko, čo som mohol odovzdať. Hoci to nakoniec stačilo žiaľ „len“ na konečné 2. miesto v spomínaných majstrovstvách Slovenska, i napriek tomu to považujem za jeden z najdôležitejších krokov k dosiahnutiu osobného vrcholu v tomto športe.“

Aké skutočnosti dokážu byť pre vás prvoradou vzpruhou k tomu, aby ste sa mohli venovať tomuto netradičnému športu, ktorému musíte odovzdávať dostatok svojho voľného času a doposiaľ vám toto hobby počas vašej kariéry už evidentne prirástlo k srdcu?

„Pravidelné a cieľavedomé posilňovanie považujem predovšetkým ako dôležitú terapiu k úspešnému pokroku na vydláždenej ceste v mojom napredovaní. Navyše takmer všetky problémy, s ktorými sa počas celého dňa zvyknete stretávať a zároveň ich aj potom nosíte v hlave, môžete práve kvalitným tréningovým procesom a všeobecnou prípravou úplne odstrániť. V mojom prípade niekedy aj zbytočné starosti pravidelne a jednoducho naložím na činku a ak ju vzopriem, začnem sa pozerať na nastávajúce povinnosti veľmi pozitívnym smerom. Postupom času pri dokonalom rozvoji a čoraz väčšej chuti s osobným odhodlaním mi dokázala práve kulturistika veľmi evidentne prirásť k môjmu srdcu a vždy som k nej maximálne naklonený. Posilňovanie sa popritom stalo aj výraznou súčasťou nielen môjho života, ale i celého životného štýlu a vlastnej osobnosti. Z týchto základných elementov si do budúcna v podstate ani neviem predstaviť, že by som s týmto čoraz populárnejším športom nielen u nás, ale aj v zahraničí dokázal jedného dňa rozlúčiť.“

Vypracovať sa na špičkového a skúseného kulturistu si vyžaduje veľmi zodpovedne sa sústrediť na náročný tréningový proces, nielen na získavanie potrebnej sily a vypracovanie svojho tela, ale aj na ostatné prvoradé atribúty a prísnu diétu. Na čo v neustálom športovom rozvoji kladiete najväčší dôraz, ktorý by vás dokázal posunúť na vytúžený vrchol?

„V súčasnom období zatiaľ dozaista nemôžem povedať, že patrím medzi špičkových kulturistov. Či to nebodaj v budúcnosti dokážem potvrdiť, je momentálne ešte veľmi záhadnou otázkou, pretože mám pred sebou ešte neskutočne veľa potrebnej práce, aby som sa ním raz dokázal predsa len stať. Napriek tomu, že v terajšej dobe o takejto ilúzii ešte vôbec nepomýšľam, mojou prvoradou snahou je pravidelne klásť dôraz na to, aby som dokázal byť vo všetkých ohľadoch prípravy dostatočne dôsledný a vždy sa snažím sústrediť len na seba. Nikdy nesledujem svojich konkurentov, pretože to, ako sa pripravujú oni, ovplyvniť vôbec neviem. Jediné, na čo dokážem skvele zapôsobiť, je moja individuálna príprava, čo znamená, že v každom prípade sa snažím byť vždy veľmi dôsledný a vôbec nič neporušiť alebo nevynechať. Jednoducho sa sústredím do samotnej prípravy pravidelne vkladať výrazné množstvo energie, ktorú dokážem odovzdať, aby som na kulturistických pódiách nemusel nikdy nič ľutovať.“

Kulturistika patrí aj medzi individuálne športy, s čím už aj vy osobne máte bohatšie poznatky a skúsenosti. Ako by ste vcelku dokázali zhodnotiť jej súčasný trend a vývoj na domácej a medzinárodnej scéne?

„Podľa môjho názoru v súčasnosti už prežívame obrovský boom kultúry fitness a zdravého životného štýlu. Tento úspešný trend a s ním spojený zrýchľujúci sa rozvoj viditeľne praje aj kulturistike, keďže prostredníctvom sociálnych sietí a podobných médií sa medzi športovcami a verejnosťou čoraz viac zviditeľňuje. Myslím si, že kulturistika ako taká má pred sebou ešte veľmi svetlú budúcnosť, či už na domácom, alebo medzinárodnom fóre a v budúcnosti sa stane ešte populárnejšou, než je to doteraz.“

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 738
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 494
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 685
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 652
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 234
 6. Aká je chémia vôní 9 099
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 649
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 585
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 136
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 028
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Rozhovory z denníka SME

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Policajná eskorta priváža Jaroslava Haščáka na Špecializovaný trestný súd.
Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop