SULÍN. Pohyb ľudí na lávke na slovensko-poľskom pohraničí v obci Sulín (okr. Stará Ľubovňa) sa po takmer dvoch rokoch od jej otvorenia zvýšil, a to najmä počas prázdnin a víkendov.
„Využívajú ju však skôr poľskí, než slovenskí turisti, ťažko povedať, prečo je to tak, možno sa tým slovenským ešte nedostala do povedomia,“ skonštatoval starosta obce Sulín Štefan Romaňák.
Do výberu sa nedostala

Lávka pre cyklistov a peších, ktorá spája Sulín a poľskú obec Zegiestow, však našla svoje využitie aj ako miesto cezhraničných stretnutí Slovákov a Poliakov, na druhom ročníku sa ich zišlo až päťsto.
Stavba dokonca spolu s ďalšími štyrmi reprezentovala Slovensko na Cene Európskej únie za súčasnú architektúru – Mies van der Rohe Award 2017, do užšieho výberu sa však už nedostala.
Betónová lávka obložená drevom je dielom dvojice architektov Irakliho Eristaviho a Pavla Šillu, ktorí spolupracovali aj s ďalšími odborníkmi.
„Úprimne povedané, zo začiatku sa mi táto stavba zdala ako monštrum v prírode, čosi násilné, ale počas dvoch rokov som si na to zvykol. Celkovo to tam už zapadlo, tie konštrukcie sa zladili s prírodou,“ povedal starosta.
Náklady boli 1,3 mil. eur
Výstavbu takzvanej lávky spolupráce a rozvoja pohraničia realizovali v rokoch 2014 až 2015 v rámci operačného programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013.
Náklady projektu boli takmer 1,3 milióna eur, z nich Poliaci uhradili viac ako 61 percent. Stavba sa nachádza na v minulosti zaplavovanom území.
„Zatiaľ nás povodne obchádzajú, vo februári tohto roka sme tu síce mali ľadovú povodeň, bola však na druhej strane Sulína, v časti Závodie. Zatiaľ nás voda od roku 2010 obchádza,“ dodal Romaňák.
Lávka predstavuje miesto pešieho hraničného priechodu, premosťuje rieku Poprad a záplavové územie na pravom brehu, vyznačuje sa tiež meniacim sa vertikálnym i horizontálnym profilom.
Obec Zegiestow, ktorú most spája so Sulínom, je známa turistickým ruchom s bohatou tradíciou, slovenská obec zase vďaka svojmu prameňu minerálnej vody Sulinka, ktorá vyviera v blízkosti lávky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš