VYSOKÉ TATRY. Posledné dni prázdnin sú v prípade priaznivého počasia ideálne na návštevu najdlhšej a, možno povedať, že aj najskrytejšej doliny vo Vysokých Tatrách.
Tichá dolina má takmer 17 kilometrov (km) a na to, aby sme ju pešo celú prešli a vrátili sa späť, potrebujeme celý deň.
Jednoduchšou alternatívou je úvodných takmer 12 km k Liptovskému košiaru „prepedálovať“ po asfalte na bicykli a ten si potom nechať uviazaný o turistický prístrešok, ako sme to urobili aj my.
Následných niečo vyše 5 km po červenej turistickej značke je doslova balzamom na dušu, kde už v úvode potešia výhľady na poľské Červené vrchy a Tomanovské sedlo, ktoré je, žiaľ, už niekoľko rokov pre verejnosť uzatvorené.
Čučoriedky aj hríb. A monitoroval nás orol
Za neustáleho stúpania Zadnou Tichou dolinou míňame nielen hučiaci potok (odporúčame si v ňom nechať chladiť plechovku s akýmkoľvek tekutým obsahom a potom pri návrate si ju vybrať ako z chladničky), ale aj vodopád Kamennej Tichej a postupne sa presúvame do pásma kosodreviny.
Blízke okolie chodníka lemujú práve dozreté čučoriedky alebo hríb smrekový, ktorý vyrástol priamo na ceste.
Z diaľky bolo počuť aj pišťanie svišťov, na svahoch pod Tichou kopou sa zas páslo stádo kamzíkov, ktorých spolu s nami zhora monitoroval majestátny orol.
Čučoriedky nás sprevádzali takmer až po sedlo Závory (1877 metrov nad morom), odkiaľ sme krásne videli poľský Kasprov vrch (kedysi k nemu odtiaľ viedla aj zelená turistická značka, tá je však na rozdiel od dobre viditeľného chodníka už 37 rokov zrušená), vysokotatranské štíty alebo Temnosmrečianské plesá.
Po záverečnej 15-minútovej chuťovke na Hladké sedlo sa výhľady rozšírili o poľskú Orliu perč alebo tamojšie plesá.
Turisti chodia do iných končín
Milovníci pokoja isto ocenia, že v Zadnej Tichej doline sa to na rozdiel od iných „prefláknutých“ vysokotatranských dolín našincami vôbec nehemží.
Aj v prípade gýčovito pekného počasia sme v nej za celý deň stretli sotva desať návštevníkov a Slováci medzi nimi presilovku určite nehrali.
Ak ju chcete celú prejsť až po Hladké sedlo (1994 metrov nad morom), odporúčame aspoň priemernú kondičku a ak máte deti do 10 rokov, radšej ich kvôli náročnosti celého prechodu nechajte doma alebo v inej časti Vysokých Tatier so starými rodičmi alebo príbuznými.
V prípade kombinácie bicykla a túlavých turistických topánok počítajte na zhruba 34 km dlhý výlet s tisícmetrovým prevýšením aspoň s 8 hodinami vrátane „výhľadových“ prestávok.
Dolu na Podbanskom pri zhodnotení túry to isto nebudete považovať za stratený čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš