KEŽMAROK. Kežmarské Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava v pondelok začína nový školský rok v duchu 90. výročia založenia prvých slovenských gymnaziálnych tried.
Počas neho ponúkne postupne sériu podujatí, ktorými si pripomenie svojich absolventov.
„Za 90 rokov sa nám podarilo pripraviť a vychovať úspešných politikov, lekárov, docentov v rôznych odboroch, či už prírodných alebo humanitných, ale aj žurnalistov, spisovateľov a umelcov,“ povedala riaditeľka gymnázia Daniela Mihóková.
Brány školy podľa jej slov opustilo viac ako šesťtisíc absolventov a možno ich stretnúť na letisku v Dubaji, v kanceláriách IT firiem v Silicon Valey, v laboratóriách SAV, na chodbách európskeho parlamentu, na misiách po celom svete či v desiatkach nemocníc na Slovensku a v zahraničí.
Prešlo množstvom zmien
V historickej budove dnešného gymnázia v minulosti sídlilo nemecké reálne gymnázium.
„Sme pokračovateľmi pobočiek prvých československých tried, ktoré vznikli v septembri 1927,“ vysvetlila riaditeľka.
Za 90 rokov fungovania prešlo gymnázium z hľadiska vyučovania viacerými zmenami, menili sa učebné plány, predmety, istý čas fungovalo gymnázium aj ako osemročné, malo vtedy 16 tried a 450 žiakov. Dnes navštevuje štvorročné gymnázium približne 250 študentov.
Ako ďalej vysvetlila riaditeľka gymnázia, miestni Kežmarčania uprednostňujú gymnázia v Poprade, samotné mesto Poprad im podľa jej slov ponúka väčšie vyžitie a aj možnosti na trávenie voľného času.
„Naši študenti pritom dosahujú lepšie výsledky ako veľkosťou porovnateľné gymnázia v okolí. Myslím si, že aj naša individuálna profilácia a prístup k žiakom, ktorým sa im snažíme umožniť osobný rozvoj v ktoromkoľvek smere, prispieva k tomu, že sú na 100 percent pripravení nielen na maturitné skúšky, ale aj vysokoškolské štúdium a majú otvorené brány na akúkoľvek vysokú školu. Veľmi ma teší aj to, že si nevyberajú prvoplánové ľahké vysoké školy, ale hlásia sa na tie náročné,“ povedala Mihóková.
Možno sa presťahujú
Záujem študentov o štúdium na kežmarskom gymnáziu vychádza podľa riaditeľky aj z jeho umiestnenia.
Funguje v historickej budove v centre mesta, chýba mu však priestor pre vyžitie či ihriská.
Presťahovanie školy do študentského kampusu v bývalých kasárňach v Kežmarku, ktorý v budúcnosti plánuje vybudovať Prešovský samosprávny kraj, by podľa nej mohol záujem zo strany žiakov zvýšiť.
„Akákoľvek nová a moderná budova, a hlavne veľkosťou taká, ktorú by sme boli schopní zaplniť, uživiť a ekonomicky využiť, by stála za to. Keďže sme v staršej historickej budove, z hľadiska prevádzky a nákladov je to pre nás náročné. Časť priestorov je prázdna,“ uviedla Mihóková.
Budova, v ktorej škola sídli od roku 1957, má kapacitu 530 žiakov a patrí evanjelickej cirkvi. Podľa riaditeľky gymnázia si vyžaduje rekonštrukciu.
Vzniklo ako slovenská pobočka
Slovenská pobočka gymnázia pri Evanjelickom dištriktuálnom reálnom gymnáziu s vyučovacím jazykom nemeckým bola otvorená 15. septembra 1927.
„Vyučovanie v prvej slovenskej triede pre 41 žiakov sa začalo 14. októbra 1927. Počas nasledujúcich rokov sa postupne zvyšoval počet žiakov a aj paralelných tried v jednotlivých ročníkoch,“ informovala riaditeľka.
Samostatné Štátne československé reálne gymnázium v Kežmarku vzniklo 1. septembra 1936, v školskom roku 1953/54 bolo pretransformované na Jedenásťročnú strednú školu v Kežmarku.
„Poskytovala povinné osemročné základné vzdelanie a následne trojročné nepovinné stredoškolské vzdelanie ukončené maturitou,“ doplnila Mihóková.
O necelých desať rokov sa škola zmenila na Strednú všeobecnovzdelávaciu školu v Kežmarku, prvé triedy štvorročného gymnázia boli otvorené v školskom roku 1969/1970.
Názov Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava získala škola 29. novembra 1969 na pamiatku štúdia básnika na kežmarskom lýceu v rokoch 1865 až 1870.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš