KEŽMAROK. Zvýšenie počtu lektorov na Kežmarskom hrade tento rok pomohlo, historickú pamiatku si mohlo pozrieť viac návštevníkov.
Od mája tak urobilo viac ako 35-tisíc ľudí, čo je o asi 2 500 návštevníkov viac ako za rovnaké obdobie v minulom roku.
„Vlani sme mali návštevnosť tiež veľmi vysokú, skupiny, ktoré sem prichádzali, boli dosť veľké, nie všetkým sa však podarilo dostať do hradu, a tak sme museli vyriešiť problém s malým počtom lektorov. Tento rok sme prijali viac lektorov a vstupy boli nielen každú polhodinu, ale ak sa nazbieralo viac ľudí, aj každých pätnásť minút,“ informovala riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.
Podujatia na hrade
Aj počas tohto leta ponúkol hrad opäť viacero podujatí.
„Bol tu filmový festival a počas festivalu Európske ľudové remeslo v dňoch 7. až 9. júla sme mali len na samotnom hrade viac ako päťtisíc návštevníkov,“ uviedla Cintulová.
Hrad počas neho ponúkol divadelné predstavenie pre dospelých zo série Krvavé dejiny, ktoré súviselo s 360. výročím narodenia Imricha Thökölyho (1657-1705), a rozprávku pre deti Čarovná flauta.
S veľkou odozvou sa stretlo aj Letné kino na hradnom nádvorí, v posledný večer jeho 7. ročníka, počas ktorého prišla film Baba z ľadu predstaviť herečka Zuzana Kronerová, sa tam zišlo viac ako 600 divákov.
Zdroj: youtube
Novinkou boli sokoliari
Novinkou boli sokoliari na nádvorí, kde ponúkali program od konca júla.
„Mali veľký úspech, návštevníkom sa páčili. Istotne budeme uvažovať o tom, aby sme takýto program ponúkli aj budúci rok,“ poznamenala riaditeľka múzea.
Sezóna potrvá do konca októbra
Kežmarský hrad je otvorený sedem dní v týždni, jeho sezóna trvá do konca októbra.
Riaditeľka múzea sa teší, že núdza o návštevníkov nebude ani v septembri, keďže ešte pred začiatkom školského roka sa im na prehliadky začali hlásiť aj školy.
Fakty
Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1447.
V súčasnosti si môžu jeho návštevníci obzrieť viaceré historické expozície, ktoré dokumentujú vývoj Kežmarku a okolia.
Predstavujú praveké a stredoveké osídlenie Kežmarku, vývoj mesta v 13. až 19. storočí, Kežmarský strelecký spolok, Spolok spišských lekárov a lekárnikov.
Jedna z expozícií je venovaná kežmarskému doktorovi Vojtechovi Alexandrovi, zakladateľovi röntgenológie v Uhorsku.
Hrad tiež ponúka expozície o Kežmarku v 19. a 20. storočí, historické portréty zo zbierok múzea, dokumentuje aj vzťah Kežmarčanov k Vysokým Tatrám, život rodiny Thökölyovej, ale aj židovskej komunity v Kežmarku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš