Počiatky vzniku Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi siahajú do roka 1987. Vtedy sa začala písať história tohto kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja.
Impulzom pre vznik bola snaha vytvoriť na Spiši profesionálne zázemie pre historické i súčasné výtvarné umenie.
Objekty, kde našla galéria svoj domov, boli rekonštruované v rokoch 1979 – 1986. Zaujímavosťou je, že budova s hlavnými výstavnými priestormi je jedným z pamiatkovo chránených objektov, pochádzajúcich z 2. polovice 16. storočia.
Galéria umelcov Spiša má rozsiahlu škálu činností.
„V priebehu svojho doterajšieho pôsobenia rozvíja aktivity vo všetkých oblastiach galerijných činností: vedecko-výskumnej, výstavnej, propagačnej a kultúrno-vzdelávacej,“ opísala riaditeľka galérie Lucia Benická.
So stálymi expozíciami
V priestoroch inštitúcie návštevníci nájdu aktuálne tri stále expozície – Jozef Hanula, Terra Gothica a exteriérovú Záhradu umenia (súčasná sochárska tvorba zo zbierok galérie).
Terra Gothica je Gotická cesta v obrazoch zo zbierok galérie.
Stála expozícia zo zbierky Galérie Jozef Hanula mapuje tvorbu autora v piatich nosných kruhoch – akty z čias študentstva, mestský a ľudový žáner, rodina a portréty na objednávku, sakrálna tvorba a realizácie a biografia.
Stálou exteriérovou expozíciou je Záhrada umenia s ukážkou 16 sochárskych diel zo zbierok galérie.

Rôzne druhy umenia v nových podobách
Galéria umelcov Spiša je živou inštitúciou, ktorá sa plodne zapája do tých najrozmanitejších výstavných aktivít, tiež sa podieľa na príprave veľkého spektra programom domácich i medzinárodných, ako sú prednášky, dielne, koncerty a podobne.
„Dramaturgia výstav sa prioritne orientuje na tematické koprodukčné projekty, s cieľom prezentácie rôznych druhov umenia v nových interpretáciách,“ vysvetlila riaditeľka L. Benická.
„V posledných rokoch to boli výstavy s hosťujúcimi kurátormi ako Umenie ducha, Bienále maľby, Strom života."
S medzinárodným charakterom
Zaujímavosťou Galérie umelcov Spiša je pravidelná prezentácia zbierok v rôznych špecifických autorských a tematických celkoch (ako projekt Jubilanti - realizovaný od roku 2012 do roku 2016).
Priestor na prezentáciu svojej tvorby tu našli rôzne premiérové autorské a tematické výstavy (cyklus prezentácií Sacral Elementum II. (od r. 2013), Dvojice (od r. 2014), Nové mená (od r.2015), Téma (od r. 2016) a pod.).
Galéria sa zameriava nielen na umenie spišského regiónu, ale aj na mapovanie výtvarného umenia na Slovensku. Súčasťou činnosti sú aj medzinárodné projekty, ktoré tvoria portfólio v minulých rokoch, ako sympóziá, medzinárodné workshopy, maliarske plenéry a podobne.

Stovky diel v zbierkovom fonde
Základy zbierky v Galérii umelcov Spiša pochádzajú z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi, z ktorého sa vyčlenil a naštartoval zbierkový fond delimitáciou 520 umeleckých diel.
Mimochodom, zbierkový fond galérie ku koncu roka 2016 obsahoval 2073 diel od 220 autorov z domova i zahraničia, a to v maľbe, plastike, fotografii, kresbe a grafike.
Galéria umelcov Spiša je v rámci slovenských fondových organizácií najmladšia.
Aké výstavy aktuálne ponúkajú
Momentálne má galéria viacero výstav, ktoré si tu návštevníci môžu prísť vychutnať.
Aktuálne je to výstava Krivé zrkadlo (inštalovaná do 3. decembra 2017), ktorá uvádza diela súčasnej figurálnej expresívnej maľby deviatich mladých výtvarníkov z východného Slovenska (Zuzana Antalová, Gabriela Doľacká, Martin Kacvinský, Maroš Kontroš, Adam Macko, Ildiko Pálová, Karol Petreš, Richard Roháč, Michaela Thanová).
Do 5. novembra bude k dispozícii výstava Peter Smik: Krabice. Ide o prezentáciu keramických krabíc výtvarníka Petra Smika v Galérii pri Dufarte.
Ďalšou výstavou je banerová výstava Zo zbierok galérie, ktorá prináša 19 vybraných diel zo zbierkového fondu galérie v Záhrade umenia a v Galérii pri Dufarte.
Nepochybne pútavou je výstava Kontajner spomienok. Ide o projekt, ktorý mapuje 30-ročné spomienky 30-ročnej galérie, recykluje dokumentačno-výstavnú činnosť galérie v šiestich „päťročniciach“ (1987 – 2017). Prináša prierez touto činnosťou vo vybraných udalostiach, s dôrazom na pohľad „za oponu“ štandardnej výstavnej a odbornej práce.

Životaschopná a obľúbená
Galéria umelcov Spiša má za 30 rokov svojej pôsobnosti na konte 425 výstav z domácej i zahraničnej produkcie, z diel vyše 2330 autorov z domova i zo zahraničia, taktiež 65 vlastných publikácií či vyše 3990 programov pre verejnosť.
Návštevnosť za posledných 30 rokov sa sa pohybuje na čísle 553 910 návštevníkov v rámci výstav a iných podujatí.
A čo je prioritným poslaním a výzvou aj pre budúcnosť galérie do ďalších rokov?
„Nielen kvalitná odborná práca, ale aj možnosť vytvoriť v dnešnej uponáhľanej dobe prirodzený balans medzi umením, umelcami, odborníkmi a širokou verejnosťou, a to prostredníctvom výstavných a iných prezentačných aktivít," dodala skonštatovala s úsmevom riaditeľka Galérie umelcov Spiša Lucia Benická.
Program Galérie umelcov Spiša
4. 9. – 29. 9. 2017
9.00 – 16.00, pondelok – piatok
PRÍBEH JEDNEJ GALÉRIE
Zahraj sa na dokumentaristu. Edukačný program zameraný na 30-ročnú dokumentačno-výstavnú činnosť Galérie umelcov Spiša. Hravé odkrývanie a hľadanie skrytých artefaktov v archívnych dokumentoch a vo vybraných umeleckých dielach zo stálych zbierok galérie. Na tvorivú dielňu je potrebné sa deň vopred objednať.
VESELÝ KONTAJNER
Špeciálna tvorivá dielňa pre deti MŠ a 1. stupeň ZŠ. Tvorivá dielňa zameraná na tvorbu veselého papierového kontajnera s galerijným svišťom. Na tvorivú dielňu je potrebné sa deň vopred objednať.
EXPRESÍVNA MAĽBA
Tvorivá dielňa realizovaná k výstave „Krivé zrkadlo“, interpretujúca maľby 9 súčasných umelcov a to s uplatnením netradičných maliarskych postupov, ako je maľba prstom, špachtľou a liatie farieb na pevný podklad. Realizované dielko sa stáva bezprostredným maliarskym záznamom emócií dieťaťa. Na tvorivú dielňu je potrebné sa deň vopred objednať.
22. 9. 2017
GALERIJNÝ PIATOK
Galéria otvorená od 9.00 do 19.00. 16.00 – 19.00
ŽENY ON LINE 5: Svetelný objekt
Jednoduchá výroba vlastného svetelného objektu z pauzovacieho papiera a čipiek vytvoreného kašírovaním, asamblážou a šitím. Lektorka: Mgr. art. Ľudmila Amalka Valenčíková.
K Svetovému Dňu cestovného ruchu
27. 9. 2017
9.00 – 21.00
VEČER V GALÉRII
Sprístupnené 3 stále expozície a 4 aktuálne výstavy za € 0,10.
15.00 – 17.00
TRIDSIATKA
30-ročná galéria, 30-ročné spomienky: galerijná tridsiatka trochu inak.VIP podujatie, oficiálna časť sprístupnená aj pre verejnosť. Spojené s komentovanou prehliadkou výstav.
19.00 – 20.00
KONCERT: VOCES GREGERIANAE CASSOVIENSES
Vystúpenie speváckeho telesa k 30. výročiu galérie s novým hudobným programom s duchovnými spevmi štyroch náboženstiev: židovské, rusko-grécko pravoslávne a rímsko-katolícke. Koncert je symbolickým obrazom jednoty sveta aj napriek rozmanitosti, hoci aj tej náboženskej. V rámci Letného hudobného festivalu HevHetia.
29. 9. 2017
10.00 – 16.00
GOTIKA NA DOTYK
Kreatívna tvorivá dielňa pre verejnosť v priestoroch stálej expozície Terra Gothica, spojená s komentovanou prehliadkou. Lektorky: Mgr. Anna Timková, Mgr. Lenka Králová.
Článok vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš