VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry pripravuje právnu a ekonomickú analýzu situácie, v ktorej sa ocitlo po prehratom spore s Bývalým urbárskym spolumajiteľom Milbach – pozemkové spoločenstvo (PS).
Prišlo tak o pozemky s výmerou viac ako 132-tisíc metrov štvorcových v účtovnej hodnote 3,3 milióna eur.
„Ideme riešiť, aké to bude mať ekonomické dopady. Ide o pozemky v intraviláne mesta, na ktorých stoja verejné ustanovizne, mestský úrad, galéria vo Vile Flóra, knižnica vo Vile Alica, ďalej Vila Ilona a podobne. Sú to kultúrne ustanovizne, ktoré sú okrem toho aj národnými kultúrnymi pamiatkami,“ povedal prednosta Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Eugen Knotek.
Chcú čo najmenší negatívny dopad

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš sa bude snažiť o to, aby rozhodnutie súdu v prospech Milbachu malo čo najmenší dopad na život Tatrancov a fungovanie služieb samosprávy. Ide podľa jeho slov o vážnu situáciu, ale nie neriešiteľnú.
Uviedol to na svojom facebookovom profile.
Situáciou sa bude zaoberať komisia, ktorú ustanovili poslanci, po právnej analýze a konzultáciách s právnikmi odporučí postupnosť ďalších krokov.
„Na druhej strane mi nedá nepovedať, že dnešná situácia je výsledkom niekdajších rozhodnutí mestského zastupiteľstva. V nedávnej minulosti bola šanca uzavrieť s Milbachom mimosúdnu dohodu, ktorá by bola výhodná pre obe strany. Poslanci však návrh na dohodu odmietli a rozhodli o postupe súdnou cestou. Dnes zbierame úrodu aj týchto rozhodnutí,“ poznamenal primátor.
Nemuseli prísť o nič
Urbárnici mali vtedy požadovať zmeny územného plánu mesta, ktoré by viedli k prijatiu výnimiek a vytvoreniu stavebných pozemkov.
Prednosta sa zhodol s primátorom, že cestou dohody mesto nemuselo prísť ani o jeden meter štvorcový.
„Mali sme pripravenú dohodu, zmluvu o budúcej zmluvu, ktorá hovorila o tom, že mestu ostanú súdne pozemky naďalej, a naopak, ono bude ústretové k urbárskemu spoločenstvu Milbach, a teda, že otvorí územný plán, aby sa pozemky, ktoré majú nižšiu bonitu a hodnotu, zmenili na stavené pozemky,“ povedal prednosta.
Podľa neho by išlo o synergický efekt, okrem obytných zón by sa tam vybudoval chodník, cyklochodník, centrálne parkovisko pod Tatranskou elektrickou železnicou či nákupné stredisko s obytnými zónami.
Prehratý súdny spor ho mrzí.
„Jediné, čo je na tom dobré je, že sme využili všetky ustanovizne a bránili sme sa do poslednej možnej právnej miery. Urobili sme všetko pre ochranu, ale dnes za ňu budeme platiť oveľa viac,“ dodal Knotek.
Treba využiť opravné prostriedky

Jedným z mestských poslancov, ktorí si chceli najprv počkať na rozhodnutie súdu, bol Róbert Gálfy.
„Predstavte si, že by sme sa čisto teoreticky dohodli s Milbachom ešte pred vynesením rozsudku, keď sme všetci boli presvedčení o tom, že rozsudok bude v prospech mesta, a urobili by sme mimosúdnu dohodu. Potom by prišlo rozhodnutie súdu v prospech mesta a všetci by hovorili o tom, ako o tom poslanci rozhodli,“uviedol Gálfy.
Podľa jeho slov je potrebné využiť všetky opravné, právne prostriedky, ktoré sa dajú.
„Musíme sa prispôsobiť danej situácii. Je potrebné počkať na to, že si všetci sadnú za stôl a začneme rokovať, ako by sme kompenzovali náhradu pozemkov. Predpokladám, že Milbach nebude chcieť pozemky, na ktorých sú mestské stavby a ktoré im podľa doterajšieho rozhodnutia súdu patria, je logické, že požadujú náhradu,“dodal.
Pripomenul však ešte ďalšie tri súdne spory mesta a Milbachu.
Nevylúčili sumu 400-tisíc eur
Prednosta pripúšťa, že mesto možno bude musieť platiť nájmy za pozemky, na ktorých sa je potrebné dohodnúť. Nevylúčil ani to, že by mohlo ísť aj o sumu 400-tisíc eur.
„Predpokladáme, že nájmy by neboli komerčné, ale symbolické, vieme o tom, že existujú judikáty, súdne rozhodnutia, ktoré hovoria o tom, že by to nemuselo byť pre mesto také hrozné. Ak by to bolo pre mesto až také nevýhodné či likvidačné, je tu predsa inštitút súdu, my sa odvoláme voči nájmu a súd rozhodne, či nájom, ktorý si žiada budúci vlastník, je adekvátny alebo nie,“ povedal Knotek.
Je však za dohodu, ktorá by bola obojstranne výhodná a nebrzdila by rozvoj mesta, vyhnúť sa chce zbytočnému plateniu.
„Mesto má vyrovnaný rozpočet, do konca minulého roka ho malo prebytkový, a predpokladám, že ho bude mať prebytkový aj tento rok, teda mesto nehospodári zle. Zastihlo nás to v plnom rozkvete a rozbehu, keď máme rozbehnutých a naplánovaných dosť investičných akcií,“ poznamenal prednosta.
Pripomenul tiež, že mestu nútená správa nehrozí.
„Rozpočet máme v príjmovej časti stavaný na sedem miliónov eur, po odrátaní kapitálov máme príjem nejakých 5,7 až 6 miliónov eur, teda aj keby sme mali platiť aj 400-tisíc eur ročne, čo by bol ten najhorší scenár, myslím si, že z toho vieme vyjsť,“ dodal.
Rozhodol Najvyšší súd SR
Najvyšší súd SR rozhodol v prospech Milbachu 23. augusta a potvrdil tak rozsudok Krajského súdu v Prešove.
Spomínané pozemky v 19. storočí kúpili zväčša Nemci, išlo o predchodcov jednotlivcov z Milbachu.
Po ich násilnom vysťahovaní ich získal štát.
Po zriadení mesta Vysoké Tatry zo zákona v roku 1947 pripadli jemu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš