Memoriálu Pavla Antala v Tatrách kraľovali dážď a chlad

Absolútni víťazi Pavol Orolin a Romana Gajdošová so zakladateľom Memoriálu Pavla Antala Ladislavom Fridmanom. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|27. sep 2017 o 00:00

Štartová listina obsahovala mená 81 mužov a 31 žien.

VYSOKÉ TATRY. Ani daždivé počasie a teplota šesť stupňov Celzia neodradili bežcov od štartu na 23. ročníku Memoriálu Pavla Antala, ktorý sa konal v predposlednú septembrovú sobotu.

Štartová listina obsahovala mená 81 mužov a 31 žien z rôznych oblastí Slovenska, Česka a Poľska.

Pretekári absolvovali trať dlhú 8 000 m v teréne okolo Štrbského plesa, po krosovej dráhe k Popradskému plesu a v závere okolo Popradského plesa, s prevýšením 250 m.

Viac ako so súpermi bojovali s mokrými kameňmi, mlákami a blatom na trati.

Týmto náročným podmienkam zodpovedali i dosiahnuté časy. Dôležité bolo, že sa nikto nezranil.

Muži

Ako prvý cieľovú pásku preťal minuloročný víťaz, 22-ročný Pavol Orolín zo Spišského Bystrého, reprezentujúci novovzniknutý Bežecký klub Poprad.

Zvíťazil s vyše dvojminútovým náskokom, akoby ani necítil odbehnutú bežeckú súťaž v Kežmarku deň predtým.

„Včera to bola pohoda. Dnes sme bežali voľnejšie, lebo sa šmýkalo,“ spresnil skromný bežec po dobehnutí.

Striebro bral Popradčan Štefan Bachratý v drese Davorin.sk, bežiaci, podobne ako Orolin, po nočnom behu v Kežmarku.

Spoločnosť na stupni víťazov im robil celkovo tretí Martin Bálint z rovnakého okresného mesta.

Ženy

Kým u mužov bolo prvenstvo víťaza výrazné, u žien bola situácia otvorená až do samého záveru.

Nakoniec si víťazstvo vybojovala 23-ročná slovenská reprezentantka v triatlone Romana Gajdošová z Košíc.

Rýchlejších od nej bolo iba šesť mužov, čo svedčí o vysokej kvalite jej výkonu.

„Tieto preteky som absolvovala v rámci tréningovej prípravy. Dnes som mala bežať svižnú desiatku, ale mamka chcela ísť na tieto preteky (skončila šiesta v kategórii od 40 do 49 rokov), tak som sem šla vďaka nej. Na časti trate bez skál sa mi bežalo v pohode, v teréne po kameňoch som sa snažila ísť opatrne, aby som sa nezranila, lebo ma čakajú ešte preteky v triatlone,“ dodala najlepšia slovenská triatlonistka súčasnosti.

O tri sekundy za ňou cieľovú pásku preťala novopečená veteránska majsterka sveta v behu do vrchu, 42-ročná Katarína Paulínyová z Martina.

Aj ona bežala exceletne – o vyše pol minúty nechala za sebou najlepšieho muža - veterána od 40 do 49 rokov.

Tretia v celkovom poradí dobehla minuloročná víťazka, Batizovčanka Timea Mihoková v drese Bežeckého klubu Poprad.

Nordic Walking

Sprievodná disciplína bol Nordic Walking – severská chôdza s paličkami – na rovnakej trati.

Najrýchlejší boli minuloročný majster Európy v tejto disciplíne Jozef šoltés z Rokycian a Zuzana Levocká zo Štrby.

Spokojní organizátori i účastníci

Napriek nepriaznivému počasiu sa podujatie vydarilo. V závere čestný predseda a zakladateľ tohto behu Sviťan Ladislav Fridman ocenil úsilie všetkých, ktorí dobehli do cieľa a vyjadril želanie pokračovať v tradícii tohto podujatia: „Chcel by som sa všetkým bežcom poďakovať za účasť, že ste trať zdolali v takých náročných poveternostných podmienkach a teším sa, že takto sa stretneme aj o rok.“

Na rozdiel od väčšiny iných bežeckých súťaží organizátori odmenili najlepšie pätice bežcov a tak si chvíľky slávy pri oceňovaní mohlo užiť viac účastníkov.

Z výsledkov:

Beh

Muži do 39 rokov:
1. Pavol Orolin, Bežecký klub Poprad – 32:33 min. (celkový víťaz), 2. Štefan Bachratý, Davorin.sk – 35:51 min. (celkovo 2.), 3. Martin Bálint, behamesrdcom.sk – 37:47 min. (celkovo 3.)
Muži od 40 do 49 rokov:
1. Milan Lacko, LKVD Dobšiná – 39:41 min.
Muži od 50 do 59 rokov:
1. Dušan Augustiňák, Poprad – 38:23 min. (celkovo 5.)
Muži od 60 rokov:
1. Jozef Vrták, Nedožery – 49:28 min.
Ženy do 39 rokov:
1. Romana Gajdošová, Tria-tlonový klub Košice – 39:05 min. (celková víťazka), 2. Timea Mihoková, Bežecký klub Poprad – 40: 03 min. (medzi ženami 3.), 3. Martina Belušová, ŠK Kriváň Liptovská Ondrašová – TJ Bodice – 44: 46 min.