VYSOKÉ TATRY. Vo Vysokých Tatrách sa v posledný septembrový deň stretnú Gorali z troch štátov, hlavným bodom stretnutia bude symbolický výstup zo Starého Smokovca na Hrebienok.
Na druhom ročníku podujatia Goral na gory sa zídu Gorali zo Slovenska, Česka a Poľska pochádzajúci zo šiestich goralských regiónov a dvadsiatich goralských obcí.
Na Hrebienok sa vydajú spoločne, aby si pripomenuli historické putovanie Goralov počas valašskej kolonizácie z ich pravlasti na rumunsko-ukrajinských hraniciach cez Karpatský oblúk a postupné osídľovanie horských a podhorských oblastí slovensko-poľsko-českého pohraničia, informoval prostredníctvom tlačovej správy mediálny manažér podujatia Adam Bačkor.
Podujatie je určené aj návštevníkom Tatier a priaznivcom goralskej kultúry, spojené bude s bohatým kultúrnym programom.
Najviac Goralov zo severného Spiša
Najpočetnejšie zastúpenie na stretnutí budú mať Gorali z regiónu severného Spiša a Pienin.
Prídu z obcí Kolačkov, Spišská Stará Ves, Lacková, Nižné Ružbachy, Vyšné Ružbachy, Spišské Hanušovce, Veľká Franková, Slovenská Ves, Vojňany a Lesnica.
Súčasťou tatranského stretnutia Goral na gory bude aj súťaž O najmocnejšieho, najrýchlejšieho a najbystrejšieho starostu.
Stretnutie organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n. o. z. z obce Hniezdne. Jej snahou je aspoň raz v roku spojiť všetky goralské regióny zo Slovenska i zahraničia ako aj milovníkov goralského folklóru a tradičnej kultúry na jednom mieste.
Cieľom tohtoročného výstupu je vyhliadkový Szilágyiho pavilón, prvý turistický objekt na Hrebienku postavený v roku 1904.
Pripravili kultúrny program
Podujatie sa začína v sobotu 30. septembra o 9:00, zraz účastníkov je na parkovisku pri kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v tesnej blízkosti údolnej stanice lanovky na Hrebienok.
Po návrate Goralov z výstupu sa na hlavnom pódiu začne bohatý kultúrny program.
Pre tých, ktorí sa na turistickom pochode nezúčastnia, sú v Starom Smokovci pripravené ukážky zvykov a obyčajov Goralov z Kysúc, Oravy, Spiša, Liptova, Českej republiky a Poľska.
Záujemcovia o tradičné remeslá môžu nahliadnuť do tajov tkáčskeho, rezbárskeho, drotárskeho či košikárskeho remesla.
Od rána budú pred očami návštevníkov pripravované aj tradičné goralské jedlá, ako je polievka z čierneho hrachu, kvasnica, polesníky, bryndzová polievka, syrové korbáčiky a iné.
Deťom budú prezentované goralské rozprávky v podaní zamagurského divadla RAMAGU.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš