VYSOKÉ TATRY. Pre niektorých ľudí je túra, alebo aspoň prechádzka vo Vysokých Tatrách neodmysliteľnou súčasťou leta.
A platí to nielen o Slovákoch, ale aj o dobre známych Čechoch, Poliakoch či iných zahraničných návštevníkov.
Podľa toho, čo zistili v Štátnych lesoch TANAP-u, by sa dalo skonštatovať, že v júli a v auguste bola vo vysokohorskom prostrední Tatranského národného parku pomerne slušná premávka.
Návštevníkov do našich veľhôr pritiahla nielen láska k turistike, ale aj zaujímavé akcie, ktoré sa tam organizovali.
Presne v polovici prázdnin sa tak ako každý rok postavili na turistické chodníky zamestnanci tatranských lesov a pustili sa do sčítavania návštevníkov. A museli vedieť veľmi dobre rátať.
Za tento jeden deň, v stredu 2. augusta, totiž prešlo našim národným parkom 19 227 turistov.
Najpočetnejšiu skupinu tvorili Slováci, Česi a Poliaci, nechýbali ani Maďari, Nemci, Angličania, Francúzi či Rusi.
Lanovky boli v permanencii
Nie všetci však vyrazili vo „vibramkách“ s cieľom zdolať niektorý z končiarov. Mnoho ľudí predsa len uprednostňuje výlet a radi sa povozia.
Ako vyplýva zo štatistiky, približne tretina turistov sa do vysokohorského prostredia dostala lanovkou.
Zo Starého Smokovca na Hrebienok sa ňou vyviezlo 3624 návštevníkov, ďalších 1275 na Hrebienok išlo po turistickom chodníku.
„Lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso využilo 1994 turistov, pešo ich vyšlo 182. Zo Štrbského Plesa na Solisko sa vyviezlo 1084 návštevníkov, ďalších 187 sa k vrcholovej stanici vybralo po vlastných,“ povedala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAP-u Martina Petránová.
Kriváň ťahá za kratší koniec
Dlhodobo najfrekventovanejším spomedzi všetkých tatranských vrchov sú Rysy, na ktoré prúdia ľudia z oboch strán, teda nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska.
Prvenstvo si udržali aj tohto roku a počas sčítacieho dňa ich zdolalo dohromady 1 080 turistov.
Na Kriváň v ten deň vystúpilo 380 ľudí a na Popradské pleso si zašlo 2 851.
K obľúbeným lokalitám patrí aj Sliezsky dom a Chata Plesnivec 171.
Turistov Štátne lesy TANAP-u počítali aj v Pieninskom národnom parku.
„Po značkovanom chodníku v Prielome Dunajca sa oboma smermi prešlo 3671 turistov, z toho 2844 na bicykli, zvyšok pešo. Plte a lode prepravili 6600 ľudí,“ priblížila M. Petránová.
Najčastejšími návštevníkmi Pienin boli už tradične Poliaci.
Rekord neprekonali
Získané údaje poslúžia Štátnym lesom TANAP-u napríklad pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete či na zlepšenie služieb, ktoré v tomto chránenom území ako jeho správca poskytujú turistickej verejnosti.
Návštevnosť v TANAP-e evidujú Štátne lesy TANAP-u od roku 1972 a najvyšší počet turistov je z roku 1980, keď ich v tatranskom prostredí v priebehu jedného dňa narátali 26 520.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš