VYSOKÉ TATRY. Pred rokom narazili v rámci projektu Tatrahundert aktivisti zo združenia Banská St a nica Contemporary na nevyužitú čakáreň Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) v Dolnom Smokovci.
Od leta sa im podarilo z pustnúcich priestorov vytvoriť funkčný umelecký priestor, galériu, ktorú otvoria v sobotu (30. 9.) popoludní vernisážou výstavy Medzinárodná vesmírna stanica.
Z pustej čakárne galéria
"Pred rokom sme našli nefunkčnú, uzavretú železničnú stanicu v Dolnom Smokovci. V lete 2017 sme si stanicu prenajali, vyčistili a pozvali prvých umelcov. V sobotu predstavíme pilotnú výstavu, možný scenár, ktorý môže byť alternatívou pre využitie uzavretej, nepotrebnej stanice. Otázkou ostáva, či Vysoké Tatry okrem developerského turizmu, relaxu, gastronómie potrebujú aj miesto, kde aktívne vzniká a prezentuje sa súčasné vizuálne umenie," komentovala okolnosti vzniku jedna z iniciátoriek projektu Zuzana Bodnárová.
Spolu so Svätoplukom Mikytom majú s využitím staničných priestorov na umelecké projekty dlhoročné skúsenosti.
Stoja za projektom umeleckej stanice v Banskej Štiavnici, ktorá funguje od leta 2009 pod názvom Banská St a nica a pritiahla do Štiavnice už stovky profesionálnych umelcov.
Vernisáž bude v sobotu
V sobotu od 14. hodiny bude priamo na peróne stanice TEŽ v Dolnom Smokovci vernisáž a otvorenie výstavy inštalácie Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá vznikla počas letného pilotného rezidenčného pobytu umelcov v Tatrách.
Inštaláciu vytvorili Taiyo Onorato a Nico Krebs, prístupná bude do 31. októbra kedykoľvek - pohľadom cez okná do bývalej čakárne.
O projekte a autoroch
Počas septembrových už jesenných dní vznikala priamo v bývalej čakárni železničnej stanice Dolný Smokovec, ktorú charakterizuje vzdušnosť, svetlosť a exponovanosť voči prechádzajúcimi cestujúcim, komplexná inštalácia švajčiarskeho autorského dua Taiyo Onorato & Nico Krebs.
Čakáreň, pre verejnosť od roku 2013 zavretú, premenili na laboratórium, čiernu komoru, priestorovú, voči okolitému sveta odizolovanú kapsulu.
Sklenené tabule cez ktoré dovtedy prenikalo svetlo a všetky informácie sa stali plochou na ktorej sa základnou fotografickou technológiou premietajú častice aj celky vonkajšieho “vesmíru”.
Experimentálna poloha série fotogramov odkazuje na limitovanú prácu počas rezidenčného pobytu, improvizované podmienky aj squatovanie umeleckej produkcie v utilitárnom prostredí.
Čakanie (priamy odkaz na pôvodnú funkciu priestorov) sa stáva v nekonečnom vesmíre platformou pre prácu väčšieho aj menšieho významu.
Taiyo Onorato (*1979 Zurich) a Nico Krebs (*1979 Winterthur), pracujú od roku 2003 na spoločných projektoch. Obaja študovali fotografiu na University for Arts v Zurichu.
V tomto roku boli finalistami prestížnej ceny Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2017.
Fotografické médium využívajú len ako jednu z možných ciest pri budovaní komplexných inštalácií.
Zdroj: www.banskastanica.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš