VYSOKÉ TATRY. Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš je pri riešení situácie, v ktorej sa mesto ocitlo po prehratom spore s Bývalým urbárskym spolumajiteľom Milbach – pozemkové spoločenstvo (PS), za cestu dohody.

Uviedol to pre médiá vo štvrtok večer po skončení zasadnutia mestského zastupiteľstva.
„Mali sme náklady na právnikov, zaoberala sa tým už druhá právnická kancelária, zaberalo nám to čas, sily a prostriedky a brzdilo nás to v rozvoji tejto mestskej časti Smokovcov,“ vysvetlil.
Primátor vo svojom písomnom vyjadrení ešte pred začiatkom zastupiteľstva uviedol, že pripravuje súbor opatrení s cieľom minimalizovať dopad súdneho rozhodnutia na život Tatrancov a fungovanie služieb samosprávy, počas štvrtkového zasadnutia sa však o nich nehovorilo.
So žiadosťou o pomoc pri riešení situácie sa chce obrátiť aj na Národnú radu SR a Vládu SR.
Janiga: O plánoch primátora som nevedel
Viceprimátor a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva Jozef Janiga povedal, že o plánoch a možnostiach, ktoré predložil primátor médiám ešte pred štvrtkovým zasadnutím, nevedel.
„Dozvedel som sa o tom počas rokovania mestského zastupiteľstva,“ uviedol.
Zároveň sa ohradil voči vyjadreniu primátora, že by za súčasnú situáciu v súvislosti s výsledkom súdneho sporu s Milbachom mohli poslanci.
Mokoš totiž ešte minulý týždeň na sociálnej sieti uviedol, že „dnešná situácia je výsledkom niekdajších rozhodnutí mestského zastupiteľstva“.
Dohodu poslanci odmietli
Pripomenul tiež, že v nedávnej minulosti bola šanca uzavrieť s Milbachom mimosúdnu dohodu, ktorá by bola výhodná pre obe strany.

Poslanci však podľa jeho slov návrh na dohodu odmietli a rozhodli o postupe súdnou cestou. „Dnes zbierame úrodu aj týchto rozhodnutí,“ poznamenal.
Janiga uviedol, že aj on preferoval vyriešenie sporu dohodou, chcel sa zastať aj poslaneckých kolegov s rozličnými návrhmi.
„Iba som konštatoval, čo bolo, je to vaša právomoc, vy ste sa tak rozhodli,“ zareagoval primátor.
Janiga následne dodal, že návrh na mimosúdnu dohodu vzišiel od poslancov a nie z iniciatívy primátora alebo zástupcu Milbachu.
„Materiál bol vypracovaný v súčinnosti so zástupcami Milbachu, ale iniciatíva vyšla z týchto radov,“ uviedol. Na schválenie návrhu sa však nenašiel dostatok hlasov.
Viceprimátor skonštatoval, že „primátor mesta, ani právnik mesta, kontrolór ani pracovníci mestského úradu od začiatku sporu nikdy nevyvinuli nejakú aktivitu k urovnaniu sporu, stále bola preferovaná cesta súdneho sporu“.
Primátor pritom mohol podľa Janigu dohodu počas dvanásť rokov trvajúceho sporu podpísať kedykoľvek, aj bez mestského zastupiteľstva.
Informácie raz za týždeň
Situáciou po prehratom súdnom spore sa mala pôvodne zaoberať komisia zložená z poslancov.
„Musí rozhodnúť buď štatutár alebo mestské zastupiteľstvo. Pokiaľ je tu tím odborníkov, tak ako nám to bolo prezentované v médiách i na mestskom zastupiteľstve, myslím si, že tým pádom komisia nemá význam, lebo je tu už dosť iných zriadených komisií, ktoré sa vedia k týmto záležitostiam vyjadriť adekvátne,“ uviedol.
Mestskí poslanci tak budú najnovšie prostredníctvom prednostu informovaní na týždennej báze o všetkých informáciách, ktoré súvisia so sporom medzi mestom a bývalým urbárskym spoločenstvom.
Janiga zároveň dodal, že poslanci sa nezbavujú zodpovednosti a budú spolupracovať s primátorom.
„Každý návrh, ktorý príde, budú určite posudzovať, vyjadrovať sa k nemu, aktívne pomáhať a hľadať riešenia a možno iniciatívne vstupovať aj do nejakých rokovaní a sami hľadať nejaké varianty k tejto problematike,“ doplnil.
Pripravujú analýzu dopadov a hľadajú riešenia
Po tom, ako mesto prišlo o pozemky s výmerou viac ako 132-tisíc metrov štvorcových v účtovnej hodnote 3,3 milióna eur, pripravuje analýzu ekonomických dopadov a právnických možností.
Podľa prednostu mestského úradu Eugena Knoteka ide o pozemky v intraviláne mesta, na ktorých stojí mestský úrad, galéria vo Vile Flóra, knižnica vo Vile Alica, Vila Ilona a podobne.
„Po nadobudnutí vlastníckeho práva Milbachu do katastra nehnuteľností som rozhodnutý podať na Okresný úrad v Poprade, katastrálny odbor, žiadosť o zapísanie vecného bremena na pozemky a stavby, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obec v zmysle platných právnych predpisov. Toto opatrenie považujem za nevyhnutné aj napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR, pretože ďalej zvažujeme aj podanie ústavnej sťažnosti,“ uviedol.
Obrátiť sa chce aj na Národnú radu SR a Vládu SR.
„Mesto Vysoké Tatry bolo zriadené v roku 1947 nariadením Slovenskej národnej rady, ktorého aplikácia v praxi vyústila v nesprávne usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom. Tento stav následne poškodil našu samosprávu, a preto využijem všetky možnosti, ktoré by mohli viesť k jeho náprave,“ informoval.
Okrem právnych krokov však uvažuje o možnosti spomínanej mimosúdnej dohody.
„Musíme sa poradiť, aby sme rozobrali možné dopady, a na základe toho sa dohodneme, či ideme do dohody, či sa vyberieme ústavnou cestou, či ideme do kúpy, nájmu alebo iného rokovania. Možností je viac, a vždy na to musia byť dvaja, záleží na tom, či s tým Milbach bude súhlasiť,“ dodal.
Môže pribrzdiť rozvojové projekty
Primátor tiež uviedol, že mestu nútená správa nehrozí, podľa jeho slov je mesto v dobrej ekonomickej kondícii.
Napriek tomu priznal, že vzniknutá situácia by mohla mať čiastočný dopad na fungovanie mesta napríklad pri realizácii rozvojových projektov.
Prednosta Knotek, ktorý je rovnako za dohodu, minulý týždeň pre agentúru SITA pripustil, že mesto možno bude musieť platiť nájmy, na ktorých sa je potrebné dohodnúť. Nevylúčil ani to, že by mohlo ísť aj o 400-tisíc eur.
Najvyšší súd SR rozhodol v prospech Bývalého urbárskeho spolumajiteľa Milbach – pozemkové spoločenstvo (PS) 23. augusta, čím potvrdil rozsudok Krajského súdu v Prešove.
Mestské zastupiteľstvo ešte v januári tohto roka odmietlo mimosúdnu dohodu s Milbachom, ktorá by viedla k zmene územného plánu mesta, prijatiu výnimiek a vytvoreniu stavebných pozemkov.
Sporné pozemky v 19. storočí kúpili zväčša Nemci, išlo o predchodcov jednotlivcov z Milbachu.
Po ich násilnom vysťahovaní ich získal štát. Po zriadení mesta Vysoké Tatry zo zákona v roku 1947 pripadli jemu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš